Mistrzowsko zwięzła i błyskotliwa (...). Mary Beard tchnie w starożytne ruiny nowe życie. ,,The Times" Na bezludną wyspę Mary Beard zabrałaby... marmury Elgina, piękne rzeźby z Partenonu. Autorka po raz pierwszy ujrzała je w Muzeum Brytyjskim w wieku pięciu lat - tak zaczęła się jej przygoda ze starożytnością. Partenon to przekrojowa historia najsłynniejszej świątyni w dziejach, a także rozprawa z narosłymi wokół niej kontrowersjami. Czytelnik dowie się, co znaczył Partenon dla ludzi poprzez wieki, jak pełnił funkcję kościoła i meczetu, a także - dlaczego tak nadzwyczajnie wpisał się w historię naszej kultury.
To żywa i cięta jak osa książeczka (...) opowiada prowokacyjną, a przy tym pasjonującą historię.-,,Times Literary Supplement"
Partenon Mary Beard to najbarwniejsze i najbardziej bezstronne spośród dotychczasowych podejść do tematu. -Andrew Graham-Dixon, ,,Sunday Telegraph"
Z wyrafinowaniem i zajmująco Mary Beard roztacza przed czytelnikiem skomplikowaną historię Partenonu (...) pozycja obowiązkowa tak dla filologów, jak i laików. -Gavanndra Hodge, ,,Independent on Sunday"
Jeśli planujesz wycieczkę do Aten lub do Muzeum Brytyjskiego, jest to lektura obowiązkowa; lecz i kanapowi podróżnicy będą usatysfakcjonowani. -Andrew Crumey, ,,Scotland on Sunday"
Filologowie klasyczni uważani są za ludzi niedzisiejszych. (...) Po przeczytaniu fenomenalnego Partenonu Mary Beard możemy odłożyć te przesądy do lamusa. Jej zanurzenie tak w antycznym świecie, jak i we współczesności imponuje, podobnie jak erudycja i błyskotliwość badaczki. -,,New Scientist"
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-02-13
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 232
Tytuł oryginału: The Parthenon
,,Nie da się łatwo wpasować kobiet w strukturę zaprogramowaną jako męska - trzeba tę strukturę zmienić". Przekornie dowcipna, najbardziej znana brytyjska...
Nowe spojrzenie na cesarstwo rzymskie. Jak wyglądała władza w Rzymie z perspektywy rządzących - i rządzonych? Cesarz Rzymu zgłębia fakty i mity o tych...
Przeczytane:2023-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Są książki z opowieściami, są książki o ludziach... a czy książka o budowli może być równie ciekawa co inne? Miałam wątpliwości, ale okazało się, że zupełnie niepotrzebnie.
"Partenon" to fascynująca lektura, chociaż w zasadzie stoimy w niej w miejscu - na najpopularniejszym ateńskim wzgórzu. Autorka prowadzi nas przez wieki, stara się jak najdokładniej przybliżyć, co też działo się ze świątynią Ateny. A może wcale nie świątynią, tylko miejskim skarbcem? Kościołem? Meczetem? Schronem?
Partenon jest cudem świata. Partenon był domem dziewic. Partenon nie byłby tak sławny, gdyby nie był rozczłonkowany. Partenon to symbol greckiego złotego wieku i demokracji. Partenon należy do Greków i do każdego z nas.
Podobała mi się narracja autorki, która często puszczała oko do czytelnika. Kiedy opowiadała o konfliktach związanych z budynkiem, zawsze uczciwie przedstawiała racje obu stron, pozwalając czytelnikowi samemu głowić się nad oceną. Naprawdę momentami czułam się, jakbym siedziała w wehikule czasu i oglądała, co coraz to nowe pokolenia robią z Partenonem - budują, przebudowują, niszczą, bombardują, odnawiają itd.
Polecam książkę miłośnikom ciekawostek historycznych. Tylko uprzedzam, że po lekturze może was najść ogromna ochota kupna biletu do Aten albo Londynu, aby zobaczyć te starożytne cuda na własne oczy.