Paradoks trucizn substancje chemiczne przyjazne i wrogie

Dlaczego ryba fugu zabija smakoszy?

Czy pasożyty doprowadziły do procesu czarownic z Salem?

Kiedy szklanka wody lub soku grejpfrutowego może być przyczyną śmierci?

Na te i wiele innych równie intrygujących pytań odpowiada John Timbrell - znany toksykolog. Wyjaśnia, dlaczego substancje chemiczne, z którymi stykamy się na co dzień, raz są pożyteczne a w innych warunkach szkodzą.

W książce autor wyjaśnia ciemną stronę chemii - jak to się dzieje, że substancje chemiczne będące w naszym otoczeniu i codziennym życiu, w pewnych warunkach są pożyteczne, a w innych trujące. Przedstawia liczne przypadki zatruć, począwszy od tragicznych katastrof w Bopalu i Zatoce Minamata, poprzez podanie przyczyn, jak pasożyty doprowadziły do procesów czarownic w Salem, aż po rybę fugu - ceniony przysmak i jednocześnie trujący. Autor przekazuje wiedzę o truciznach oraz sposobach ich działania i przeciwdziałania im, zwraca uwagę, że trucizny z którymi możemy mieć kontakt przypadkowy lub zamierzony, są częścią przyrody i tylko zrozumienie ich natury umożliwi ocenę rzeczywistego ryzyka zagrożenia i nauczy bezpiecznego życia w ich otoczeniu. Książka skierowana jest do studentów na kierunkach związanych z ochroną zdrowia i środowiska oraz z ekologia, do specjalistów toksykologów, a także dla ogółu Czytelników zainteresowanych truciznami.

Informacje dodatkowe o Paradoks trucizn substancje chemiczne przyjazne i wrogie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2018-02-13
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788301197360

Kup książkę Paradoks trucizn substancje chemiczne przyjazne i wrogie

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski