Państwo 1

Ocena: 5 (1 głosów)

Historia osadzona w świecie antyutopijnym, gdzie autor ostrzega jak może wyglądać świat, gdy prowadzona polityka opiera się na radykalnych poglądach.
Od upokorzenia (aksamitnego niewolnictwa) do buntu (aksamitnej rewolucji). Od „Prawo miało nas chronić” do „Niewolnice – nigdy więcej!”. Po drodze poleje się krew – nie tylko wskutek nielegalnej aborcji, ale też zabójstwa w afekcie.

Będzie gwałt i strach, ale będzie również współczucie i solidarność.
To w błyskawicznym skrócie historia kobiet w mizoginistycznym Państwie, które powstało, by w sposób usankcjonowany przez prawo ograniczyć prawa kobiet.

Jackowiak obnaża obłudę „porządku”, w którym prawo za pomocą wzniosłych zapisów i regulujących wszystko paragrafów służy jednej grupie do zdominowania i podporządkowania sobie innej. Prawo – także w formie konstytucji – jest zatem parawanem, fasadą, za którą działa zorganizowany i bezwzględny aparat represji, eliminujący kijem wrogów systemu i nagradzający marchewką jego zwolenników.

 

Informacje dodatkowe o Państwo 1:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2022-11-24
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381199766
Liczba stron: 340
Język oryginału: polski

Tagi: państwo

więcej

Kup książkę Państwo 1

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Państwo 1 - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2022-10-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Państwo w Państwie 1 Damiana Jackowiaka jest już tworem SF (science fiction), przyszłościowym, ale ma jeszcze mnóstwo elementów rzeczywistych (non fiction) dalekich od fantazji, w dodatku łatwych do identyfikacji, które pozwolą czytelnikom (a zwłaszcza czytelniczkom) utożsamić się z bohaterkami powieści - nie tylko trzema głównymi, ale także z postaciami drugiego planu. Oczywiście kobietami. Mężczyzn do naśladowania w Państwie brakuje.

Jak do tego doszło? Każdy ma swoją odpowiedź i własne doświadczenia. Autor, który bez ogródek ujawnia niechęć wobec  zwyrodniałej dominacji, dzieli się z czytelnikami własnymi przemyśleniami na ten temat: ,,...tylko tak można było zniewolić cały kraj. Gdy za Naczelnikiem stało nie tylko poparcie społeczne, ale też moralny autorytet Kościoła - łącznika między władzą ludzką i bożą - oraz wyłączność na wiarę. Tłumy zostały porwane. Tłumy chciały zbawienia...".

Jak z tym żyć? Jak wyżej: każdy ma swoją odpowiedź i własne doświadczenia. Każdy sobie jakoś radzi. Autor: ,,Państwo jest głęboko zainteresowane życiem prywatnym obywateli, mimo że dla Państwa życie prywatne nie istnieje, jest tylko życie, a życie to Państwo. Zamknięty krąg, z którego nikt się nie wydostanie".

Co będzie dalej?
Jak wyżej... ,,Im dłużej Państwo istnieje w swej formie, tym dalej władza jest od rąk obywateli, choć bliżej ich spraw prywatnych. To swoisty paradoks, na którym stworzono ustrój".

Jak to się skończy? Tego nie wiadomo, ale autor wie, jak skończyło się w Państwie 1 - buntem, strajkiem kobiet, które wypełniły ulice pieśnią. Jej swoisty refren stanowią słowa:

Niewolnice wyszły z domów, niewolnice - nigdy więcej!
Link do opinii
Inne książki autora
Tożsamość zbrodni
Damian Jackowiak0
Okładka ksiązki - Tożsamość zbrodni

Niektóre morderstwa sprawiają, że nawet policjant zmienia się nie do poznania. W niewielkim mieście dochodzi do serii brutalnych zabójstw...

The Writer
Damian Jackowiak0
Okładka ksiązki - The Writer

Po krótkim czasie spędzonym na dnie młody pisarz otrzymał drugą szansę od życia. Marcin Brodzirz został wybrany do napisania biografii najniebezpieczniejszego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy