Pan Pip

Na podstawie tej powieści powstał dramat wojenny w reżyserii Andrew Adamsona.

W roli głównej wystąpił słynny Hugh Laurie!

Lata 90., wyspa Bouganville. Trzynastoletnia Matylda jest świadkiem traumatycznych wydarzeń. Z powodu wojny i rządowej blokady wyspę opuścił personel medyczny, nauczyciele i urzędnicy - mieszkańcy mogą być zdani jedynie na siebie. Gdy sytuacja stabilizuje się, pan Watts, ostatni biały człowiek na wyspie, wznawia działalność szkoły. Na zajęciach, na które uczęszcza również Matylda, odczytuje dzieciom rozdziały z Wielkich nadziei Charlesa Dickensa. Uczniowie z zapartym tchem śledzą losy bohatera książki, Pipa. Na dotkniętej wojną rajskiej wyspie fascynująca historia powoli przenika do rzeczywistości. Pewnego dnia, rozmarzona Matylda zapisuje na plaży imię bohatera. Sprawujące władzę wojska rozpoczynają poszukiwania tajemniczego przywódcy rebeliantów, Pipa, którego nikt nigdy nie widział.

Informacje dodatkowe o Pan Pip:

Pan Pip - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-09-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Powieść Lloyda Jonesa to niewielka książeczka, reprezentująca prawdziwie wielką literaturę. Przemawia do czytelnika w sposób prosty i bardzo wzruszający, a jednocześnie składa mu w podarunku zadziwiającą życiową mądrość. Tutaj wszystko wydaje się inne: miejsce akcji, podjęty temat, realia, postawy bohaterów. Gdy jednak krytycznie przyjrzymy się nam, czytelnikom, zauważymy, że owa ,,inność" wynika tak naprawdę z naszej niewiedzy. To nie autor wspiął się na wyżyny oryginalności, ale my sami jesteśmy w pewnym stopniu ignorantami. Rzecz dzieje się na wyspie Bougainville - największej spośród wysp archipelagu Salomona - w makabrycznych czasach wojny domowej i blokady, nałożonej na wyspę przez rząd Papui Nowej Gwinei. Wykorzystywani przez lokalnych przedsiębiorców wyspiarze podnoszą bunt. Dochodzi do krwawych i długotrwałych starć między rebeliantami a czerwonoskórymi ,,najemnikami", masakrującymi miejscową ludność niejako w imieniu włodarzy. W samym środku iście piekielnej rzezi jeden jedyny biały człowiek - pan Watts - podejmuje się roli nauczyciela miejscowych dzieci. Targany własnym, tajemniczym dramatem, postanawia z sobie znanych przyczyn zaszczepić w dzieciach miłość do ,,Wielkich nadziei" Karola Dickensa. Problemem wyspiarzy jest jednak zatrważająca niewiedza, o której skali nie ma pojęcia przeciętny mieszkaniec krajów rozwiniętych. Dzieci z jednej strony są bezgranicznie zafascynowane wiktoriańską Anglią, a z drugiej - wyobrażają ją sobie w przedziwny sposób. Pozostaje ona dla nich nieodgadniona, nie do ogarnięcia umysłem i wyobraźnią. Nie do końca również są w stanie odróżnić fikcję od rzeczywistości, a głównego bohatera zaczynają traktować nad wyraz emocjonalnie. I to właśnie sprowadza na ich rodziny potężną tragedię. ,,Pan Pip" to wspaniała, mądra, zaskakująca powieść o odwadze, sile wyobraźni i miłości. To historia o wielkiej potrzebie posiadania autorytetu, o szacunku, jakim jesteśmy w stanie obdarzyć ludzi, którzy zaszczepią w nas wiedzę i pasję. O bezgranicznym zaufaniu. O wybaczaniu. Wreszcie - o fatalnych skutkach analfabetyzmu i niewiedzy oraz braku pomocy świata "zewnętrznego".
Avatar użytkownika - HushedStars
HushedStars