Jacek Pałkiewicz podsumowujący życie? Jak to w ogóle możliwe, spyta każdy kto zna biografię, a zwłaszcza osobę wybitnego dziennikarza, podróżnika, ambasadora Polski na wszystkich kontynentach. Przecież Jacek jest synonimem energii, kreatywności, przełamywania barier. Jego matecznikiem jest nieustanny ruch, podążająca jego szlakiem przygoda i nieposkromione doświadczenie. Dlatego nie wierzę w jego prywatne deklaracje, że chce w tej książce podsumować swoje arcybogate życie. Chodzi zapewne o co innego, o zdjęcie na chwilę z jego twarzy wizerunku specjalisty od karkołomnych wypraw i odsłonięcie tej bardziej ukrytej, choć pewnie ważniejszej strony jego osobowości. Bo Pałkiewicz, to nie tylko pogromca Atlantyku i Amazonki, ale człowiek ponad podziałami. Stroni od politycznych deklaracji, przyjaźni się z ludźmi po obu stronach granic ciężko pokłóconych państw, ceni sobie międzyludzką solidarność i braterstwo. Czy jest w tym wszystkim naiwny? Tylko w takim stopniu w jakim bywali naiwni wielcy podróżnicy i pisarze odkrywający tropy przyjaźni w najtrudniejszych miejscach i czasach. To ścieżka Hemingwaya i Nansena, ścieżka Jacka Londona i Karen Blixen. To jest prawdziwy świat Jacka Pałkiewicza. Jedyny prawdziwy
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2020-10-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 300
Książkowy bestseller, który doczekał się VIII wydania, inspiruje kolejne pokolenia polskich podróżników. Syberia -- kraina, w której cywilizacja jest...
Piaski Sahary, Gobi i Takla Makan rozgrzane do stu czterdziestu stopni. Gładka po horyzont tafla błyszczącego śniegu w Jakucji przy temperaturze minus...
Przeczytane:2020-10-24, Przeczytałam, Mam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020, 52 książki 2020,
"Nie raz oszukałem przeznaczenie i cało wyszedłem z wielkich opresji! Kilka razy w życiu pokazałem śmierci środkowy Palec".
Żyć tak, aby nie zmarnować żadnego dnia. Żyć tak, aby pełnymi garściami czerpać z tego, co oferuje nam świat, a potem zrobić taki rachunek zysków i strat, jaki przedstawił Jacek Pałkiewicz. Postać niezwykle wyrazista, która od lat wzbudza pełną paletę emocji – od podziwu po oskarżenia o pyszałkowatość. Jedno jest pewne, im bardziej ambiwalentne uczucia wywołuje, tym ciekawiej czyta się jego najnowszą książkę.
Jacek Pałkiewicz to znany reporter i podróżnik, który od ponad czterdziestu lat przemierza świat. Jest odkrywcą źródła Amazonki, trenerem i twórcą survivalu w Europie, a także uznanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. Mieszka zarówno we Włoszech, jak i w Polsce. Autor ponad czterdziestu książek cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem.
"palkiewicz.com" to publikacja składająca się z kilkudziesięciu rozdziałów ukazujących życie i przemyślenia Jacka Pałkiewicza. Ta książka to swoiste podsumowanie jego osiągnięć i porażek, zarówno na polu podróżniczym, jak i prywatnym, oraz trafne dygresje dotyczące naszej aktualnej rzeczywistości. Wszystko to uzupełniają liczne, kolorowe zdjęcia, dokumentujące życie autora.
Książka Jacka Pałkiewicza to publikacja składająca się z dwóch płaszczyzn, jakie czytelnik zgłębia równocześnie podczas jej lektury. Pierwsza to ta dotykająca sfery podróżniczej życia autora, w której wraz z nim przemierzamy różnorakie krainy naszego globu, poznając przy tym wielu nietuzinkowych ludzi i ich kulturę. Druga ukazuje mnóstwo przemyśleń własnych Jacka Pałkiewicza dotyczących wielu aspektów naszego życia, nawet tych, które obecnie budzą szeroko zakrojone dyskusje przewijające się w różnych grupach społecznych. Obydwie wskazane płaszczyzny przenikają się wzajemnie, tworząc tym samym dynamiczny i pełen polemiki dyskurs, nad którym nie sposób przejść obojętnie.
Wspomnienia barwnych wypraw uznanego ambasadora Polski na świecie przeplatają się z jego przemyśleniami na tematy globalne i lokalne. Jacek Pałkiewicz podkreśla bowiem dobitnie, jak katastrofalny jest stan ekologiczny naszej planety, jak rozpanoszyła się wszechobecna turystyka, czyniąc z Ziemi globalną wioskę, wspominając również o tym, jak postęp technologiczny zmienił naszą mentalność, dokonując dziejowej rewolucji. Autor nie ucieka również od problemów społecznych, wyrażając jasno swoje stanowisko wobec zatracania kobiecości i oszpecania własnego ciała w imię dążenia do ideału.
Bardzo istotną z punktu widzenia polskiego czytelnika jest warstwa ukazująca wyraziste poglądy Jacka Pałkiewicza na temat naszej wewnętrznej polityki, przyszłości Unii Europejskiej, martyrologii przybierającej czasami szkodliwe rozmiary, czy też niezbyt przychylnego obrazu Polaków za granicą. To oczywiście mocno dyskusyjne kwestie, wywołujące sporo emocji, dlatego też przemyślenia autora tak mocno pozostają w głowie, zmuszając tym samym do skonfrontowania z nimi własnych poglądów. Można się z niektórymi nie zgodzić, ale z pewnością nie można zarzucić podróżnikowi trafności pewnych osądów i rozsądku, który dzisiaj staje się towarem iście deficytowym.
Nie jest tajemnicą, że Jacek Pałkiewicz skromnością nie grzeszy. Być może cecha ta będzie wielu czytelników razić, ale zgadzam się z autorem, że to właśnie sukces i nasze osiągnięcia winny być przez nas promowane. Z wielkim zaintrygowaniem i z ciekawością zgłębiałam rozliczne wędrówki tego uznanego podróżnika po świecie i po ludzkiej naturze. Z niektórymi jego spostrzeżeniami nie sposób mi się zgodzić, ale chyba to jest właśnie piękne, że możemy się tak elegancko różnić. Czy ta książka to życiowy bilans Jacka Pałkiewicza? Mam nadzieję, że nie, pomimo ograniczeń, o jakich sam wspomina. W dobie XXI wieku potrzebujemy bowiem tak wyrazistych i autentycznych postaci.
"Kończy się epoka, w której uważaliśmy, że jesteśmy panami świata, nadchodzi era nowej rzeczywistości, której nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić".
https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/