Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021

Ocena: 5 (4 głosów)

Najnowsze teksty autorki Opowieści Podrecznej

Palace pytania to zbior esejow, wykładow i szkicow, ktore Margaret Atwood tworzyła w latach 2004-2021 - rezultat niemal dwoch dekad myślenia i czujnego mapowania zmieniajacej sie rzeczywistosci. Teksty były pisane w chwilach przełomu: niedługo po zamachu na World Trade Center, w czasach rewolucji #metoo oraz afer obyczajowych, politycznych i seksualnych, jakie wstrzasneły Stanami Zjednoczonymi i Europa. Ostatnie teksty powstawały, gdy pandemia niespodziewanie zatrzymała w biegu cały swiat. To zawieszenie i wielka niewiadoma skłania Margaret Atwood do zadania nurtujacego wszystkich pytania: jak swiat i my bedziemy wygladali poźniej?

W Palacych pytaniach Atwood nie unika tematow, ktore stały sie znakiem rozpoznawczym jej publicystyki. Zdradza tajniki pisarskiego rzemiosła, dzieli sie wiedza z poczatkujacymi pisarzami oraz rozmyśla o literaturze: jakie powinno być jej miejsce w świecie i dlaczego tak wazne jest, by nie bać sie nowych odczytań zarowno klasykow, jak i pisarzy wspołczesnych. Dlatego snuje refleksje na temat Szekspira, Dickensa i Kafki. Szczegolnie świeze i ciekawe jest jej spojrzenie na tworczość Ryszarda Kapuścińskiego, ale zastanawia sie takze nad literackimi drogami Alice Munro, Ursuli K. Le Guin, Raya Bradbury'ego, W.G. Sebalda czy Doris Lessing.

Informacje dodatkowe o Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380328150
Liczba stron: 576
Tytuł oryginału: Burning Questions

więcej

Kup książkę Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021 - opinie o książce

Margaret Atwood kanadyjska pisarka, poetka, krytyczka literacka i aktywistka społeczna i ekologiczna. Barwna kobieca postać w literackim świecie. Wymieniana wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

"Palące pytania - eseje aktualne z lat 2004-2021" to jej trzeci tom szkiców, wykładów i okazjonalnych artykułów.

Atwood to rozsądny, bystry, szczery i dojrzały obserwator rzeczywistości, nie brakuje jej poczucia humoru, żartobliwego tonu, ale wiele też tu powagi.

Eseje to szeroki zakres jej zainteresowań i bliskich spraw od literatury i warsztatu pisarskiego po feminizm, prawa człowieka i sprawy środowiskowe, dotyczące zwłaszcza widocznych zmian klimatycznych.

 

Jedne z najciekawszych esejów dotyczą pisania i pisarzy. Autorka wymienia m.in "naszego" Ryszarda Kapuścińskiego..

Szczególnie czule traktuje kobiety; kanadyjki L.M.Mantgomery i Alice Munro ( ta autorka szczególnie mnie zainteresowała, koniecznie muszę sięgnąć po jej teksty), a także Rachel Carson (amerykańska biolog, autorka książek popularnonaukowych), Doris Lessing, Gabrielle Ray, Marie-Claire Blais, czy cudowna Ursula Le Guin.

Trochę tu genezy jej niektórych, najbardziej lubianych powieści takich jak MaddAddam, Oryks i Derkacz i Opowieści Podręcznej. Adaptacja tej ostatniej to majstersztyk i kamień milowy w walce o prawa reprodukcyjne kobiet. To przestroga, że z trudem wywalczone prawa kobiet, mogą zostać odebrane w każdej chwili.

 

Ważnym tematem u Atwood są zmiany klimatyczne, marzymy o nieskończoności, tymczasem nasz świat ulega destrukcji. Kryzys ekologiczny to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata.

Dla mnie czas z tą lekturą to dobrze spędzone chwile. Margaret Atwood ma miejsce na mojej półce i ogromnie kibicuję jej w drodze do Nagrody Nobla.

Polecam i zaznaczam, że nie jest to tylko lektura dla fanów Atwood.

Link do opinii

„Palące pytania” to zbiór esejów, recenzji książek, wykładów, odczytów i szkiców, które Margaret Atwood tworzyła w latach 2004–2021. W każdym z jej tekstów odnajdziemy cząstkę jej życia, przemyśleń czy wspomnień. Są one odpowiedzią na zmieniający się świat czy najbardziej aktualne wydarzenia. Co zwraca uwagę od pierwszych stron to niezwykle piękny język jakim posługuje się autorka. Widać również lekkość pióra wręcz gawędziarski styl przez który się wprost płynie ale i niezwykle wnikliwe podejście do tematów. Robi wrażenie poziom wiedzy, dystans do siebie czy życiowe doświadczenie autorki. Tematyka przestawiona w książce jest niezwykle szeroka. Znajdziemy tu teksty o literaturze, prawach kobiet, wolności słowa, feminizmie czy ochronie środowiska. Są również teksty poświęcone konkretnym autorom czy ich twórczości np. Doris Lessing, Ursuli K. Le Guin czy Ryszarda Kapuścińskiego. Krótka forma i różnorodność poruszanych tematów daje możliwość czytania w wolnej chwili ale i w dowolnej kolejności w zależności na co mamy aktualnie ochotę. Całość jest niezwykle interesująca, momentami wręcz refleksyjna. To niewątpliwie wymagająca literatura. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć choć trzeba pamiętać, iż nie jest to lektura „na raz”.

Link do opinii
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-12-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

Umysł jak brzytwa

Czytanie esejów autorstwa Margaret Atwood to prawdziwa uczta dla czytelnika, a z kolejnym zbiorem widać ogromny rozwój autorki. "Palące pytania" to drugi tom tekstów zebranych, tym razem powstałych na przestrzeni lat 2004-2021. O ile wcześniej tematyka dotyczyła głównie literatury oraz recenzji dzieł innych pisarzy, o tyle ostatni tom wydaje się o wiele bardziej zaangażowany w problemy społeczne.

Niezmiennie imponuje mi poziom oczytania i wiedzy o świecie jaki prezetuje Margaret Atwood. Jej znajomość problemów społecznych z różnych zakątków świata świadczy o jej ogromnym zaangażowaniu oraz chęci uczynienia świata lepszym. W czasie lektury naprawdę można odnieść wrażenie, że autorka byłaby w stanie wypowiedzieć się w ciekawy dla czytelnika sposób na każdy temat.

W "Palących pytaniach" widoczne jest ogromne zaangażowanie autorki w problematykę ekologiczną oraz w uświadomienie ludzi w jak złej kondycji znajduje się nasza planeta. Choć omówień literatury i tematów feministycznych nie brakuje, to jednak dbanie o środowisko wydaje się być najbardziej palącym spośród problemów poruszonych przez Atwood w ostatnich latach.

Z tekstów Atwood wyłania się portret niezwykle inteligentnej i świadomej autorki, ale również człowieka z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie. Niezmiennie podziwiam potoczysty styl, erudycję i operowanie ironią. Pozycja Margaret Atwood w gronie moich ulubionych prozaików pozostaje niezachwiana i gorąco kibicuję jej w drodze do Literackiej Nagrody Nobla.

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

To moje pierwsze spotkanie z Margaret Atwood i muszę przyznać, że było bardzo udane.

 

,,Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021" to (jak wskazuje nazwa) zbiór esejów z ostatnich 18 lat. Książka jest dosyć duża objętościowo ale składa się z krótkich rozdziałów, więc dosyć szybko się ja czyta. 

 

Ma na to wpływ również język autorki. Jest bardzo lekki i dzięki niemu, przez tą pozycję się wręcz płynie.

 

Mamy tutaj rozmyślania Atwood na różne tematy. Jest to naprawdę lektura skłaniająca do refleksji. Do takiego zatrzymania się i zastanowienia. 

 

O czym jest tu mowa? Między innymi o literaturze, feminizmie, czy ochronie środowiska ale nie tylko.

 

Bardzo podobało mi się że, wszystkie teksty są nadal aktualne, mimo tego, że najstarszy z nich jest z 2004 roku, to nie straciły nic na swoim przekazie. 

 

To książka na którą potrzeba czasu. Nie przeczyta się jej w jeden wieczór, oj nie. Za to spędzi się wspaniale wiele wieczorów, na lekturze połączonej z przemyśleniami. 

 

Zdecydowanie polecam!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy