Oszust

Ocena: 6 (1 głosów)

Kim jest Enric Marco? To dziewięćdziesięcioletni mieszkaniec Barcelony, który zanim został zdemaskowany w 2005 roku, był sławnym przedstawicielem Hiszpanów ocalałych z nazistowskich obozów. Wygłosił setki wykładów, udzielił dziesiątków wywiadów, otrzymał ważne odznaczenia, a nawet wzruszył do łez hiszpańskich parlamentarzystów, którzy zebrali się, aby po raz pierwszy oddać hołd rodakom deportowanym przez III Rzeszę.

Po zdemaskowaniu, Marco został uznany za wielkiego oszusta i właściwie wyklęty. Teraz, niemal dziesięć lat później, Javier Cercas napisał hipnotyzujący thriller, który zawiera w sobie elementy eseju, kroniki, prozy, biografii i autobiografii. Stara się w nim przedstawić całą złożoność tej postaci, jej strony prawdziwe i fałszywe. Zagłębia się w niemal cały wiek historii Hiszpanii, z niespotykaną pasją czerpie z najbardziej skrywanej części ludzkiego charakteru: skłonności do oszukiwania samego siebie, konformizmu i zakłamania, niepohamowanego pragnienia akceptacji i potrzeby rozdzielenia fikcji od rzeczywistości, która dotyczy najbardziej bolesnych spraw z przeszłości.

W rezultacie powstała książka, która nie tyle opowiada o Enricu Marco, ile o samym czytelniku. Jest to najbardziej radykalna i niepokorna powieść Cercasa: z niespotykaną odwagą nagina granice gatunku literackiego i penetruje granice naszego człowieczeństwa.

Informacje dodatkowe o Oszust:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2016-10-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788373926127
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Oszust

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Oszust - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2022-04-17,

Tematem książki jest jeden z największych bohaterów skandali w Hiszpanii, Enric Marco, który przez wiele lat podawał się za ofiarę dyktatury Franco i więźnia obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu. Książka jest próbą dojścia do prawdy i wyjawienia wszystkich fałszerstw, jakimi Marco uwiódł Hiszpanów, a przede wszystkim książka jest próbą zrozumienia tego człowieka, a zarazem samego siebie. Nie jest to powieść, ale książka, która stawia czytelnikowi wyzwanie.
Cercas w 'Oszuście' pokazuje człowieka, starszego pana, który urodził się w rozbitej rodzinie w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafiła jego matka katowana przez męża. Potem przerzucany z rąk do rąk. W dorosłym życiu uzależniony od kobiet, niezłomny uwodziciel i 'posiadacz' trzech żon, które go bardzo kochały, wszystkie. W pracy ambitny i pomimo niesprzyjających warunków politycznych w swoim kraju, udało mu się osiągnąć awans zawodowy. Po upadku dyktatury Franco udało mu się przekonać opinię publiczną do tego, że był niezłomnym i odważnym działaczem antyfrankistowskim, że podczas pobytu w Niemczech, który tak naprawdę był wyjazdem zarobkowym, był więźniem obozu koncentracyjnego. Marco wygłaszał pogadanki w szkołach, fotografował się na wszystkich spotkaniach publicznych, jeździł na spotkania ku pamięci ofiar holokaustu, był symbolem oporu Hiszpanów wobec zła, jaka spotkała ten kraj. A jaka była prawda? Prawda była taka, że Marco był taki jak większość, czyli był oportunistą, mówiącym władzy 'tak', jak to określił autor. Cercas zgłębia ten oportunizm, będący prawdziwą historią Hiszpanii XX wieku.
Pomyślałam sobie, że my Polacy jesteśmy podobni: chcemy być bohaterscy, a tak naprawdę byliśmy oportunistami. Zarazem pomyślałam sobie, że też potrzebujemy obnażania oszustów. Książka nie jest prosta, ale skłania do ważnych przemyśleń i do zastanowienia się nad światem i nad natura ludzką, która lubi się oszukiwać.
To dosyć ciekawa książka. Biografia, niebiografia, a na pewno książka o Hiszpanii, który to kraj jest bardzo ciekawym tematem na powieści.

Link do opinii

Autor autobiograficznej książki Javier Cercas pt. '' Oszust'', w której to uważam po głębszym zapoznaniu się z nią za bardzo interesująco przedstawioną historię z dotychczasowego życia głównego bohatera, jakim był i kim był tak naprawdę Enric Marco Batlle.

Należy przy okazji zwrócić uwagę na to, że nie miał autor łatwego zadania, aby móc opisać całościowy zakres z jego życia będącego dla niego samego zagadką.

Czytając, tę biografię odnosiłam momentami wrażenie, że wybrałam się w niezwykłą podróż pełną emocji, a główny bohater ma jedynie niezwykłe umiejętności manipulacji ludźmi i świetnie nimi kieruje nad swoim realnym '' ja''.

Książka ta składa się z 3 części opisanych i przedstawionych barwnym językiem przez autora.

Ciekawostką największą było dla mnie tutaj słownictwo Marca i ta jego nagła pamięć stanowiąca w jego przypadku tajemniczy klucz do ujawnienia trudnej i prawdziwej drogi jego tożsamości związanej z tymi wydarzeniami, w których to zaznaczył swoją obecność.

Podziwiam autora za to, że się nie poddał i napisał, ujawniając, przy okazji wiele prawdziwych faktów opartych na bazie zdobytej wiedzy korzystając materiałów dotyczących tematu z historii Hiszpanii z okresu trwania II wojny światowej, które to potrafią niespodziewanie zmienić człowieczy los.

Oficynie Literackiej Noir sur Blanc dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza książki autorstwa Javiera Cercasa pt. '' Oszust''.

Polecam przeczytać tę autobiografię.

Link do opinii
Inne książki autora
Zamek Sinobrodego. Terra Alta 3
Javier Cercas0
Okładka ksiązki - Zamek Sinobrodego. Terra Alta 3

Powieść jest kontynuacją poprzednich dwóch tomów. Główny bohater, Melchior Marín, zrezygnował z pracy w policji i został bibliotekarzem. Jego siedemnastoletnia...

Prędkość światła
Javier Cercas0
Okładka ksiązki - Prędkość światła

Koniec lat osiemdziesiątych. Na amerykańskim uniwersytecie w Illinois spotyka się dwóch wykładowców - początkujący pisarz i dziesięć lat...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy