Ostatni pojedynek. Zbrodnia, skandal i sąd boży w średniowiecznej Francji

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Prawdziwa historia ,,pojedynku, który zakończył wszystkie pojedynki". Opowieść o zdradzie i zemście rozgrywająca się w XIV-wiecznej Francji.

Trwa wojna stuletnia, szaleństwo nawiedza francuski dwór, schizma dzieli Kościół, armie muzułmańskie zagrażają chrześcijaństwu, a bunt i zaraza dziesiątkują życie obywateli.

Jean de Carrouges, normański rycerz, powraca z walk w Szkocji. Dowiaduje się, że jego stary przyjaciel i giermek Jacques Le Gris brutalnie zgwałcił jego żonę Marguerite. Rycerz występuje ze swoją sprawą przed królem Karolem VI. Proces staje jednak w martwym punkcie. Sąd orzeka ,,sąd boży", pojedynek na śmierć i życie, który na szali stawia również los kobiety - jeśli jej mąż przegra walkę, zostanie skazana na śmierć za krzywoprzysięstwo.

Ostatni pojedynek ożywia burzliwą epokę i trzy niezwykłe postacie uwięzione w fatalnym trójkącie zbrodni, skandalu i zemsty. To jednocześnie poruszający ludzki dramat i wciągająca opowieść kryminalna.

Na jej podstawie powstał film w reżyserii Ridleya Scotta, w którym zagrali Matt Damon, Ben Affleck (współtworzyli scenariusz) oraz Jodie Comer i Adam Driver.

Autor nadał słynnemu pojedynkowi sądowemu z 1386 roku - ostatniemu, na który paryski parlament wyraził zgodę - zdumiewającą wyrazistość i realizm. Trudno oderwać się od tej książki mającej wszystkie znamiona dobrego thrillera politycznego: świetne tempo, zwroty akcji, napięcie i wyrazistych bohaterów.

,,The Orlando Sentinel"

Fascynująca historia, którą czyta się jak powieść. Świat pełen namiętności, okrucieństwa i niesprawiedliwości.

Norman Cantor, autor książek Inventing the Middle Ages oraz In the Wake of the Plague

Jager doskonale odmalowuje społeczeństwo feudalne, umieszczając czytelnika pośród rycerzy i arystokratów oraz szczegółowo opisując panujące między nimi relacje. Historia pojedynku i poprzedzającego go sporu sprawia, że lektura jest równie fascynująca i wciągająca jak współczesne skandale z udziałem celebrytów.

,,Booklist"

Ostatni pojedynek to wspaniała panorama późnego średniowiecza, a jednocześnie thriller historyczny. To pasjonująca książka, dzięki której można poczuć, jak żyło się w tamtych czasach.

prof. R. Howard Bloch

Informacje dodatkowe o Ostatni pojedynek. Zbrodnia, skandal i sąd boży w średniowiecznej Francji:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788367022682
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: The Last Duel

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

więcej

Kup książkę Ostatni pojedynek. Zbrodnia, skandal i sąd boży w średniowiecznej Francji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ostatni pojedynek. Zbrodnia, skandal i sąd boży w średniowiecznej Francji - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Średniowieczna Francja, ale rządziła się swoimi prawami. Jednym z nich było prawo do pojedynku sądowego zwanego sądem bożym, który zakładał „że krwawa walka między "równymi" może przynieść sprawiedliwy wyrok”. Nie było to jednak zawadiackie machanie szabelkami, a proces obwarowany warunkami, które trzeba spełnić, by w ogóle do takiego pojedynku mogło dojść.Średniowieczna Francja, ale rządziła się swoimi prawami. Jednym z nich było prawo do pojedynku sądowego zwanego sądem bożym, który zakładał „że krwawa walka między "równymi" może przynieść sprawiedliwy wyrok”. Nie było to jednak zawadiackie machanie szabelkami, a proces obwarowany warunkami, które trzeba spełnić, by w ogóle do takiego pojedynku mogło dojść.
„Ostatni pojedynek” to powieść historyczna oparta na faktach, której autor szeroko przedstawia ówczesną sytuację polityczną, postaci władców, toczone wojny i zawierane układy. Początkowo nie mogłam wgryźć się w opowieść ze względu na opisową, naszpikowaną faktami formę, ale z czasem przedstawiana historia okazała się tak ciekawa, że z zainteresowaniem śledziłam ją do samego końca.
Okazuje się, że podobnie jak teraz, tak i przed wiekami zarzewiem konfliktu z przyjaciół czyniącym wrogów najczęściej jest zawiść i niespełnione ambicje. Podczas gdy giermek Le Gris zyskuje kolejne awanse i zaufanie swojego seniora, rycerz de Carrouges przez swój zapalczywy charakter traci jego względy, pozycję i kolejne ziemie.
Gdy młoda żona de Carrougesa oskarża Le Grisa o gwałt, jej mąż domaga się u samego króla sprawiedliwości i zemsty żądając pojedynku sądowego. Mimo iż już odchodzono od tego zwyczaju, tym razem ze względu na brak możliwości innego rozstrzygnięcia sporu, parlament paryski przychyla się do wniosku małżeństwa de Carrouges.
Przyznam, że korciło mnie żeby sprawdzić wcześniej jak pojedynek się zakończy, tym bardziej że w przypadku przegranej de Carrougesa jego ciężarnej żonie groziło spalenie na stosie za krzywoprzysięstwo. Udało mi się jednak powstrzymać, dzięki czemu napięcie trzymało mnie do samego końca.
Zadziwiła mnie skrupulatność i drobiazgowość odtworzenia nie tylko ówczesnych realiów, ale i szczegółów, które były mniej istotne w toczonej historii, ale składały się na pełen obraz pojedynku, włącznie z dokładnym opisem pola walki i zbroi walczących.Zaskoczeniem dla mnie była nie tylko bezwzględność panujących wówczas przepisów, ale również ranga pojedynku sądowego, któremu prócz kilkutysięcznego tłumu gapiów przyglądał się również król Karol VI.
Wynik pojedynku po dziś dzień dzieli ludzi na dwa obozy. Bo czy rzeczywiście w taki sposób można dowieść winy bądź niewinności? Przeczytajcie i osądźcie sami.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy