Ostateczne rozwiązanie. Losy żydów w latach 1933-1949

Ocena: 0 (0 głosów)

Nigdy wcześniej Holocaust nie był tak wszechobecny. Nigdy wcześniej nie studiowano tak intensywnie i nie nauczano o nim tak powszechnie. Jednak istnieje głęboka przepaść między powszechną znajomością tej historii a stanem wiedzy. Błędne przekonania są utrwalane od dziesięcioleci. Łatwiej jest zorganizować wycieczkę do Auschwitz-Birkenau, niż do Treblinki, gdzie w ciągu niespełna półtora roku zginęło ponad 800 tysięcy Żydów. Deportacje z Europy Zachodniej, nader często przesłaniają tragiczny los Żydów w polskich gettach, podczas gdy liczba Żydów zamkniętych w gettach w Warszawie i Łodzi w latach 1940-1941 przewyższa populacje żydowskie we Francji, Belgii i Holandii razem wzięte. Mimo to jednym z najbardziej charakterystycznym symboli Holokaustu pozostaje bydlęcy wagon.

Ostatnia książka Davida Cesariniego prezentuje zupełnie nowy obraz Holocaustu, jako wojny z Żydami - jednej z dwóch wojen, toczonych przez Hitlera równocześnie, choć w jego percepcji była to jedna i ta sama wojna. Podkreśla też, że dla ocalałych koniec wojny nie oznaczał wcale końca cierpień. Był to początek trudnego okresu, podczas którego starali się odbudować życie, nie mając żadnej pewności, gdzie ostatecznie osiądą. Żydowscy obywatele, którzy odzyskali wolność we własnym kraju, musieli toczyć żmudną walkę o zwrot praw, majątku, a niekiedy nawet dzieci. Jednak okoliczności polityczne często nie sprzyjały wyrównywaniu rachunków. Pod tym względem Holokaust nie zakończył się z chwilą, gdy umilkły działa.

"Ostateczne rozwiązanie" to dzieło życia Davida Cesaraniego, najbardziej wyczerpujący opis Holocaustu, jaki znamy.

David Cesarani (ur. 1956 -2015) - brytyjski historyk żydowskiego pochodzenia. Był profesorem historii w Royal Holloway College na Uniwersytecie Londyńskim i jednym z największych światowych autorytetów w dziedzinie historii Holocaustu. Wielokrotnie nagradzany autor książek, działał w organizacjach wspierających badania i upamiętnienie zagłady Żydów. Zmarł przed wydaniem "Ostatecznego rozwiązania".

Informacje dodatkowe o Ostateczne rozwiązanie. Losy żydów w latach 1933-1949:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-03-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381690447
Liczba stron: 1112
Tytuł oryginału: Final Solution. The Fate of Jews 1933-49

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Ostateczne rozwiązanie. Losy żydów w latach 1933-1949

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ostateczne rozwiązanie. Losy żydów w latach 1933-1949 - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-24,

Holokaust to jedna z największych zbrodni popełnionych w historii. Wspominanie tych lat naznaczonych przez śmierć sprawia niewyobrażalny ból, ale naszym obowiązkiem jest ciągle mówić, analizować i uważać, aby podobna tragedia już nigdy się nie wydarzyła…

O tej książce usłyszałam po raz pierwszy tuż po jej oryginalnej premierze, która miała miejsce prawie trzy lata temu. Muszę przyznać, że niecierpliwie czekałam na polskie wydanie. W końcu nadeszła upragniona pora! Przeczytałam mnóstwo recenzji, nie trafiłam na negatywną. Teraz, po lekturze, dołączam się do grona osób zachwyconych publikacją. Porusza temat trudny, wymagający ogromnej dawki skupienia, ale zaręczam — dobrze znaleźć czas na tak ważne słowa, które biją z każdej strony. David Cesarani wykonał świetną pracę, a jej wartość wzrasta w związku z poświęceniem autora. Bowiem Cesarani w trakcie tworzenia ciężko chorował, chociaż nawet na moment nie przerwał pisania. Książkę udało mu się dokończyć, załamanie przyszło dopiero dziesięć dni przed śmiercią. Zostawił po sobie bogaty dorobek literacko-naukowy, za co możemy być wdzięczni, lecz przykro mi, iż nie zdążył zapoznać się ze znakomitymi opiniami.

Najmocniejszym punktem całości jest dbałość o detale. Wszystko opisano w konkretnych szczegółach, dlatego mamy sporo informacji do przyswojenia. Jednak publikacja w żadnym stopniu nie nudzi, uniknięto podawania wyłącznie „suchych faktów”. To emocjonalne dzieło, wypełnione nauką, ale też czystymi uczuciami — autor sam miał żydowskie korzenie, karierę poświęcił na poszerzanie wiedzy o Holokauście, jego przyczynach i skutkach. Przeczytanie „Ostatecznego rozwiązania” zajęło mi trochę więcej czasu niż zazwyczaj, ze względu na bardzo niepokojącą treść. Historie realnych ludzi, dotyczące nie tylko ich brutalnych śmierci. Osoby, które przeżyły, dosłownie straciły siebie. Bliskich, domy, jakikolwiek spokój, pozostał koszmar.

Cesarani zwrócił uwagę na wiele czynników prowadzających do ludobójstwa. Wbrew pozorom, nie są na pierwszy rzut oka aż tak jasne, bo jest ich masa. Co ciekawe, działanie pokazane na przykładzie nazistowskich Niemiec ujawnia chaotyczność. W planowanych przez nich unicestwieniach próżno szukać inteligentnych pomysłów, choć sądzili, że są geniuszami, godnymi rządzenia całym światem. Zatrważające, jak butnym trzeba być, aroganckim. Wstrząsający obraz, z jednej strony, niby oczywisty, lecz z drugiej wyczerpująco wyjaśniony, chyba wcześniej nie trafiłam na tyle mocnych wniosków, w różnych aspektach Holokaustu.

Zamierzam w przyszłości wracać do „Ostatecznego rozwiązania”, gdyż uważam, iż mamy do czynienia z pozycją, którą należy przeczytać kilka razy, aby przynajmniej zbliżyć się do pojmowania cierpień zadanych milionom istot. Każde zdanie przywoływało ogrom wstydu za cudze zbrodnie. Autor posłużył się językiem bardzo zrozumiałym, klarownym, także dobitnym, równocześnie zachowując racjonalność wszelkich osądów. Zainteresował mnie ciąg powolnej indoktrynacji nienawiści wobec Żydów, wpajanej Niemcom przez dobrych parę lat, aż doprowadzono do katastrofy. Ukłony za wielką bibliografię, dzięki czemu można kontynuować odkrywanie tematu. Ciągle powstają publikacje dotyczące Holokaustu, a ta, według mnie, zalicza się do najlepszych z najwspanialszych. Lecz nie zaszkodzi jeszcze się dokształcić.

Bezapelacyjnie każdy powinien zaopatrzyć się w egzemplarz. Papierowy lub elektroniczny, nieważne. Może polecić tę pozycję miłośnikom historii? Ale pragnę zakomenderować ją nam wszystkim, nowemu pokoleniu, które ma przed sobą arcytrudne zadanie, jakim jest dbanie o pamięć i codzienna walka o zdrowe relacje między narodami. Myślenie życzeniowe? Prawdopodobnie, choć chcę wierzyć w moc nauki na błędach. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają pisarze. Szkoda, że już nie będę miała okazji podziękować Davidowi Cesaraniemu za jego pracę.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy