Opowieści o tym, jak uratować planetę

Ocena: 5 (1 głosów)

DBAMY O TO, CO KOCHAMY, MUSIMY WIĘC KOCHAĆ NATURĘ.

Ta przepięknie ilustrowana książka przedstawia sześć emocjonalnych historii, których bohaterami są przyroda, zwierzęta i dzieci.

Książka porusza główne problemy, którymi zagrożona jest nasza planeta. Pełne odwagi i nadziei opowieści przekazują najmłodszym, jak ważna jest troska o środowisko i naturę.

Dzieci są coraz bardziej świadome kwestii ekologicznych. Warto więc, by poznały swoją rolę jako obywateli, którzy będą decydowali o przyszłości naszego ekosystemu. Ta książka pomoże im zrozumieć świat, by mogły go zmieniać.

Językiem opowieści książka przekazuje szereg wartości, takich jak: szacunek dla środowiska, miłość do przyrody i planety, praca zespołowa czy chęć robienia rzeczy lepiej.

Każdej historii towarzyszą dodatkowe informacje i refleksje, między innymi: krótkie wyjaśnienie problemu, pomysły na jego rozwiązanie oraz prezentacja działań, które są już podejmowane.

Informacje dodatkowe o Opowieści o tym, jak uratować planetę:

Wydawnictwo: ToTamto
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788381439510
Liczba stron: 104
Tytuł oryginału: Cuentos para salvar el planeta

więcej

Kup książkę Opowieści o tym, jak uratować planetę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Opowieści o tym, jak uratować planetę - opinie o książce

Natura potrzebuje naszej miłości...

Od pewnego czasu pojawia się sporo pozycji o tematyce przyrodniczej. Niemal w każdej z nich można znaleźć wiele cennych informacji o otaczającym nas świecie, ale również o problemach, z jakimi boryka się nasza planeta... z powodu zbyt egoistycznego nastawienia człowieka, który często nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich działań.

"Opowieści o tym, jak uratować planetę" to przyjemna lektura dla małych czytelników. Warto sięgać po nią razem z dzieckiem z co najmniej dwóch powodów. Pierwszym jest okazja do refleksji nad postępowaniem wobec otaczającej nas przyrody, drugi to sposobność do rozmów z pociechami na temat zanieczyszczenia zbiorników wodnych, wylesienia, wymierania gatunków czy globalnego ocieplenia. Najważniejsze moim zdaniem jest jednak wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, ponieważ tylko wspólnymi siłami możemy coś zdziałać. Co ciekawe, z moich obserwacji wynika, że często dzieci mają więcej chęci do zmian nawyków niż my - dorośli, a ich świeże spojrzenie na piękno przyrody oraz wrażliwość na krzywdę żywych stworzeń są niesamowite, więc tym bardziej zachęcam do wspólnej lektury.

Poszczególne opowieści są przedstawione z fantazją (np. wieloryb piszący listy do coraz liczniej pojawiających się tajemniczych "istot", które na początku bierze za nowych przyjaciół, jednak z czasem, gdy robi się ich coraz więcej sprawiają, że nie może on oddychać), ale przekaz, który niosą jest tu znacznie ważniejszy.

"Zmieniacie mój dom, mój ocean, moją rafę. Codziennie zajmujecie coraz więcej miejsca i coraz trudniej jest mi pływać. Tylko brudzicie i niszczycie wszystko wokół. Dlaczego tu jesteście?

Wasz nie-przyjaciel, wieloryb"

Zdecydowanym plusem tej pięknie i starannie wydanej książki (twarda oprawa, tasiemka do zaznaczania to tylko nieliczne z atutów) są główni bohaterowie (ciekawskie zwierzęta) - wieloryb, orangutan, bóbr, pszczółka, niedźwiedź polarny oraz ich niezwykłe doświadczenia. Wszystko to wzbogacone jest przyjemnymi dla oka, barwnymi ilustracjami (Cris Ramos). Wartość dydaktyczną niosą liczne fakty dotyczące np. wymierania pszczół, gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, globalnego ocieplenia czy dryfujących wysp śmieci. Moją ulubioną sekcją rozdziałów są jednak "Dobre wieści!" i "Uratuj planetę!", które to zwracają uwagę na to, że nie jesteśmy bezsilni w obliczu licznych zagrożeń jako ludzie i dzięki przemyślanym działaniom możemy robić i często robimy naprawdę dużo dla otaczającej nas pięknej przyrody.

Ostrzegam jednak, że książka nie zawiera zamkniętego katalogu możliwych działań, ale jest czymś, od czego warto zacząć, by robić więcej dobrego niż złego...

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy