Ogród

Zmęczony konfliktami z przełożonymi oraz stereotypowym myśleniem parafian ksiądz odchodzi z Kościoła i wprowadza się do zaniedbanego domu odziedziczonego po dziadkach. Do budynku przylega duży i zarośnięty ogród, a ksiądz postanawia tchnąć w to miejsce nowe życie i przywrócić mu dawny blask.

Pomimo różnych problemów konsekwentnie realizuje swój plan, jednak widmo przeszłości nie daje o sobie zapomnieć. Na domiar złego światło dnia ujrzy jedna związana bezpośrednio z księdzem mroczna tajemnica, o której nie miał dotychczas pojęcia.

Czy po wieloletnim stażu w stanie duchownym uda mu się powrócić do tak zwanego normalnego życia?

Petra Dvořáková, autorka bestsellerowych Wron oraz Jestem głód, znów przygląda się wnikliwie zakamarkom ludzkiej duszy i po raz kolejny zadaje trudne pytania bez jednoznacznych odpowiedzi

Informacje dodatkowe o Ogród:

Tłumaczenie: Mirosław Śmigielski

Tagi: literatura czeska powieść

Kup książkę Ogród

Ogród - opinie o książce

Po dwóch doskonałych i mocnych powieściach autorki przeczytałam "Ogród". I w tym przypadku mam duży problem z oceną tej książki, a właściwie jej fabuły. Podczas, gdy w poprzednich powieściach pewne rzeczy były dla mnie jasne, a nawet oczywiste, tak w tym przypadku już nie jest. Formalnie, to bardzo dobrze napisana książka, nie odbiegająca poziomem od wcześniejszych, ale w skali moralnej ocena nie jest już taka jednoznaczna. Dvorakova po mistrzowsku opisała problem z wielu stron, przytaczając argumenty za i przeciw. I niby wszystko jest oczywiste, a jednak rozkładając historię na czynniki pierwsze, można stanąć zarówno za, jak i przeciw każdemu bohaterowi z jego historią. Hm... to chyba dobrze świadczy o autorce i pokazuje, jak bardzo czującym i empatycznym jest ona człowiekiem, a przy tym także doskonałym i inteligentnym obserwatorem. Książka jest mocna, głęboka, wręcz porażająca. No ale tego można się było spodziewać. We mnie po lekturze pozostał niepokój.

Ps. Nie, chyba jednak nie mam problemu z oceną. To jest mistrzostwo.

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2024-03-03, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 26 książek 2020, 12 książek 2020,
Jestem głód
Petra Dvořáková0
Okładka ksiązki - Jestem głód

Wśród czytelników Wron duże kontrowersje wywołuje zakończenie powieści, otwarte i pozostawiające pole do interpretacji. Co tak naprawdę wydarzyło się w...

Wrony
Petra Dvořáková0
Okładka ksiązki - Wrony

Bestseller z Czech! Kameralna opowieść o świetle i mroku. W gałęziach starego wiązu zagnieździła się wrona. Wiosną planuje po raz pierwszy zwabić samca...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska