Dziesiątki tysięcy zabitych cywilów, w tym kobiet, dzieci oraz starców, tysiące spalonych wsi oraz miasteczek, ponad półtora miliona wysiedlonych ludzi, zmuszonych do opuszczenia rodzinnych stron i pozostawienia dorobku swojego życia. Pod tymi liczbami kryje się porażający obraz historii, którą współdzielimy z Ukrainą.
Pierwsza popularnonaukowa książka stanowiąca pełen zarys stosunków polsko-ukraińskich w latach 1943-1947. Autor przedstawia przebieg krwawego konfliktu jaki rozgorzał pomiędzy Polakami i Ukraińcami, a którego ramy chronologiczne wyznaczają dwa często przywoływane wydarzenia historyczne: rzeź wołyńska, czyli czystka etniczna dokonana na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 roku, oraz akcja "Wisła", przymusowe wysiedlenia Ukraińców z południowo-wschodniej Polski. Zatrważający bilans konfliktu do dziś ciąży na zbiorowej pamięci Polaków i Ukraińców.
W swojej książce Grzegorz Motyka opowiada o najtrudniejszym okresie w dziejach dwóch narodów, kreśląc obraz, który na długo pozostaje w pamięci.
Przez lata książka prof. Grzegorza Motyki zainspirowała wiele dyskusji i zyskała status najważniejszej popularnonaukowej pracy poświęconej tej tematyce.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-07-24
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 524
Najnowsza historia Polski i Ukrainy obfituje w dramatyczne wydarzenia. Oba narody dotknęły represje nazizmu i komunizmu. Jednak przez wiele lat zarówno Polacy jak i Ukraińcy nie mogli mówić głośno na temat komunistycznych zbrodni na swoich narodach. Teraz próbując nadrobić zaległości w prawdzie historycznej przy okazji poruszają skomplikowane relacje polsko-ukraińskie, szczególnie te z okresu drugiej wojny światowej i kilku pierwszych lat powojennych. W świadomości Polaków tkwi pamięć o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu i Galicji Wschodniej. Z kolei dla Ukraińców tragicznym wydarzeniem była akcja ,,Wisła''. Jednak oba narody widzą te wydarzenia inaczej i nie do końca zdają sobie sprawę, że w końcu należy rzetelnie spojrzeć na wspólną historię obu narodów.
Wydawałoby się, że w ostatnich latach ociepliły się stosunki pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Wydawało się, że będzie można na spokojnie i z jak największym obiektywizmem porozmawiać o bolesnej historii i ją rozliczyć. Wydawało się, że Polacy będą mogli ekshumować i godnie pochować ofiary rzezi na Wołyniu. Niestety okazało się, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana... Czy jednak zdajemy sobie sprawę jak naprawdę wyglądały relacje polsko -ukraińskie szczególnie te w okresie drugiej wojny światowej i kilka lat po jej zakończeniu ? Jeśli mamy z tym problem to sięgnięcie po tę książkę będzie idealną okazję do poszerzenia swojej wiedzy. Wszak nasza wspólna historia nie jest czarno-biała a autor niniejszej książki starał się w jak najbardziej obiektywny i rzetelny sposób pokazać relacje na linii Polska- Ukraina. Z pewnością znajdą się czytelnicy, którzy będą mieli do niej wiele zastrzeżeń. Słusznie? Raczej nie, bo w moim odczuciu książka nie generalizuje, nie manipuluje faktami, nie rozgrzesza winnych... Po prostu stara się przedstawić fakty.
Od rzezi wołyńskiej do akcji ,,Wisła'. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947 to trudna lektura, ale warto się z nią zapoznać.
Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki Od rzezi wołyńskiej do akcji ,,Wisła" Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty...
Skrywana historia drugiej wojny polsko-sowieckiej Sowieci nacierali ławą. Załogę pierwszego samochodu pancernego wystrzelał z lotniczego karabinu maszynowego...
Przeczytane:2017-02-06,