Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Inne wydania:

Dziesiątki tysięcy zabitych cywilów, w tym kobiet, dzieci oraz starców, tysiące spalonych wsi oraz miasteczek, ponad półtora miliona wysiedlonych ludzi, zmuszonych do opuszczenia rodzinnych stron i pozostawienia dorobku swojego życia. Pod tymi liczbami kryje się porażający obraz historii, którą współdzielimy z Ukrainą.

Pierwsza popularnonaukowa książka stanowiąca pełen zarys stosunków polsko-ukraińskich w latach 1943-1947. Autor przedstawia przebieg krwawego konfliktu jaki rozgorzał pomiędzy Polakami i Ukraińcami, a którego ramy chronologiczne wyznaczają dwa często przywoływane wydarzenia historyczne: rzeź wołyńska, czyli czystka etniczna dokonana na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 roku, oraz akcja "Wisła", przymusowe wysiedlenia Ukraińców z południowo-wschodniej Polski. Zatrważający bilans konfliktu do dziś ciąży na zbiorowej pamięci Polaków i Ukraińców.

W swojej książce Grzegorz Motyka opowiada o najtrudniejszym okresie w dziejach dwóch narodów, kreśląc obraz, który na długo pozostaje w pamięci.

Przez lata książka prof. Grzegorza Motyki zainspirowała wiele dyskusji i zyskała status najważniejszej popularnonaukowej pracy poświęconej tej tematyce.

Informacje dodatkowe o Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-07-24
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788308084373
Liczba stron: 524

Tagi: Historia Historia Europy Zbrodnie wojenne Ludobójstwo i czystki etniczne Ukraina Polska ok. 1940-1949

więcej

Kup książkę Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947 - opinie o książce

Avatar użytkownika - marp
marp
Przeczytane:2017-02-06,
Znakomite kompendium wiedzy na temat konfliktu polsko - ukraińskiego, rozgrywającego się w tle II wojny światowej i po jej zakończeniu. To, że rozgrywał się w tle wojny, nie znaczy, że był nieistotny. Wręcz przeciwnie, dla mieszkańców Wołynia czy Galicji rzezie dokonywane przez OUB-B były najbardziej dramatycznym epizodem wojny. Cały konflikt był wielkim dramatem, bo trzeba pamiętać, że walczyli między sobą obywatele tego samego, przedwojennego państwa. Książka Grzegorza Motyki jak najbardziej godna polecenia, nie tylko dla pasjonatów historii!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Najnowsza historia Polski i Ukrainy obfituje w dramatyczne wydarzenia. Oba narody dotknęły represje nazizmu i komunizmu. Jednak przez wiele lat zarówno Polacy jak i Ukraińcy nie mogli mówić głośno na temat komunistycznych zbrodni na swoich narodach. Teraz próbując nadrobić zaległości w prawdzie historycznej przy okazji poruszają skomplikowane relacje polsko-ukraińskie, szczególnie te z okresu drugiej wojny światowej i kilku pierwszych lat powojennych. W świadomości Polaków tkwi pamięć o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu i Galicji Wschodniej. Z kolei dla Ukraińców tragicznym wydarzeniem była akcja ,,Wisła''.  Jednak oba narody widzą te wydarzenia inaczej i nie do końca zdają sobie sprawę, że w końcu należy rzetelnie spojrzeć na wspólną historię obu narodów.
Wydawałoby się, że w ostatnich latach ociepliły się stosunki pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Wydawało się, że będzie można na spokojnie i z jak największym obiektywizmem porozmawiać o bolesnej historii i ją rozliczyć. Wydawało się, że Polacy będą mogli ekshumować i godnie pochować ofiary rzezi na Wołyniu. Niestety okazało się, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana... Czy jednak zdajemy sobie sprawę jak naprawdę wyglądały relacje polsko -ukraińskie szczególnie te w okresie drugiej wojny światowej i kilka lat po jej zakończeniu ? Jeśli mamy z tym problem to sięgnięcie po tę książkę będzie idealną okazję do poszerzenia swojej wiedzy. Wszak nasza wspólna historia nie jest czarno-biała a autor niniejszej książki starał się w jak najbardziej obiektywny i rzetelny sposób pokazać  relacje na linii Polska- Ukraina. Z pewnością znajdą się czytelnicy, którzy będą mieli do niej wiele zastrzeżeń. Słusznie? Raczej nie, bo w moim odczuciu książka nie generalizuje, nie manipuluje faktami, nie rozgrzesza winnych... Po prostu stara się przedstawić fakty.
Od rzezi wołyńskiej do akcji ,,Wisła'. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947 to trudna lektura, ale warto się z nią zapoznać.  

Link do opinii
Inne książki autora
Na białych Polaków obława
Grzegorz Motyka0
Okładka ksiązki - Na białych Polaków obława

Skrywana historia drugiej wojny polsko-sowieckiej Sowieci nacierali ławą. Załogę pierwszego samochodu pancernego wystrzelał z lotniczego karabinu maszynowego...

W kręgu \"Łun w Bieszczadach\". Szkice z najnowszej historii polskich Bieszczad
Grzegorz Motyka0
Okładka ksiązki - W kręgu \"Łun w Bieszczadach\". Szkice z najnowszej historii polskich Bieszczad

Autor książki próbuje rozwikłać zagadkę zasadzki pod Jabłonkami, gdzie zginął generał Karol Świerczewski ?Walter? oraz tajemniczej śmierci redaktora Jana...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy