Szczęśliwe z pozoru małżeństwo. Uroczy synek. Piękny dom. Co więc sprawia, że Emily Coleman pewnego ranka wstaje i jak gdyby nigdy nic porzuca swoje życie, by zacząć wszystko od nowa? Przeżyła załamanie nerwowe? Chce uciec przed dysfunkcyjną rodziną - szczególnie przed zaburzoną siostrą bliźniaczką? I co oznacza prześladująca ją data, kiedy będzie musiała stawić czoło przeszłości? Nikt dotąd nie odkrył jej tajemnicy. Czy tobie się uda?
Pasjonujący dreszczowiec, który zachwyci fanów nieoczekiwanych, zaskakujących zakończeń.
,,Grazia"
Czy ktokolwiek z nas choć raz nie myślał o tym, by rzucić wszystkie obowiązki, zmienić nazwisko i rozpocząć nowe życie? W tym inteligentnie napisanym thrillerze Emily (a może Catherine?) podejmuje taką właśnie decyzję.
,,Time Out"
Dreszczowiec ,,O krok za daleko" to genialna historia z nieoczekiwanym obrotem zdarzeń.
,,Stylist Magazine"
Dobrze napisana, intrygująca, inteligentnie skonstruowana i przykuwająca uwagę powieść. Zwrot akcji zaskakujący, nie do przewidzenia.
,,The Literary Consultancy"
Porywająca historia z szokującym zwrotem akcji; możemy praktycznie zagwarantować, że go nie przewidzicie.
Lovereading.co.uk
Nastrojowa, sprawnie napisana powieść o cenie ucieczki. Polecamy.
,,Kirkus Reviews"
Tina Seskis dorastała w Hampshire, a po studiach na Uniwersytecie Bath przez ponad dwadzieścia lat pracowała w marketingu i reklamie. Mieszka w północnym Londynie z mężem i synem.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-09-02
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 400
Utrata pracy, rozstanie z partnerem, kłótnia rodzinna, problemy finansowe, niezrealizowane cele czy marzenia czasem doskwierają nam tak bardzo, że jedynym wyjściem wydaje się ucieczka od tych kłopotów. Cóż prostszego niż spakować ubrania, osobiste rzeczy, wyczyścić konto bankowe, wybrać sobie nową tożsamość i ruszyć w wielki świat z nadzieją na nowy, szczęśliwy początek? Bohaterka thrillera psychologicznego Tiny Seskis, Emily Coleman, bez trudu zaplanowała wyjazd, tylko czy okaże się on spodziewanym wybawieniem?
Emily, szczęśliwa matka i żona, nagle pozostawia swoich chłopców w domu, zmienia sobie tożsamość i jako Catherine Brown wyjeżdża do Londynu. Obca jej stolica to wybór idealny – tu czuje się anonimowa, zapomniana, jest jedną z wielu. I choć podświadomość zarzuca ją serią wspomnień rodzinnego domu, kobieta jest dla siebie bardzo surowa. Ma plan i musi zgodnie z nim działać. Catherine wynajmuje brudny i śmierdzący pokój w równie obskurnym mieszkaniu, mając za współlokatorów ludzi moralnie podejrzanych. Dość szybko zaprzyjaźnia się z Angel i wkrótce wsiąka w klimat nowego domu. Wszelkie jej działania zaprowadzą ją na sam szczyt urwiska, z którego tylko jeden krok będzie dzielił ją od przepaści.„O krok za daleko” poszli w tej powieści również inni – siostra bliźniaczka Emily, jej współlokatorka Angel, ojciec i matka. Powieść Seskis to kilka opowieści o ludzkich dramatach, cierpieniach, grzechach, chorobach, niespełnionych marzeniach czy celach. Kilku najbliższych Emily bohaterów zmaga się z ciężarem własnego życia. Niektórzy sami zapracowali sobie na swoją dolę, inni dostali rykoszetem, choć, zdaje się, to boli bardziej. Nie ma w tej książce postaci, z którą los obszedłby się łaskawie.
Seskis buduje napięcie na wiele sposobów, od warstwy językowej przez zwroty akcji po intrygę i tajemnicę z przeszłości. Pierwszym narratorem jest Emily; swoją teraźniejszość opisuje z wielką drobiazgowością, wszelki smród, brud, nieprzyjemne zachowania współlokatorów. Ten zabieg podsyca ciekawość czytelnika, zastanawiającego się, co takiego musiało zdarzyć się w przeszłości, że kobieta godzi się na piekło życia w takim chlewie? Bohaterka informuje, nie analizuje, nie wyjaśnia – rozpoczyna grę z odbiorcami, w której obowiązuje jedna zasada – znaleźć odpowiedź na pytanie „dlaczego?”. Opowieści drugiego narratora to przeszłe zdarzenia dotyczące Emily i jej rodziny, szczególnie trudnych relacji z siostrą i rodzicami. Podgląda on również Bena, zrozpaczonego po odejściu żony i nieustannie usiłującego szukać jej śladów.
Jak na thriller psychologiczny przystało, autorka największą uwagę skupiła na kreacji głównej postaci. Ukazała mini-studium kobiecych emocji. Pokazała czynniki kształtujące zachowanie i wybory Emily. Zgłębiła walkę między wspomnieniami i marzeniami a bólem i próbą wyparcia z pamięci przeszłości. Seskis poświęciła także wiele miejsca problemom innych bohaterów, ukazując różne sposoby sięgania dna: przez zdrady, rozczarowanie, zagubienie, walkę o akceptację, ale także np. miłość czy poświęcenie. Udowodniła także, że każda decyzja (a mnóstwo tu tych „niewłaściwych”) pociąga za sobą jakieś konsekwencje, a te z kolei wywołują potrzebę podejmowania kolejnych wyborów. I tak lawina rozpoczyna swój bieg.
Przeczytane:2017-09-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Nikt nie zna jej historii. Nareszcie jest anonimowa.
Emily zrobiła to. Uciekła. Porzuciła swoje życie. „Nie spodziewałam się, że to takie łatwe opuścić własne życie i zacząć nowe.” Trzeba trochę pieniędzy i silnej woli, by nie myśleć o tych, których się zostawia. Zrobiła to, myśląc, że tak będzie najlepiej dla wszystkich: męża Bena, Charliego, rodziców.
W tego typu książkach sprawdza się nielinearne przedstawianie zdarzeń, co potęguje ciekawość czytelnika. Z jednej strony mamy teraźniejszą próbę odnalezienia się w nowym miejscu przez Emily (narracja pierwszoosobowa), za chwilę zaś ukazanie zdarzeń z jej przeszłości, relacji z mężem, siostrą-bliźniaczką z problemami.
„Nie wiem, co robić. Chcę tylko, żeby wszystko się skończyło.”
Dla bohaterki zaczęcie od nowa wydawałoby się „niedorzecznie proste”, ale w bolesny sposób dopadają ją wspomnienia o porzuconej rodzinie i wyrzuty sumienia. Co się stało? Jaką tajemnicę skrywa Emily? Czy uda jej się zapomnieć, odciąć od przeszłości, bo „co chwila wraca myśl, że dokładnie rok temu było wciąż jeszcze przedtem.” Tragizm ucieczki doprowadza do pewnych dramatycznych, zaskakujących zdarzeń, do ujawnienia sekretów, bolesnych emocji, rozpaczy, winy, wściekłości. Na końcu tej czytelniczej drogi dowiemy się, co było katalizatorem wydarzeń, czym był jeden krok za daleko.
Po zakończeniu książki długo nie można otrząsnąć się ze wszystkich targających nami emocji, oderwać się od wydarzeń w niej przedstawionych. Ocena bohaterów nie jest jednoznaczna i łatwa. Pisarka skutecznie zaskakuje czytelnika: co do motywów, tożsamości pewnej postaci i zakończenia. „O krok za daleko” polecam sympatykom emocjonujących i nieprzewidywalnych lektur.
„W moim sercu nie ma miejsca na nic, oprócz ciszy.”