O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju

Ocena: 3 (1 głosów)
Autorki od wielu lat pracują w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zajmują się leczeniem depresji i zapobieganiem chorobom afektywnym. Swoje doświadczenie i wyniki badań klinicznych zamieściły w wielu publikacjach naukowych.Zaburzenia afektywne ? będące tematem tej książki - należą do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych i stanowią dużej rangi problem medyczny, społeczny i ekonomiczny. Autorki na podstawie przypadków ?wziętych z życia? przedstawiają różne rodzaje depresji, dokładnie precyzują, co to jest mania oraz opisują nawracające zaburzenia afektywne. Książka uczy, jak żyć z chorobą, jak ją leczyć i jak zapobiegać nawrotom.Problemy chorych z depresją i manią często bezposrednio dotykają nie tylko osobę chorą, ale również osoby najbliższe, wywierając przemożny wpływ na życie rodzinne. Czynna postawa osób najbliższych jest często nieodzownym warunkiem efektywnej pomocy osobie chorej.Dzięki postępom współczesnej psychofarmakologii zaburzenia afektywne można skutecznie leczyć, można zapobiegać ich nawrotom, można z nimi żyć.

Informacje dodatkowe o O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Data wydania: b.d
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788320035384
Liczba stron: 112

więcej

Kup książkę O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju - opinie o książce

Książka ta jest poradnikiem, który w głównej mierze wyjaśnia czym są takie choroby jak: depresja, mania oraz choroba afektywna dwubiegunowa. Każdy z tych stanów chorobowych ma swój poświęcony tu dział i każdy jest opisany w przejrzysty, jasny sposób.
Omówiono tu czynniki (psychologiczne, biologiczne i społeczne), które prowadzą do depresji, manii i do choroby afektywnej dwubiegunowej.
Wskazano i opisano objawy tych chorób oraz metody ich leczenia - z uwzględnieniem leczenia farmakologicznego, jak i psychoterapii.

 

Plusem tego tytułu jest zamieszczenie historii paru osób, które służą tu jako przykład opisywanych w poradniku chorób. Na plus jest także odnoszenie się do tych przykładów w trakcie opisywania czysto klinicznych tematów. Dzięki temu czytelnik może głębiej wejrzeć w omawiany problem oraz przyjrzeć się chorobie z punktu widzenia osób, które na nią cierpią lub cierpiały w przeszłości. Może też porównać te przeżycia z opisywanymi objawami. To mocny atut tej książki.

 

Książkę uważam za dobrą, z uwagi na to, iż opisując treści posłużono się tu w miarę zrozumiałym językiem bez specyficznej nomenklatury medycznej, co z pewnością może być dobrą zaletą dla laików.

 

W poradniku tym zamieszczono także rozdział poświęcony najczęściej zadawanym pytaniom. Owe pytania wyglądają na takie, które są zadawane przez osoby cierpiące na depresję. Rozdział ten jest krótki, a odpowiedzi na niektóre pytania (według mnie mało wyczerpujące), stąd uważam, że trochę pobieżnie ten rozdział potraktowano.
Poradnik został też zapewne stworzony nie tylko dla pacjentów ale też dla osób, które chcą pomóc np. swoim bliskim w walce z depresją. Jest tu rozdział poświęcony pomocy osobom z depresją ale uważam, że jest on również trochę za krótki.
Jeden z najbardziej ważnych tematów - jakim jest ryzyko samobójstwa - został tu także potraktowany pobieżnie. Jest opisany tylko w jednym krótkim podrozdziale i wspomniany kilka razy w tekście. Jest to według mnie spory minus.
Zauważyłam też, że pod koniec książki, można spotkać się z kilkoma powtórzeniami dotyczącymi rzeczy/zagadnień, które wyjaśniono już wcześniej. Nie jest to minus gdyby czytać ten poradnik pobieżnie, ale łatwo to dostrzec jeśli przeczyta się ją w całości.

 

Poradnik oceniam jako niezły. Moja ocena byłaby jednak wyższa, gdyby nie parę niedociągnięć/braków. Pozostaje więc lekki niedosyt.
Uważam, że warto jest sięgnąć po ten tytuł, choć z pewnością nie zawiera on pełnych informacji, a zagadnienia - choć omówione jasno - to jednak trochę "po macoszemu". Książkę czyta się bardziej jak czyjąś pracę studencką na dany temat. Mimo to dobrze przybliża ów temat i może być dobrym początkiem przed innymi książkami dotykającymi choroby jaką jest depresja.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy