Wybitna agentka dzieł sztuki Flora z Londynu zostaje wezwana do oceny prawdziwych skarbów odnalezionych w paryskim mieszkaniu. Jako ekspert w swojej dziedzinie musi prześledzić historię każdego obrazu i odkryć, kto i dlaczego tak długo je ukrywał...
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2023-06-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Noc w Paryżu
Wciągająca i romantyczna kontynuacja bestsellerowej Miłości u Tiffany'ego. Idealna lektura na lato! Ktoś planuje ślub. Ktoś próbuje nie dopuścić...
Rok 1974. Elena Damiani wiedzie uprzywilejowane życie. Bogato urodzona i zachwycającej urody, wszystkie drzwi stoją przed nią otworem, żaden mężczyzna...
Przeczytane:2023-07-25, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2023, 52 książki 2023, 52 książki 2023, współpraca recenzencka,
Paryż 2016 r.
Dwóch mężczyzn, miejskich odkrywców, wchodzi do mieszkania, które wygląda na opuszczone od lat. Ku swojemu rozczarowaniu wszystko, co znajdują to wielka skrzynia, kwitek i stara dziecięca zabawka. Kilka miesięcy później Flora Sykes, pracująca dla Angusa ,,w noszącej jego nazwisko Agenci Sztuki Beaumonta" wraz z szefem zostaje pilnie wezwana do Paryża.
Państwo Vermeil, znane rodzina filantropów i kolekcjonerów sztuki, prosi Angusa i Florę, aby sprawdzili, co kryje w sobie mieszkanie, o którego istnieniu rodzina nie miała pojęcia. Mieszkania, którego nikt nie otwierał od 73 lat. Vermeilowie, o istnieniu mieszkania dowiadują się z listu wysłanego przez jednego z włamywaczy. Zgodnie z testamentem Vermeila ,,mieszkanie ma stanowić tajemnicą aż do śmierci jego samego" i jego żony. Jednak Flora i Angus nie są członkami rodziny, oni mogą wejść do zamkniętego od czasu wojny mieszkania. Po wejściu do mieszkania oczom agentów sztuki ukazuje się mieszkanie wypełnione obrazami, książkami i innymi artefaktami. Ku ich radości, wśród dziesiątek grafik modernistów i obrazów znajdują obraz pędzla Renoira. Aby sprzedać kolekcję, Flora musi ustalić pochodzenie każdego z obrazów.
Ku jej przerażeniu, coraz więcej tropów zaczyna prowadzić do Franza von Taschelta, okrytego złą sławą handlarza dziełami sztuki i kolaboranta, który przyczynił się do ,,systematycznego łupienia prywatnych kolekcji zamożnych rodzin żydowskich". A jakby, kłopotów z ustaleniem pochodzenia obrazów było za mało, Florze w pracy nad kolekcją zgromadzoną w opuszczonym mieszkaniu przeszkadzają przedstawiciele najmłodszego pokolenia Vermeilów: Xavier i Natascha.
Dlaczego mieszkanie wypełnione wartymi setki tysięcy funtów obrazami zostało zamknięte na ponad siedemdziesiąt lat? Jaki związek z kolaborantem ma szanowana rodzina Vermeilów?
,,Noc w Paryżu" to powieść obyczajowa z wątkiem sztuki i trudną wojenną historią. Co ciekawe przyczynkiem do powstania powieści stało się odkrycie, zamkniętego od czasu wojny paryskiego mieszkania. Przecież nikt nie zapomina, że ma mieszkanie w Paryżu, prawda? No, chyba że było się Żydem i zostało wysłanym do ,,obozu pracy", z którego już się nie wróciło. (Choć w rzeczywistości nie zostało ujawnione, dlaczego właścicielka nie wróciła do mieszkania i po wojnie mieszkała poza Paryżem). Pomyślcie tylko, ile takich mieszkań zostało nie tylko w Paryżu, ale w całej okupowanej Europie.
W powieści autorka snuje opowieść, przywołując znane nazwiska malarzy, domów aukcyjnych i miesza je z literacką fikcją, co dla miłośnika sztuki jest nie lada gratką. Czytając powieść, przyznaję, że często sprawdzałam w sieci, czy obrazy, o których pisze autorka, istnieją, a także jak wyglądało mieszkanie, zamknięte 70 lat temu. Warto je sobie zobaczyć, dokładnie tak je sobie wyobrażałam (autorka bardzo dokładnie je opisała na podstawie udostępnionych zdjęć), no i był tam też opisany w powieści wypchany struś, który wniósł odrobinę humoru do powieści Swan.
W tej powieści znajdziemy wątek zagrabionej sztuki, rodzinną tajemnicę ukrywaną, nie tylko przed światem zewnętrznym, ale również członkami rodziny, a także historię miłosną i trudny motyw związany z wykorzystywaniem seksualnym. Autorka funduje czytelnikom pełne spektrum emocji.
Bohaterowie zostali dobrze scharakteryzowani, choć przyznaję, że początkowo Vermeilowie nie wzbudzili mojej sympatii. Wszyscy Vermeilowie, od seniorki do najmłodszych przedstawicieli rodu. Wraz z rozwojem historii i przedstawianiem pobudek ich działania, stopniowo zyskiwali w moich oczach.
Mimo piękna obrazów, które są osią powieści, wciąż w głowie kotłował mi się myśl, że nie wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Zawsze warto zeknąć na to co niewidoczne i zanim wyda się wyrok, dobrze jest poznać wszystkie fakty.
Powieść polecam miłośnikom sztuki, powieści obyczajowych z wątkiem romantycznym i tajemnic z czasów wojny.