Niezatapialni i łódź podwodna. Kazimierz, Władysław i Stanisław Rodowiczowie

Wybuch amunicji, który 13 października 1923 r. zmiótł z powierzchni ziemi sporą część Cytadeli Warszawskiej, zniszczył także świeżo wybudowany domek przy ul. Fortecznej 4. Rodowiczowie już nie raz rozpoczynali wszystko od nowa, po kilku latach ich odbudowany dom stał się chlubą Żoliborza. Najciekawsza była jednak piwnica.

To tam znajdowała się „Łódź Podwodna”. Komfortowo urządzona, znakomicie ukryta. Niezatapialna. Niemcy poszukiwali jej bezskutecznie. Tę najnowocześniejszą konspiracyjną radiostację Polski Podziemnej wymyślił i skonstruował Stanisław Rodowicz. Po wojnie komuniści skazali go na karę śmierci.

Krystyna próbowała się dowiedzieć, gdzie jest jej Stanisław i dlaczego został aresztowany przez bezpiekę. Po poradę udała się do stryjostwa na ulicę Lwowską. Drzwi mieszkania otworzył Kazimierz Rodowicz, profesor Politechniki Warszawskiej, ojciec legendarnego „Anody”. Starał się opanować. Właśnie otrzymał pismo z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Pokazał je Krystynie. „Zawiadamiam, że syn Obywatela, Jan Rodowicz, w dniu 7 stycznia 1949 r. popełnił samobójstwo wyskakując z okna podczas przeprowadzania go z aresztu”. Łzy same zaczęły jej płynąć. Rozmawiali tylko o Janku.

Stanisław Rodowicz, konstruktor konspiracyjnej „Łodzi Podwodnej”.

Jego młodszy brat, Kazik, dostał się do niemieckiej niewoli. W 1947 r. wyjechał do Wenezueli, zamieszkał wśród Indian.

Najmłodszy z braci, Władek, pomagał Staszkowi w pracy konspiracyjnej. Aresztowany, przeszedł obozy koncentracyjne, Majdanek i Auschwitz.

Byli stryjecznymi braćmi Jana Rodowicza, „Anody”.

Niezatapialni.

Informacje dodatkowe o Niezatapialni i łódź podwodna. Kazimierz, Władysław i Stanisław Rodowiczowie:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2017-04-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Niezatapialni i łódź podwodna. Kazimierz, Władysław i Stanisław Rodowiczowie

Niezatapialni i łódź podwodna. Kazimierz, Władysław i Stanisław Rodowiczowie - opinie o książce

Cóż, tytuł nie bardzo jest adekwatny do treści, ale historia losów rodziny Rozowiczów jest wspaniała. Kazik, więzień oflagu, po wojnie mieszkał w Wenezueli. Jego losy odkrwał jego syn Wojciech. Stanisław i Władek zbudowali miejsce tzw. Łódz Podwodną ( oprócz nazwy nie ma nic wspólnego z wodą) gdzie na Fortecznej 4 w Warszawie znajdowała się tajna radiostacja ZWZ- AK. Władek był na Majdanku i Auschwitz, zdołałą uciec i przeżyć. Stanisłąw po wojnie była skazany na śmierć przez ,,władzę ludową''.Ich losy to gotowy scenariusz filmowy.

Marcin Ludwicki0
Okładka ksiązki - Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945. Relacje świadków

Płonące pustkowieWarszawa od upadku Powstania do stycznia 1945Relacje świadków Pozbawione mieszkańców miasto widmo zostało skazane na zagładę...

Na koniec świata
Marcin Ludwicki0
Okładka ksiązki - Na koniec świata

Cierpienie i śmierć dziecka to skandal, który nie ma sobie równych. Nasze reakcje, to bunt, oburzenie, zwątpienie, otwarte, bolesne pytania. Widziana oczami...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski