Dwóch zdobywców Nagrody Pulitzera, opowiada historię Marie, nastolatki oskarżonej o fałszywe zeznania na temat gwałtu.
Jedenastego sierpnia 2008 roku osiemnastoletnia Marie zgłosiła się na policję. Zamaskowany mężczyzna włamał się do jej mieszkania w pobliżu Seattle, w stanie Washington, i zgwałcił ją. W ciągu kolejnych dni przesłuchań, zarówno funkcjonariusze jak i bliscy Marie podchodzili do jej opowieści coraz bardziej sceptycznie. Policja szybko zmieniła stosunek do sprawy i zaczęła oskarżać Marie o oszustwo. Po wytknięciu nieścisłości w jej relacji i wątpliwościach, jakie wzbudziła, dziewczyna złamała się i przyznała, że jej historia to kłamstwo. Została oskarżona o składanie fałszywych zeznań oraz publicznie zlinczowana przez osoby z najbliższego otoczenia.
Ponad dwa lata później detektyw z Kolorado, Stacy Galbraith, otrzymuje sprawę napaści na tle seksualnym. W toku dochodzenia, Galbraith orientuje się, że jest ona uderzająco podobna do gwałtu, do którego doszło jakiś czas temu w pobliskim miasteczku. Postanawia połączyć siły z detektyw badającą tamtą sprawę, Edną Hendershot. Wkrótce obydwie kobiety uświadamiają sobie, że mają do czynienia z seryjnym gwałcicielem: mężczyzną, który fotografował swoje ofiary, grożąc, że opublikuje ich zdjęcia w sieci, i zacierał wszelkie ślady przestępstwa z przebiegłością sugerującą doświadczenie zdobyte w armii lub policji.
Oparta na materiałach dochodzeniowych oraz obszernych wywiadach z przedstawicielami władz, Niewiarygodne. Prawdziwa historia gwałtu to wielowątkowa opowieść o wątpliwości, kłamstwach i polowaniu na sprawiedliwość, która z zatrważającą szczerością ujawnia, jak bada się współcześnie przypadki napaści na tle seksualnym i jak często ofiary gwałtów są również ofiarami naszej podejrzliwości.
Biogramy autorów
T. Christian Miller jest starszym reporterem portalu internetowego ProPublica. Wcześniej pracował w ,,Los Angeles Times", gdzie zajmował się tematyką wojenną i polityczną. Prowadzi wykłady dotyczące dziennikarstwa danych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Ken Armstrong jest starszym reporterem portalu internetowego ProPublica. Wcześniej pracował w organizacji non profit Marshall Project oraz ,,Chicago Tribune". Publikowane przez niego teksty przyczyniły się do decyzji gubernatora stanu Illinois o zawieszeniu wykonywania kary śmierci i zamianie wyroków śmierci na kary dożywocia.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 328
Tytuł oryginału: A False Report. A True Story of Rape in America [ wcześniej: Unbelievable Story of Rape]
Przeczytane:2019-10-19, Przeczytałam,
Trudno czyta się książkę, która oparta jest na faktach. W głowie nie mieści się, że wydarzenia opisane w niej naprawdę miały miejsce. Jak mogło dojść do sytuacji, w której ofiara gwałtu jest traktowana jak przestępca, zarzucane jest jej kłamstwo i nie jest traktowana z odpowiednim szacunkiem. Brzmi niewiarygodnie? A jednak sytuacja taka miała miejsce. Mało tego… takie sytuacje są nagminne! Bo ile razy słyszy się, że „to nie był gwałt, sama się o to prosiła”? Ile ofiar jest przerażonych lub czuje się winnych i nie zgłasza takiego przestępstwa?
Marie jest młodą kobietą, która została zgwałcona we własnym domu w Seattle. Przestępstwo to zgłosiła policji i oczekiwała jakiejkolwiek pomocy. Niestety z każdym kolejnym przesłuchaniem policja zaczyna wątpić w zeznania Marie i na końcu oskarża ją o kłamstwo. Dziewczyna zostaje publicznie osądzona oraz zaszczuta. Dwa lata po tych wstrząsających wydarzeniach detektyw Stacy Galbraith z Kolorado otrzymuje sprawę o napaść na tle seksualnym. W trakcie dochodzenia Stacy odkrywa, że do podobnego gwałtu doszło w sąsiednim miasteczku. Wkrótce kobieta łączy siły z detektyw Edną Hendershot. Podczas wspólnej pracy kobiety uświadamiają sobie, że podobnych gwałtów może być więcej i że mają do czynienia z seryjnym gwałcicielem. Niestety gwałciciel jest sprytny. Nie zostawia żadnych śladów, atakuje tylko raz w jednym mieście i wydaje się, że zna sposób pracy policji.
„Niewiarygodne” to książka z gatunku literatury faktu. Autorzy sumiennie pracowali nad nią i rozmawiali z ofiarami i ich bliskimi, z detektywami i policjantami oraz przeczytali dokumentację związaną z przestępstwami. Pokazali dwa skrajnie różne podejścia do ofiar gwałtu. Przedstawili również samego oprawce – jego problemy, motywacje, sposób myślenia. Książka jest drastyczna, wstrząsająca, smutna, ale niezwykle potrzebna. Nie jest to lektura lekka, ale powinna trafić w ręce każdej kobiety i mężczyzny.
Więcej recenzji na www.facebook.com/LiteraturaZmyslow