Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzć emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni późńiej umiera. Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw? W „Niemieckim bękarcie” Camilla Läckberg sprawnie przetyka współczesną narrację opowieścią o doświadczeniach młodej kobiety w latach 40. Piąta część rewelacyjnej sagi o Fjällbacka. Wyjątkowo ciekawa powieść, w której wątek współczesny nawiązuje do tajemniczej historii z lat 40. ubiegłego wieku. Wydawnictwo Czarna Owca, 2011
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 568
Tytuł oryginału: Tyskungen
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Inga Sawicka
Jakie tajemnice z przeszłości mogą tłumaczyć dzisiejsze złe postępki? Dlaczego matka Eriki Falck wśród rupieci na strychu zachowała hitlerowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a dwa dni później zostaje zamordowany.
Eryka przypadkowo odkrywa stare pamiętniki swojej mamy oraz niemieckie oznaczenie. Jeszcze nie wie,że tym samym przebudziła duchy przeszłości i nie wszyscy wyjdą z tego żywi...
Kolejna część Czarnej Serii Kryminalnej, którą pochłonełam. Lubię to mieszanie czasów przez autorkę. Stopniowanie napięcia, powolne odnajdywanie powiązań między poszczególnymi osobami czy wydarzeniami, to jak wielki mają wpływ na teraźniejszość. Przedstawienie drugiej wojny światowej widzianej przez mieszkańców Szwecji, ruchy nazistowskie, nienawiść do tych 'gorszych', tajemnice i na końcu...podwójne szczęście. Eryka dopiero teraz odkryła dlaczego jej mama zachowywała się tak a nie inaczej ... Każdy z nas ma jakieś traumy, które niestety wpływają na relacje z bliskimi. Oczywiście, czytałam z przyjemnością i wielkim zainteresowaniem.
Interesująca, dobrze skonstruowana historia obejmująca teraźniejszość przeplatającą się z tajemnicami z przeszłości. Oczywiście są morderstwa, skrywane sekrety i chociaż zakończenie mnie nie zaskoczyło, to jednak była to udana lektura.
Miałam kilkuletnią przerwę w lekturach Camilii. Kiedyś czytałam z przyjemnością i tym razem też tak było. To bardzo dobra książka. Czyta się szybko, bo wciąga. Bohaterowie dają się lubić. Zakończenie jest mocne.
Kolejna mocna lektura. W poprzednim tomie Erica znajduje rzeczy matki a wśród nich niemiecki medal, zakrwawiony niemowlęcy kaftanik i pamiętniki. Z tych ostatnich poznaje swoją matkę.
Jednocześnie w jednym z domów młodociani włamywacze znajdują zwłoki specjalisty od czasów II wojny światowej. Okazuje się, że jego przeszłość jest silnie związana z przeszłością matki Eriki.
Powieść jest rewelacyjna ale ciężko się mi ją czytało. Bo porusza ciężkie tematy. Czas wojny jest okrutny. Pisarka bezlitośnie przedstawia ludzkie postawy wobec okrucieństwa. Szwecja uniknęła losu sąsiedniej Norwegii czy innych państw podbitych przez hitlerowskie Niemcy. Ale i tu ludzie podzielili się na dwa przeciwne sobie obozy. Książka porusza też temat rasizmu i ksenofobii, tak bardzo obecnych w naszych czasach.
Sama intryga jest mistrzowsko skonstruowana. Jest wiele wątków, które przeplatają się by w końcu scalić się w jeden. Zakończenie chyba trochę cukierkowe. Ale z drugiej strony trzeba było osłodzić hakos całą historię. Bardzo mi się podobało. Jak do tej pory najlepszy dla mnie tom.
W tej części sagi autorka skupia się w dużym stopniu na prywatnym życiu jednej z głównych bohaterek - Eriki. Zbrodnia, stanowiąca przedmiot dochodzenia, wiąże się ściśle z historią matki Eriki, którą ta akurat postanowiła odkryć. Prywatne dochodzenie przeplata się z oficjalnym śledztwem, dzięki czemu udaje się rozwikłać historię.
Zamieć śnieżna i woń migdałów to urocza nowela w stylu Agathy Christie, luźno powiązana z serią o Fjallbacce. Na tydzień przed świętami Martin Mohlin...
Poznaj Charliego - chłopca o supermocach i jego zwariowaną rodzinę - Mamę, Tatę, Dziadka, Babcię oraz najważniejsze dla niego osoby, czyli starszego...