Nie zostawaj influencerem

POKAŻĘ WAM ŚWIAT SOCIAL MEDIÓW, JAKIEGO NIE ZNACIE

Widziałem ludzi, którzy dla zasięgów robili z siebie idiotów, porzucali swoje miłości i oszukiwali najbliższych. Bywałem na imprezach, gdzie cukiernice z kokainą przechodziły z rąk do rąk, a milionowe kontrakty dostawali tylko ci, którzy ćpali. Byłem po drugiej stronie świata, w którym influencerzy zdejmowali maski i wszyscy, co do jednego, wierzyli, że są bogami.

Wiem, jak wspiąć się na ten Olimp. Stałem na jego szczycie i chciałem skoczyć na główkę.

Gdybym nie zwariował, byłbym dzisiaj warszawskim landlordem z niezłą bryką. Ale zamiast tego trafiłem do szpitala psychiatrycznego. Nie wytrzymałem tego patoświata social mediów. Chciałem się wylogować. Dosłownie. W realu.

Mam na imię Janek. Byłem influencerem. Takim zabawnych gościem w różnokolorowych czapeczkach beanie. Nagrywałem filmiki na TikToka. W najlepszym miesiącu miały osiemdziesiąt milionów wyświetleń.

Słowem: wiem, jak zarobić w internecie kupę szmalu.

Powiem wam, jak to zrobić.

Ale przede wszystkim pokażę, dlaczego nie warto.

Informacje dodatkowe o Nie zostawaj influencerem:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-02-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Nie zostawaj influencerem

Nie zostawaj influencerem - opinie o książce

"Nie zostawaj influencerem" to poruszająca i jakże potrzebna pozycja, która otwiera zarówno oczy, jak i zaślepiony, wręcz zamglony kolorowym, prezentowanym przez social media światem, umysł. Janek Strojny, były tiktoker pokazuje tą zakłamaną rzeczywistość od strony, jakiej zupełnie nie znamy, brutalnej, bezwzględnej, pomału wyniszczającej człowieka i wysysającej z niego wszystko, co dobre. Ile jest w stanie poświęcić człowiek, by stać się popularnym? Jak łatwo się stoczyć dla zasięgów? A wreszcie, jak bardzo wyniszczająca może być walka o kolejne płatne współprace i utrzymywanie się wciąż na fali?

Ta wyjątkowa pozycja to nie tylko zbiór szczerych, osobistych wspomnień czy zaprezentowanie sekretów najpopularniejszych internetowych twórców, ale także nadzwyczaj refleksyjna publikacja, jaka na konkretnym przykładzie udowadnia, jak Internet wpływa na zdrowie psychiczne.

Oglądanie niektórych osób w mediach społecznościowych może wywoływać w nas zazdrość, smutek, frustrację, czy drażliwość. Porównywanie się z innymi nie motywuje nas, a prowadzi do zaniżenia poczucia własnej wartości, a jeśli wsiąkniemy w to bardziej, podporządkujemy się panującemu tu wyścigowi szczurów, nasza psychika może zostać brutalnie zmiażdżona.

W książce szczegółowo zaprezentowano mechanizm działania social mediów, tego, jak wykorzystuje się naiwność młodych ludzi, jak kusi się ich szybkim zarobkiem, lecz głównie poświęcono czas dramatycznym konsekwencjom, jakie poniesie niemal każdy wsiąkający w ten wirtualny świat. Czy warto poświęcać swoje prawdziwe życie dla tak obłudnej rzeczywistości, pozbawiającej nas stopniowo prywatności, spokoju, czasu z bliskim, a niekiedy nawet godności czy zdrowia?

Brutalnie szczera, autentyczna, wstrząsająca! "Nie zostawaj influencerem" to bardzo wartościowa pozycja, którą powinien poznać absolutnie każdy! Bez względu na to, czy jesteś początkującym twórcą internetowym, jedynie codziennie oglądasz filmiki, czy jesteś rodzicem młodego człowieka, którego fascynuje ten wirtualny świat, znajdziesz tu cenną lekcję, która otworzy Ci oczy na jedno z większych niebezpieczeństw obecnych czasów. Polecam gorąco!

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung