Sylwetki wybitnych bohaterów wielkopolskiej drogi do wolności zaangażowanych w pracę społeczną, narodową i niepodległościową.
Książka jest swoistą kontynuacją, rozwinięciem i zamknięciem problematyki związanej z zaangażowaniem Wielkopolan w walkę o niepodległość w czasach zaboru, podjętej we wcześniejszych publikacjach Marka Rezlera: ,,Powstanie wielkopolskie 1918-1919" oraz ,,Wielkopolanie pod bronią 1768-1921". Autor przedstawił specyfikę wielkopolskiej drogi do niepodległości, odmiennej niż w pozostałych zaborach, a co najważniejsze - skutecznej. Główną część książki stanowi prezentacja sylwetek ludzi szczególnie zasłużonych w pracy organicznej i walce zbrojnej tego czasu, a także próba zaprezentowania biografii zbiorowej polskich działaczy w zaborze pruskim. Autor dokonuje też zupełnie nowej oceny przyjmowanych dotąd metod walki o wolność z punktu widzenia ich racjonalności i osiągniętych celów.
Marek Rezler jest historykiem zajmującym się m.in. dziejami Wielkopolski, a zwłaszcza udziałem mieszkańców tej części kraju w walkach narodowowyzwoleńczych, biografistyką i badaniami regionalnymi Jest autorem m.in. monografii wydarzeń wielkopolskiej Wiosny Ludów 1848 roku, biografii Emilii Sczanieckiej i Hipolita Cegielskiego, kalendarium poznańskiego, rozdziałów prac zbiorowych poświęconych dziejom miast wielkopolski oraz opublikowanych przez Dom Wydawniczy REBIS książek ,,Poznań. Miasto niepoznane" (2006, wspólnie z Jerzym Bogdanowskim), ,,Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Spojrzenie po 90 latach" (2008) i ,,Wielkopolanie pod bronią 1768-1921" (2011). Od wielu lat współpracuje z Radiem Merkury i Wielkopolską Telewizją Kablową, pisze w prasie krajowej i regionalnej.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-12-03
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 344
Książka omawia udział Wielkopolan w walkach niepodległościowych, od konfederacji barskiej aż po trzecie powstanie górnośląskie. W odrębnych...
ROZSZERZONE I POPRAWIONE WYDANIE, UWZGLĘDNIAJĄCE NAJNOWSZE USTALENIA DOTYCZĄCE POWSTANIA! Opracowanie przygotowane z okazji 100 rocznicy wybuchu powstania...
Chcę przeczytać,