Wydawnictwo: Greg
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 110
Była to kolejna lektura , którą musiałam przeczytać , jednak okazała się dla mnie bardzo wartościową . Jednym z ważniejszych dla mnie momentów , które utkneły mi w pamięci jest ten , kiedy to Hrabia Henryk porzuca swoją żonę i syna by podążyć za ,, kobietą " , która pojawiła się w jego domu , przez co nie ma go na chrzcie własnego dziecka . Dla mnie był to bardzo ważny fragment , kiedy to właśnie na chrzcie Orcia , Maria błogosławi syna na poetę , by w ten sposób ojciec zwrócił uwagę na swojego syna , by w jakikolwiek sposób poświęcił mu nawet drobinę swojej uwagi . Ten fragment mocno złapał mnie za serce , ponieważ odnajduję akty takiej ,,desperacji przed pożuceniem " , nawet w współczesnym świecie , kiedy człowiek jest w stanie zrobić wszystko by jedynie zatrzymać osobę na której mu zależy przy sobie . Nawet Maria , która już sama zorientowała się , że jej własny mąż jej nie kocha i cierpi z tego powodu , to walczy już tylko o to by jej syn nie musiał mierzyć się tym samym . Stara się go chronić , przed tym co ją zniszczyło .
Główny bohater jest ofiarą losu. Najpierw obiecuje, że będzie wierny żonie, potem odchodzi z kobetą, piękną tylko dla niego. Okazuje się ona trupem ubranym w piękne ubrania. Jego syn zaczyna ślepnąć w bardzo młodym wieku. Na chrzcie został przeklęty przez matkę, aby był poetą. Jego ojciec potem trafia na wojnę i ginie.
Jak na lekturę szkolną to naprawdę jest to kawał solidnej fabuły. Na początku to tak mnie wciągnęło, że dwie pierwsze części przeczytałam z zapartym tchem. Potem było trochę gorzej, ale nie zmienia to faktu, że "Nie-boska komedia" jak niewiele lektur potrafi czytelnika zaskoczyć a nawet uwieść. Polecam zwłaszcza tym, którzy mają już serdecznie dość Mickiewicza i stojącego do niego w opozycji Słowackiego. Krasiński po tym wszystkim to naprawdę powiew świeżości.
Antologia tekstów Zygmunta Krasińskiego na temat Rosji. Oprócz utworów literackich, wierszy, poematów, dramatu oraz prozy arystycznej, znajdziemy tu też...
Akcja dramatu rozgrywa się około roku 222 n.e. w czasach panowania Heliogabala. Podstawowym motywem dramatu jest bunt Irydiona, syna Amfilocha –...
Przeczytane:2014-05-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014,