Ona - ¶wie¿o upieczona Noblistka, on - magister filologii polskiej. W 1996 roku mia³ jej pomagaæ przez trzy miesi±ce, miêdzy przyznaniem nagrody a jej wrêczeniem. Zosta³ d³u¿ej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.
W tej ksi±¿ce spotykamy Wis³awê Szymborsk±, jakiej do tej pory nie znali¶my. To portret osoby nieprzeciêtnej, damy o niezwyk³ym poczuciu humoru, a zarazem umiejêtno¶ci mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbli¿yæ siê do niej i istoty jej poezji.
"Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubi±ca jêzykowe zabawy i ,,practical jokes". Wola³a rozmowy ze zwyk³ymi lud¼mi ni¿ kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami."
Depresyjna. Melancholijna. Surowa w s±dach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosz±ca rozmów o b³ahostkach i marnowania czasu na spotkania z lud¼mi, które nic jej nie dawa³y oprócz, jak mówi³a, pustych kalorii.
Po Noblu powtarza³a, ¿e zrobi wszystko, ¿eby nie staæ siê osobisto¶ci±, lecz pozostaæ osob±. Kiedy¶ rozpozna³ j± taksówkarz i powiedzia³: ,,To dla mnie zaszczyt wie¼æ tak± osobliwo¶æ". Trochê racji mia³: by³a do¶æ osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.
Z takim taktem, subtelno¶ci± i wnikliwo¶ci± móg³ o Noblistce napisaæ tylko jeden autor.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-01-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 320
Jêzyk orygina³u: polski
Jak¿e cudownie czyta³o mi siê tê ksi±¿kê. Pan Rusinek ma cudowny dar do opowiadania. Potrafi wspaniale wywa¿yæ to, co mo¿e byæ anegdotk± (nie raz wybucha³am ¶miechem), a tym co osobiste, intymne. Wiersze Szymborskiej uwielbiam, tym bardziej siê cieszê, ¿e mog³am poznaæ poetkê z bardziej prywatnej strony. A autor uchyli³ nam r±bka tej tajemnicy w sposób naprawdê taktowny.
Znam nasz± skromn± i frywoln± noblistkê nie tylko z jej wierszy oraz ,,Rymowanek dla du¿ych dzieci", ale te¿ z filmu Katarzyny Kolendy-Zalewskiej ,,Chwilami ¿ycie bywa zno¶ne". Zno¶ne... gdy ma³o siê podró¿uje, a czas spêdza siê g³ównie w domu, unika siê t³umów ludzi, kontaktu fizycznego, nie dzwoni przed dziesi±t± rano, odmawia siê przyjêcia zaszczytnych tytu³ów i wyjazdów na zagraniczne spotkania, a nawet gdy nie ma siê dzieci.
Czytanie tej nietuzinkowej biografii by³o dla mnie wielk± przyjemno¶ci± i niezapomnian± podró¿± do Krakowa na prywatn± wizytê u Wis³awy Szymborskiej. Nie wiem, jak d³ugo wytrzyma³abym w towarzystwie poetki ze wzglêdu na jej zami³owanie do palenia papierosów. Za to jej anegdot mog³abym s³uchaæ bez koñca, chêtnie wykona³abym z ni± wyklejanki, polepi³a lepieje i odwódki. Sama w jej progu krzycza³abym: ,,Nie ca³ujemy siê!" i nie ¶ciskamy te¿, tylko mocno u¶cisnê³a jej d³oñ.
Moja wizyta trwa³a d³ugo - piêtna¶cie lat. Tyle bowiem czasu Micha³ Rusinek by³ Pierwszym Sekretarzem (i jedynym) Wis³awy Szymborskiej i ten okres opisuje w biografii noblistki. Pisze lekko, przystêpnie, przywo³uj±c wiele prywatnych wspomnieñ z ich wspólnej pracy, z jego sekretarzowania i za³atwiania spraw wszelakich oraz ukazuje codzienno¶æ poetki i jej fascynacje, poczynaj±c od tragedii sztokholmskiej. Z(a)g³êbia siê te¿ w twórczo¶ci swej pracodawczyni - analizuje, dopowiada, cytuje fragmenty wierszy i wyja¶nia ich kontekst. Nie brak jego osobistych komentarzy. Ca³o¶æ okraszona wieloma anegdotami. Wiele razy u¶miecha³am siê pod nosem, ¶mia³am siê w g³os, czyta³am fragmenty po wielokroæ. Autor zdradza te¿ kulisy powstania filmu o noblistce. Jednak na koniec ksi±¿ki ³zy p³ynê³y mi ciurkiem. Ostatnie tygodnie i dni poetki poruszy³y we mnie czu³± strunê.
Biografiê wzbogacaj± zdjêcia pani Wis³awy. Z ró¿nymi lud¼mi. Z ró¿nych miejsc. W ró¿nych okoliczno¶ciach. Bawi± te zrobione z tabliczkami z dziwnymi i zabawnymi nazwami miejscowo¶ci - Corleone, Niemodlin, Limerick. To by³ konik poetki. Osobn± grupê stanowi± wyklejanki, które pani Wis³awa pieczo³owicie, w³asnorêcznie wykonywa³a i wysy³a³a znajomym. Nie brak równie¿ zdjêæ jej rêkopisów. Choæ charakter pisma poetka mia³a ma³o czytelny, to mo¿na odczytaæ jej grzeczne odmowy napisane w dwóch wersjach, limeryk napisany lew± rêk±. S± te¿ maszynopisy - jeden z nich dotyczy sprostowania odno¶nie do twórcy wiersza ,,Jak siê dzi¶ czujê", zaproszenia, dedykacja, wydruk wiersza z autorsk± korekt±. Brakowa³o mi jedynie t³umaczeñ sformu³owañ i wypowiedzi w jêzykach obcych na jêzyk polski. Czasami podpisy zdjêæ by³y prawie nieczytelne ze wzglêdu na kolor czcionki.
,,Nic zwyczajnego. O Wis³awie Szymborskiej" to niezwyczajna biografia o zwyczajnej poetce krakowskiej, która mia³a to nieszczê¶cie, ¿e prze¿y³a katastrofê sztokholmsk±. To lektura nadobowi±zkowa nie tylko dla humanistów. Dla ka¿dego, kto jest ciekawy, jak± osob± naprawdê by³a polska noblistka w dziedzinie literatury. I bez wymówek.
W momencie spotkania Micha³ Rusinek by³ m³odym studentem, czy te¿ absolwentem polonistyki, a Wis³awa Szymborska uznan± poetk±, która w³a¶nie otrzyma³a informacjê o przyznaniu literackego Nobla, co spowodowa³o taki nawa³ zajêæ, ¿e bez sekretarza nie da³o siê ju¿ funkcjonowaæ. Zajêcie na kilka miesiêcy przed³u¿y³o siê na lata - do koñca ¿ycia poetki.
Wspomnienia sekretarza noblistki pisane s± z wielk± ¿yczliwo¶ci± i szacunkiem dla pani Wis³awy, pe³no w tu anegdotek i piêknych zdjêæ. Bardzo przyjemna lektura.
Fantastyczna opowie¶æ o Wis³awie Szymborskiej, widzianej oczami Micha³a Rusinka jej wieloletniego sekretarza. Historia zaczyna siê w momencie kiedy ju¿ wiadomo, ¿e pani Szymborska dosta³a Nobla, a koñczy momentem jej ¶mierci. Nie jest to typowo biografia. Raczej fragmenty ¿ycia, które pan Rusinek przedstawi³ w formie w³asnych wspomnieñ. Czyta siê ¶wietnie. Zdecydowanie polecam.
Ciep³y, ujmuj±cy portret Noblistki - 5/6
Bêd±c ju¿ w po³owie ksi±¿ki u¶wiadomi³am sobie, ¿e ca³y czas czytam j± z lekkim u¶miechem pod nosem. Micha³ Rusinek, jej wieloletni sekretarz z gracj± odmalowa³ portret starszej pani - czasami melancholijnej, czasami skorej do ¿artów. Posiadaj±cej ogromn± dawkê ironii i dystansu do ¶wiata.
Autor by³ przez 15 lat sekretarzem Wis³awy. Dobrze pozna³ jej przyzwyczajenia, ma³e grzeszki (zamra¿ane kurczaki z KFC) i wady (czêste odwo³ywanie spotkañ). My, jako czytelnicy dziêki temu poznajemy prywatny ¶wiat Wis³awy i przez moment patrzymy na ¶wiat jej oczami.
Ogromnie rozbawi³y mnie historie o tym, jakie wiadomo¶ci i propozycje dostawa³a Szymborska od ludzi po przyznaniu jej Nobla( np. udzia³ w kampanii "Pij mleko, bêdziesz wielki). Czego to ludzie nie potrafi± wymy¶leæ :D
W ksi±¿ce jest wiele wspania³ych zdjêæ Wis³awy. S± te¿ zamieszczone jej notatki. Ca³o¶æ czyta siê szybko i przyjemnie. Ta pozycja idealnie nadaje siê na prezent.
To pierwsza na polskim rynku ksi±¿ka dla dzieci o ma³ym Fryderyku. Micha³ Rusinek napisa³ b³yskotliw±, ¶mieszn±, wierszowan± opowie¶æ o tym, jak ma³y Frycek...
W ksi±¿ce zawarto analizê instytucji tajemnicy zawodowej oraz regulacji dotycz±cych jej ochrony w procesie karnym. Uwzglêdniono te¿ odnosz±ce siê do zawodowej...