Nawyki myślenia

Ocena: 6 (1 głosów)

CO SPRAWIA, ŻE ROZSĄDNI I INTELIGENTNI LUDZIE WIERZĄ, IŻ ZIEMIA JEST PŁASKA?

I DLACZEGO NIEKTÓRZY NIGDY NIE ZMIENIAJĄ SWOICH PRZEKONAŃ?

Oto fascynujący przewodnik po współczesnej wiedzy neurobiologicznej i psychologicznej o formowaniu i aktualizowaniu opinii.

David McRaney pokazuje, jak budować więzi, być uważnym i dostrzegać potencjał do zmiany w innych i w sobie samym.

Autor bierze pod lupę najnowsze badania psychologów i neurobiologów, pokazuje granice rozumowania, siłę grupowego myślenia i rezultaty głębokiej agitacji. Z typowym dla siebie poczuciem humoru i naukowym zaciekawieniem, zabiera nas w pouczającą podróż wśród członków sekt, wyznawców teorii spiskowych i aktywistów politycznych, każąc nam kwestionować własne motywacje i przekonania.

Wielowątkowa narracja dziennikarska, której wnioski są zaskakujące i skłaniają do refleksji, daje przełomową wiedzę o rzadko spotykanych okolicznościach pozwalających na zmianę myślenia.

Informacje dodatkowe o Nawyki myślenia:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-06-05
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788383574196
Liczba stron: 480

Tagi: poradniki

więcej

Kup książkę Nawyki myślenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nawyki myślenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-06-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

Perswazja jest skutecznym celowym wysiłkiem mającym na celu wpłynięcie na stan umysłu drugiej osoby poprzez komunikację w warunkach, w których osoba przekonywana ma jakąś swobodę."

,, Kiedy odbiorca uważa, że nie ma wyboru i może tylko się przystosować, próbę wywarcia wpływu można uznać za przymus."

Powiem wam, że temat jaki jest poruszany w książce z początku wydawał mi się krótki do opisania, więc dziwiło mnie, dlaczego autor potrzebował do tego aż 480 stron. Dopiero, kiedy zaczęłam się w nią wkręcać zobaczyłam, że nie da się go opisać w skrótowej wersji, gdyż wtedy nie udowodnił by swoich racji. Ogólnie mogę powiedzieć, że książka jest o zmianach w myśleniu, a nawet powiem więcej, o pozwoleniu sobie na swobodną zmianę zdania. Wiecie, każdy z nas wychowywał się w innej rodzinie, więc i zdania na te same tematy są u nas podzielone. Utrzymujemy swoje myśli w jakimś schemacie z uwagi na przekonania naszych bliskich, czy też nawet przodków. W większości przypadków to, co myślimy jest przestarzałym tematem. Ogólnie podał nam nawet przykłady, że niekiedy potrzeba czasu przejścia jednego pokolenia, by ktoś zobaczył, że jego racje były błędne. Jednak bywa też tak, że za pomocą dobrych argumentów nasz rozmówca może sprawić, że sami nagle zmienimy zdanie. Oczywiście mamy tu pokazane w jaki sposób do tego dochodzi. Autor pokazuje nam, że z naukowego punktu widzenia, każdy z nas ma prawo myśleć inaczej i każdy czynnik, jakiego doświadczył w ciągu swojego całego życia sprawił, że myśli tak, a nie inaczej. My sami nie lubimy rozmawiać z ludźmi, którzy mają inne zdanie niż my sami. Ja od czasu zgłębiania technik manifestacji już wiem na czym to wszystko polega. Ta książka tylko mi to potwierdziła. Pokazała, że można zaprowadzić wspólny dialog z każdym człowiekiem nawet pomimo tego, że widzi się coś inaczej. Cokolwiek nie będzie tu ukazane mamy udowodnione to prawdziwą historią z życia nie tylko samego autora, ale i naukowców, którzy wciąż doszukują się czegoś więcej w naszym istnieniu. Nie bierzcie tej książki za poradnik, bo bardziej hipnotyzujące historii, to jeszcze nie czytałam:-)

Link do opinii
Avatar użytkownika - yoloczytam
yoloczytam
Przeczytane:2024-06-19, Przeczytałem,

David McRaney w swojej książce "Nawyki myślenia. Zaskakująca wiedza naukowa o opiniach, przekonaniach i perswazji" podejmuje fascynujące wyzwanie zrozumienia, dlaczego rozsądni i inteligentni ludzie mogą wierzyć w rzeczy, które wydają się absurdalne, takie jak przekonanie, że Ziemia jest płaska. Co więcej, autor stara się wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie nigdy nie zmieniają swoich przekonań, mimo dowodów wskazujących na ich błędność.

Książka McRaney'a jest prawdziwym przewodnikiem po współczesnej wiedzy neurobiologicznej i psychologicznej dotyczącej formowania i aktualizowania opinii. Autor pokazuje, jak budować więzi, być uważnym i dostrzegać potencjał do zmiany zarówno w innych, jak i w sobie samym. W książce znajdują się najnowsze badania psychologów i neurobiologów, które ujawniają granice ludzkiego rozumowania, siłę grupowego myślenia oraz rezultaty głębokiej agitacji.

 

Z typowym dla siebie poczuciem humoru i naukowym zaciekawieniem, McRaney zabrał mnie w pouczającą podróż wśród członków sekt, wyznawców teorii spiskowych i aktywistów politycznych. W ten sposób zachęca nas do kwestionowania własnych motywacji i przekonań. Autor stosuje wielowątkową narrację dziennikarską, której wnioski są zaskakujące i skłaniają do głębokiej refleksji.

Podczas lektury tej książki przeżyłam z autorem podróż, która pozwala zrozumieć, w jaki sposób ludzie zmieniają swoje myślenie, czasem nawet podczas jednej rozmowy. Dowiadujemy się, co robimy źle, kiedy nasza perswazja jest nieskuteczna, i poznajemy zadziwiające mechanizmy psychologiczne prowadzące do zmiany przekonań, postaw i wartości.

 

McRaney podkreśla, że perswazja nie jest przymusem, lecz stopniowym prowadzeniem i pomocą w lepszym zrozumieniu własnego sposobu myślenia. Zdolność zmiany zdania, aktualizacji założeń i rozpatrywania innych punktów widzenia jest jedną z naszych największych zalet.

Książka "Nawyki myślenia" to nie tylko kompendium wiedzy naukowej, ale także inspirujący przewodnik dla tych, którzy pragną zrozumieć ludzką psychikę i mechanizmy stojące za zmianą przekonań. David McRaney dostarcza narzędzi do lepszego zrozumienia siebie i innych, pokazując, że zmiana myślenia jest możliwa i często niezbędna dla naszego rozwoju osobistego i społecznego.

Gorąco polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym psychologią, neurobiologią oraz tym, którzy pragną zrozumieć, jak skutecznie komunikować się i wpływać na innych. "Nawyki myślenia" to lektura, która na długo pozostaje w pamięci i skłania do refleksji nad własnymi przekonaniami i sposobem myślenia.

Link do opinii
Inne książki autora
Ruletka nawyków. Jak przechytrzyć swój mózg?
David McRaney0
Okładka ksiązki - Ruletka nawyków. Jak przechytrzyć swój mózg?

Dlaczego mamy za dużo przyjaciół na Facebooku? Czy w sprzyjających okolicznościach każdy może stać się mordercą? Jak przestać gubić klucze, telefony...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy