reklama

Narzeczona pustyni

Tomik Narzeczona pustyni to owoc podróży po Bliskim Wschodzie i refleksji nad burzliwą historią Syrii, Jordanii, Libanu oraz Palestyny – krajów będących przed wiekami częścią starożytnej Mezopotamii oraz Lewantu. Ostatnie wojny odcisnęły niszczące piętno na dorobku materialnym i duchowym przede wszystkim Iraku i Syrii, siejąc śmierć, zniszczenie oraz okradając ludzkość z bezcennych zabytków.

Bohaterka liryczna tomiku w formie poetyckiego wyznania odsłania ślady zniszczeń, prowadząc czytelnika po antycznych miastach i miejscach: m.in. Damaszku, Babilonie, Palmyrze, Petrze, lasach cedrowych Libanu, Wadi Rum. Tam piękno natury styka się z historią, architekturą, sztuką, mitologią i artefaktami. Autorka zaprasza także na pustynie Syrii, Jordanii i Libanu, gdzie zapomniani przez świat uchodźcy z Syrii oraz Palestyny znaleźli schronienie, a także miejsce do walki.

Iwona Grądzka urodziła się w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz psychologię w USA. Pracowała na UAM, Uniwersytecie Medycznym oraz jako przewodnik turystyczny po Poznaniu i województwie wielkopolskim. Debiutowała w szkole średniej na łamach gazety poetyckiej „Ikarowe Loty” redagowanej przez Nikosa Chadzinikolau, poetę, a także tłumacza języka greckiego. Wydała tomiki poetyckie: Romans z diabłem (1997),Podróż do Egiptu i Izraela (1998),Orient Express (2001),Matka Boska z Kordoby (2002).

Informacje dodatkowe o Narzeczona pustyni:

Wydawnictwo: Sorus
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja

Kup książkę Narzeczona pustyni

Narzeczona pustyni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2023-11-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

Literacka podróż po Bliskim Wschodzie, bogactwo języka i głębia treści

Tomik poetycki "Narzeczona pustyni" autorstwa Iwony Grądzkiej to literacka podróż po Bliskim Wschodzie, która przyciąga uwagę czytelnika zarówno swoją treścią, jak i stylem. Autorka w przemyślany sposób łączy historię, kulturę, mitologię i przyrodę, tworząc bogatą i wielowarstwową narrację. Przyjrzyjmy się kilku aspektom tego tomiku:

Tematyczna głębia: Iwona Grądzka w swoim tomiku podejmuje ważne tematy związane z historią i współczesnością Bliskiego Wschodu. Poetka odsłania przed czytelnikiem historię, architekturę, kulturę, ale też ból i zniszczenie spowodowane wojnami i konfliktami w regionie. Jest to podróż przez nie tylko piękne i fascynujące miejsca, ale również przez miejsca, w których życie jest nieustanną walką. Bogactwo języka: Iwona Grądzka w swoich wierszach wykorzystuje bogaty język, który maluje przed czytelnikiem pejzaże i emocje. Opisy miejsc, jak Damaszek czy martwe miasta, są pełne detali i barw, co pozwala czytelnikowi wczuć się w opisywane sytuacje. Sztuka poetycka: poetka posługuje się różnymi środkami stylistycznymi, takimi jak metafory, aluzje, porównania, które nadają jej wierszom głębię i ekspresję. Wiersze Grądzkiej łączą w sobie zarówno piękno słowa, jak i silne przesłanie. Narracja z perspektywy bohaterki lirycznej: bohaterka liryczna towarzyszy czytelnikowi w podróży, opowiadając swoje doświadczenia i refleksje. To osobisty i emocjonalny element tomiku, który dodaje mu intymności. Historia autorki: ciekawym kontekstem jest historia samej autorki, która łączy swoją miłość do poezji z wiedzą zdobytą w trakcie studiów filologicznych i podróży po Bliskim Wschodzie. To dodaje głębi i autentyczności jej wierszom. Wyraźna tematyka społeczna: w tomiku można odnaleźć odniesienia do trudnej sytuacji uchodźców, walki o przetrwanie w niepewnych warunkach oraz zniszczeń wojennych. To ważne tematy, które przemawiają do czytelnika i skłaniają go do refleksji.

"Narzeczona pustyni" to tomik poetycki, który nie tylko zachwyca pięknem języka i opisanych miejsc, ale także skupia się na istotnych kwestiach społecznych i historycznych. Iwona Grądzka łączy w tych wierszach wspaniale różne elementy, tworząc dzieło, które może poruszyć czytelnika i skłonić go do głębszej refleksji nad tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie i jakie piękno kryje w sobie ta część świata, mimo przeciwności losu.

Mona Lisa
Iwona Grądzka0
Okładka ksiązki - Mona Lisa

„Mona Lisa” to tomik poezji, który zabierze Cię w podróż przez świat i epoki. Zwiedź K2, bądź świadkiem narodzin Wenus, podziwiaj tygrysa syberyjskiego...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski