Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych

Coraz częściej w opracowaniach i artykułach psychologicznych termin narcyzm zestawia się ze słowem epidemia, co ma świadczyć o tym, że jest to zjawisko powszechne. Czy to oznacza, że nagle na świecie przybyło narcyzów, i to w niewyobrażalnej dotąd liczbie? A może to sprawka ułatwiających autopromocję technologii i mediów społecznościowych, za sprawą których znaczna część tego zjawiska po prostu się ujawniła, przez co mogliśmy zauważyć, że cechy związane z narcystycznym zaburzeniem osobowości występują u ludzi częściej, niż dotąd sądziliśmy?

Wystarczy przerzucić kilka telewizyjnych kanałów, by trafić na narcyza wśród polityków czy celebrytów, albo posurfować po internecie, by natknąć się na influencerów, których narcyzm stał się skutecznym narzędziem budowania własnej marki. Na szczęście telewizor można wyłączyć, a przeglądanie mediów społecznościowych zamienić na pożyteczniejsze zajęcie. Problem zaczyna się wówczas, kiedy narcyz spogląda na nas nie z ekranu telewizyjnego czy z telefonu, ale na przykład zza biurka szefa w pracy. Jego tak łatwo wyłączyć się nie da. A jeszcze trudniej jest z narcyzem, z którym łączą nas więzy rodzinne, miłosne lub przyjacielskie.

Życie w towarzystwie narcyza, a właściwie dowolny rodzaj interakcji z kimś takim, zawsze ma swój koszt. Rachunek ten opłacamy stresem, zmęczeniem, energetycznym wyczerpaniem, w końcu własnym zdrowiem. Stąd tak ważne jest, aby nauczyć się przed narcyzami chronić. By to było możliwe, musimy zdobyć dwie umiejętności. Po pierwsze: w porę się zorientować, czy mamy do czynienia z narcyzem i czego możemy się po nim spodziewać. Po drugie: umieć się przed nim bronić, czyli nie pozwolić mu, by odebrał nam energię, dobre samopoczucie czy wręcz zawładnął naszym życiem.

I temu celowi służy ta książka. Zawarte w niej informacje pozwalają odróżnić, z jakim rodzajem narcyzmu możemy mieć do czynienia, po jakich cechach i stosowanych strategiach rozpoznać narcyza, w jakich środowiskach się go spodziewać, wreszcie ― jak sobie z nim radzić. I co równie istotne, przy okazji sprawdzimy, czy sami (nawet nieświadomie) nie sięgamy po narcystyczne zachowania, czym po prostu krzywdzimy innych.

Informacje dodatkowe o Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych:

Wydawnictwo: Onepress
Data wydania: 2023-09-06
Kategoria: Psychologia

Kup książkę Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych

Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2024-02-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

Wbrew pozorom tych osobowości jest wokoło nas więcej niż mogłoby się wydawać. Dzięki tej książce z łatwością uda się nam namierzyć narcyza i zdobyć umiejętności, jak sobie z nim radzić, przed nim się bronić. Typów narcystycznej osobowości jest znacznie więcej niż myślałam, więc ta lektura była dla mnie bardzo wciągająca. Media społecznościowe i telewizja sprawiają, że zdajemy sobie sprawę, jak powszechnym zjawiskiem jest narcyzm, zapanowała narcystyczna epidemia.

To wydanie składa się z 6 części. Zaczynamy od poznanania historii narcystycznych zachowań, a także skąd wzięła się nazwa “Narcyz”. Pamiętacie słynny mit? Kojarzycie znane osobowości, które utożsamiano z narcyzami na przełomie dziejów? Autor ułatwia nam identyfikację typu narcystycznej osobowości, jest ich aż 13! Między innymi narcyzm zdrowy, społeczny czy wspaniały. Każdy z nich różni strategia działania i sposoby powodowanych krzywd. Niektórzy są bardziej narażeni na bycie ofiarami, lektura pozwoli na sprawdzenie, czy przypadkiem sami narcyzami nie jesteśmy. Cenny jest rozdział, gdzie dowiemy się, jak obronić się przed narcyzem i jakie skutki mogą wywołać nasze działania. Pod koniec książki znajduje się mnóstwo pytań i możliwość postawienia diagnozy, a przede wszystkim cenię przesłanie, aby bronić za wszelką cenę zdrowia psychicznego, gdy z narcyzmem mamy do czynienia, bo kontakt z nim skutkuje wyczerpaniem i stresem.

Na pewno sięgnę po pozostałe książki Jarosława Gibasa, socjologa, który w swej pracy koncentruje się na inteligencji emocjonalnej i rozwoju samoświadomości.

“Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych” - to fascynująca lektura, uwielbiam zagłębiać się w różne psychologiczne aspekty, więc tym bardziej tę wiedzę chłonęłam jak gąbka. Całość napisana jest w prosty i przystępny sposób. Czyta się naprawdę przyjemnie, mimo że starcie z narcyzem to przykre doświadczenie. Znajdziemy tu narzędzia, które nas wesprą, dodadzą otuchy i siły.

Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2023-11-26, Ocena: 5, Przeczytałem,

Tęczowy refleks w lustrze

"Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych" to fascynujące i aktualne opracowanie, które rzetelnie przygląda się problemowi narcyzmu w dzisiejszym społeczeństwie. Autor, Jarosław Gibas, socjolog i entuzjasta dużych motocykli, prezentuje czytelnikowi kompleksowe spojrzenie na narcyzm, zaczynając od analizy jego powszechności w mediach społecznościowych, polityce, aż po jego wpływ na życie zawodowe, rodzinne i uczuciowe.

Gibas w zrozumiały sposób przystępuje do analizy tego, co sprawia, że narcyzm stał się tak powszechny i zauważalny w dzisiejszym świecie. Czy to rzeczywiście epidemia narcyzmu, czy może bardziej uwydatnienie się tego zjawiska dzięki technologii i mediom społecznościowym? Autor nie tylko stawia pytania, ale również dostarcza czytelnikowi narzędzi do zrozumienia, jak rozpoznać narcyza i jakie strategie wykorzystuje, by manipulować otoczeniem.

Książka nie pozostaje jedynie na poziomie analizy narcyzmu u innych, ale kładzie nacisk na to, jak radzić sobie z narcyzami w różnych obszarach życia. Gibas przedstawia praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak chronić się przed wpływem narcyza, jak nie pozwolić mu na wywarcie negatywnego wpływu na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. To ważne przesłanie, zwłaszcza w kontekście relacji zawodowych czy osobistych, gdzie narcyzm może prowadzić do stresu i wyczerpania.

Jednym z atutów książki jest także spojrzenie czytelnika na samego siebie. Autor skłania do refleksji nad własnymi zachowaniami, sprawdzić, czy nie sięga on nieświadomie po narcystyczne tendencje. To ważny element, który wzbogaca treść i sprawia, że czytelnik zaczyna analizować nie tylko otaczający go świat, ale i własne postawy.

Warto także podkreślić, że Gibas przedstawia te zagadnienia w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego czytelnika, niezależnie od jego doświadczenia w dziedzinie psychologii czy socjologii. Książka jest napisana w przystępny sposób, niepozbawiona lekkości, co sprawia, że czytanie staje się zarówno edukacyjne, jak i przyjemne.

Dodatkowym atutem jest obecność informacji o autorze na końcu książki, co pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć perspektywę, z jakiej Gibas podchodzi do tematu narcyzmu. Jego doświadczenie jako socjologa, dziennikarza i nauczyciela sprawia, że ma solidne podstawy do analizy tego zjawiska.

Podsumowując, "Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych" to książka nie tylko dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć narcyzm u innych, ale również dla tych, którzy pragną rozwijać swoją świadomość własnych zachowań i relacji z otoczeniem. Gibas dostarcza czytelnikowi nie tylko teoretycznej wiedzy na temat narcyzmu, ale również praktycznych narzędzi do radzenia sobie z tym zjawiskiem w codziennym życiu.

Narcyz to osoba, którą chyba każdy z nas ma nie tylko w swoim otoczeniu, ale także i codziennie widzi w telewizji. Narcyzami są politycy, aktorzy, piosenkarze... Ale czy bycie taką osobą jest dobre?

Książka a właściwie poradnik jest podzielona na sześć części, dzięki którym poznamy zjawisko narcyzmu, dowiemy się czym ono jest, jakie ma cechy i jak żyć z nim oraz osobami, które 'chorują' na niego. Kto to jest ten narcyz? Już spieszę z krótką odpowiedzią. Narcyz jest to osoba, która myśli, że jest lepsza od innych, ważniejsza. Chce, by inni ciągle go podziwiali, ciągle o nim mówili w superlatywach. Nie rozumie potrzeb innych ludzi i bardzo często swoim zachowaniem manipuluje nimi. Czy po tym co wyżej napisałam już teraz możesz wskazać osobę, która przejawia te cechy?

Poradnik jest napisany w sposób przystępny dla każdego. Nie znajdziecie w nim zwrotów naukowych, dzięki czemu każdy będzie w stanie zrozumieć to co autor chce przekazać. Mnie zaskoczyło to, ile jest oraz jakie są rodzaje narcyzmu. Nawet nie wiedziała, że takie istnieją, a jednak... Zachęcam do przeczytania tej książki, bo żadna recenzja, czy opinia o niej nie przekaże tylu informacji, co zrobił autor.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-09-17, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

"Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych" to niezwykle ciekawa książka, która dokładnie przedstawia narcyzów.

Jest bardzo dobrze napisana, lekko się ją czyta mimo tematyki. Autor przytacza różne anegdoty, które uzupełniają teorię.

Na początku dowiadujemy się z niej skąd się wziął narcyzm, korzenie nazwy sięgają greckiego mitu. Następnie zostały rozróżnione różne rodzaje narcyzmu. Nie sądziłam, że jest ich tak wiele.

Dzięki tej lekturze dowiemy się także, jak rozpoznać narcyza, dzięki czemu możemy ochronić siebie. Autor zawarł tutaj również rady dla narcyzów, aby nie krzywdzili innych.

Byłam zaskoczona, gdy przeczytałam jak różnie może przejawiać się narcyzm. W dzisiejszych czasach łatwo dostrzec takich ludzi choćby w telewizji, mogą to być politycy i celebryci, ale także różni influencerzy.

Dzięki, temu tytułowi na pewno staniemy się bardziej świadomi. Sama zdałam sobie sprawę, że przez moje życie przewinęli się narcyzi, choć mogłam sobie wcześniej nie zdawać z tego sprawy.

To pouczająca lektura i zdecydowanie warta uwagi.

Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi
Jarosław Gibas0
Okładka ksiązki - Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi

Zbuduj swój wewnętrzny totem! Poczucie własnej wartości można zdefiniować jako określony stan emocjonalny, który pojawia się na skutek...

Motocyklizm. Droga do mindfulness
Jarosław Gibas0
Okładka ksiązki - Motocyklizm. Droga do mindfulness

Motocyklizm oznacza nie tylko motocyklową pasję czy styl życia. To przede wszystkim sposób widzenia świata. Indywidualny, daleki od sztampy...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;