Zwykło się uważać, że historia ewolucji ssaków rozpoczęła się dopiero po katastrofie, w której wyginęły dinozaury. Tymczasem naukowcy odkrywają wciąż nowe skamieniałości i badając je z wykorzystaniem nowych metod, obalają ten mit. W książce "Bestie, które żyły przed nami" paleontolog Elsa Panciroli wyjaśnia, że drogi gadów i ssaków rozeszły się ponad 300 milionów lat temu, zatem przodkowie dzisiejszych ssaków istnieli na długo przed tym, zanim dinozaury zaczęły stąpać po Ziemi. Zwierzęta te powstały w permie, a potem rozwijały się w triasie. Początkowo były duże i włochate, z czasem jednak ich metabolizm przyspieszał, a ewolucja zaczęła eksperymentować z miniaturyzacją. Ta książka to zupełnie nowa opowieść o przodkach dzisiejszych ssaków. Obala mit o potężnych dinozaurach, które zdominowały malutkie ssaki. Przekonuje, że pierwsze ssaki nie tylko dały początek czemuś nowemu, ale przede wszystkim same były czymś nowym.
Elsa Panciroli jest szkockim paleontologiem. W swoich badaniach skupia się na anatomii i ewolucji wymarłych zwierząt, w szczególności ssaków. Obecnie pracuje w Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego i w Narodowym Muzeum Szkocji. Pisze teksty popularnonaukowe dla "The Guardian". Można ją także znaleźć na Instagramie (@elsa_panciroli).
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2023-04-18
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: Beasts Before Us: The Untold Story of Mammal Originis and Evolution
Przeczytane:2023-04-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2023, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, 2023, 12 książek 2023, 26 książek 2023, 52 książki 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku,
"Bestie, które żyły przed nami. Nowa historia pochodzenia i ewolucji ssaków" Elsy Panciroli, to znakomita książka popularnonaukowa. Jest idealna dla wszystkich miłośników paleontologi.
Dzięki autorce poznałam mnóstwo ciekawych osób, między innymi Zofię Kielan-Jaworowską. Zofia była jedną z najlepszych na świecie badaczek ssaków mezozoicznych. Przyznam szczerze, że nie znałam tej wyjątkowej osoby. Elsa Panciroli w idealny sposób opisała życie i odkrycia tej badaczki. Osobiście obie panie się nie spotkały.
W książce znalazłam kilkanaście fotografii. Najbardziej podobało mi się zdjęcie odlewu czaszki terapsyda, estemmenozucha. Jestem zachwycona widokiem odciśniętej stopy dinozaura na wybrzeżu Trotternish na wyspie Skye w Szkocji. Każdy rozdział zaczyna się piękną ilustracją. Na uwagę zasługuje również cudowna okładka.
Czytając tę książkę, poznałam mnóstwo ciekawostek. Dowiedziałam się między innymi, kiedy i gdzie odnaleziono pierwsze jajo dinozaura.
Poznałam ciekawe fakty dotyczące ewolucji ssaków. Czy ssaki żyły na długo przed pojawieniem się dinozaurów?
A może to dinozaury były pierwsze? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w tej książce. Warto do niej zajrzeć.
Elsa Panciroli jest szkockim paleontologiem. Pracuje w Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego i w Narodowym Muzeum Szkocji. Uwielbia badać wymarłe ssaki. Interesuje ją ich anatomia i ewolucja. O jej pracy przeczytacie w książce "Bestie, które żyły przed nami". Panciroli zabiera nas w swoje niezwykłe wyprawy. Pokazuje nam, jak pracuje.
Czy kiedykolwiek interesowaliście się paleontologią? Przyznam szczerze, że mnie ona nie interesowała. Po tej książce zmieniła zdanie. Chciałabym odkryć kości wymarłych zwierząt.
Tę książkę przeczytałam w ciągu dwóch dni. Zaciekawiła mnie jej treść. Czytając o podróżach paleontologów, miałam wrażenie, że stoję obok nich.
Autorka w swoim dziele obala wiele mitów dotyczących ewolucji ssaków.
Jeżeli lubicie czytać książki popularnonaukowe oraz zachwycacie się paleontologią, to ta książka powinna przypaść wam do gustu.
Chętnie przeczytam kolejne dzieła Elsy Panciroli.