Na krawędzi. Amerykański wywiad w epoce terroryzmu

Mistrzowska relacja o amerykańskich wojnach wywiadowczych, opowiedziana przez jedyną osobę, której kiedykolwiek zdarzyło się dzierżyć ster NSA i CIA.

"Można by mnie oskarżyć o dokonywanie oceny mojej własnej pracy, ale jestem zdania, że mimo pewnych uchybień w istocie dość dobrze radzimy sobie z tym całym szpiegostwem. Musimy wciąż doskonalić nasze możliwości. Świat nie robi się ani trochę bezpieczniejszy, a wywiad nadal stanowi naszą pierwszą linię obrony.

Rosnąca trudność tego wyzwania podsunęła mi tytuł niniejszej pracy: "Na krawędzi". Oznacza on wykorzystywanie wszelkich dostępnych narzędzi i źródeł, tak jak dobry sportowiec wykorzystuje całe boisko aż do linii bocznych i końcowych.

W wywiadzie takie działania często bywają kontrowersyjne - sądzę więc, że w przyszłości nie będziemy mogli tego robić bez uzyskania głębszego zaznajomienia opinii publicznej, czym jest i czym się zajmuje amerykański wywiad. Postanowiłem zatem opowiedzieć tę historię, którą dzieliłem z tysiącami współpracujących ze mną ludzi."

Michael V. Hayden jest amerykańskim generałem lotnictwa w stanie spoczynku, byłym dyrektorem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, głównym zastępcą dyrektora Wywiadu Narodowego oraz dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej. Obecnie piastuje funkcję dyrektora w Chertoff Group, firmie zajmującej się doradztwem w sprawach bezpieczeństwa, założonej przez byłego sekretarza bezpieczeństwa krajowego Michaela Chertoffa. Hayden wykłada też jako profesor wizytujący w George Mason University Schar School of Policy and Government.

Informacje dodatkowe o Na krawędzi. Amerykański wywiad w epoce terroryzmu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-05-25
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Playing to the Edge. American Intelligence in the Age of Terror

Kup książkę Na krawędzi. Amerykański wywiad w epoce terroryzmu

Na krawędzi. Amerykański wywiad w epoce terroryzmu - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski