Nowe, intrygujące spojrzenie na dzieje Ameryki autorstwa wybitnej i nagradzanej historyczki.
Jill Lepore przedstawia historię Stanów Zjednoczonych w zaskakującej interpretacji. Wychodząc od głównych amerykańskich idei, tych „oczywistych prawd”, o których mówił Jefferson – politycznej równości, praw naturalnych i suwerenności narodu – autorka zadaje podstawowe pytanie: Czy burzliwa historia Ameryki dowodzi tych prawd, czy też im zaprzecza? Lepore śledzi ich obecność od czasów pierwszych pionierów po izolacjonistów, od właścicieli niewolników po obrońców praw człowieka, od początków prasy drukarskiej po Facebooka. Stwierdza też, że sprzeczności w nich zawarte budują naród, który chce walczyć o sens swojej historii.
Wciągająca narracja i oryginalna konstrukcja czynią My, naród jedną z najciekawszych i najbardziej nowatorskich opowieści o amerykańskiej historii. Wobec konfliktów, które aktualnie wstrząsają Ameryką, książka Jill Lepore znakomicie wyjaśnia źródła ich pochodzenia oraz daje nadzieję na ich twórcze przełamanie.
Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2020-10-28
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 848
Tłumaczenie: Jan Szkudliński
Przeczytane:2024-09-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, 12 książek 2024, 26 książek 2024, 52 książki 2024,
,,My, naród" Jill Lepore to fascynująca i głęboka analiza amerykańskiej tożsamości, polityki i historii. Autorka w przystępny sposób przygląda się fundamentom Stanów Zjednoczonych, badając, jak naród kształtował się od czasów Rewolucji aż po współczesność. Lepore łączy przeszłość z teraźniejszością, ukazując, jak idee wolności, równości i demokracji były interpretowane i wdrażane na przestrzeni lat.
Książka wyróżnia się solidnym warsztatem badawczym oraz przemyślaną narracją, która jest zarówno pouczająca, jak i angażująca. ,,My, naród" to lektura obowiązkowa dla osób interesujących się historią USA, polityką i społecznymi procesami, które kształtują narodową tożsamość.