Musisz to komuś powiedzieć

Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to będzie nudne lato, już pierwsze dni wakacji dostarczą Milenie niezwykłych wrażeń. Za sprawą matki w ich domu zjawi się tajemniczy chłopak "po przejściach", którego obecność zaburzy spokój nastolatki. Choć Kama, nieco zwariowana przyjaciółka, niejednokrotnie ją zawiedzie, a Paweł - dotychczasowy obiekt zainteresowania Mileny okaże się niewart jej westchnień, upalne lato w pięknych plenerach Suwalszczyzny przyniesie dziewczynie wiele nowych doświadczeń.

Pogodne, z pozoru radosne dni, spędzone nad Wigrami u dziadków Kamy, upłyną pod znakiem niejednej próby, a udział Mileny w warsztatach literackich stanie się pretekstem do poszukiwania granic szczerości i zawierania przyjaźni. Odkrywanie prawdy o Konopnickiej, oddzielanie rzeczywistości od mitów, okaże się fascynującym zajęciem. Milena ze zdumieniem uświadomi sobie, że ciche, ponad sto lat tajone konflikty, nękające rodzinę wielkiej poetki, są obecne także w życiu jej przyjaciół.

Informacje dodatkowe o Musisz to komuś powiedzieć:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2012-03-09
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788376720470
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Musisz to komuś powiedzieć

Musisz to komuś powiedzieć - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-06-01,
"Musisz to komuś powiedzieć" jest książka niosącą ze sobą wiele życiowych mądrości, podpowiedzi, pozwalających na radzenie sobie z problemami. Tak jak pisałem wcześniej w powieści brakuje osoby, którą można by uznać za moralizatora, nie mniej jednak bystry czytelnik z łatwością dostrzeże przesłanie tej książki. Myślę, że może być to powieść uniwersalna, bowiem porusza ona ważne problemy, które przewijają się w życiu człowieka, niezależnie od czasu, co widać w zderzeniu trudnych sytuacji Mileny i Marii Konopnickiej, żyjącej wiele lat przed główną bohaterką. Jak jednak będzie naprawdę pokaże czas. Warto również zwrócić uwagę na fascynującą, przykuwającą wzrok okładkę w wykonaniu Olgi Reszelskiej. Serdecznie zachęcam wszystkich do przeczytania powieści Barbary Ciwoniuk, a szczególnie tych, którzy zafrapowani są osobą Marii Konopnickiej. Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/06/konopnicka-i-problemy-gimnazjalistow.html
Avatar użytkownika - Wiktoriiia
Wiktoriiia
Przeczytane:2013-12-22,

*Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to będzie nudne lato, już pierwsze dni wakacji dostarczą Milenie niezwykłych wrażeń. Za sprawą matki w ich domu zjawi się tajemniczy chłopak "po przejściach", którego obecność zaburzy spokój nastolatki. Choć Kama, nieco zwariowana przyjaciółka, niejednokrotnie ją zawiedzie, a Paweł - dotychczasowy obiekt zainteresowania Mileny, okaże się niewart jej westchnień, upalne lato w pięknych plenerach Suwalszczyzny przyniesie dziewczynie wiele nowych doświadczeń.*

Muszę się Wam do czegoś przyznać :D Dopiero z tej książki dowiedziałam się co to jest Suwalszczyzna :P

Książka Barbary Ciwoniuk jest opowieścią o życiu Mileny i jej rodziny, przyjaciół oraz znajomych. Główna bohaterka jest inteligentna, posiada jednak wiele kompleksów. Mimo wszystko, krok po kroku przekonuje się o swojej wartości. Ci zaś, których podziwiała i chciała się do nich upodobnić, okazują się być ludźmi, którzy nie zasługują na przyjaźń czy miłość. Dziewczyna zawiodła się nawet na własnej przyjaciółce, jednak mimo wszystko postanowiła wyciągnąć ją z kłopotów. W czasie wakacji rodzice Mileny obiecali zaopiekować się starszym od niej synem przyjaciółki. Przystojny i dojrzały Łukasz zawróci w głowie nie tylko jej, bo także jej koleżankom.

Książka daje ona dużo do myślenia. Autorce udało się w niej upchnąć sporo poważnych tematów, tak, że czytelnik nie czuł przesytu.

Niestety za dużo było w niej o Marii Konopnickiej. Autorka powinna podawać fakty w sposób bardziej umiarkowany. Przecież gdybym chciała poznać jej życie sięgnęłabym po biografię.

Bardzo mi szkoda, że nie zostały rozwinięte niektóre wątki, a w szczególności wątek Łukasza,z pewnością powieść nie ucierpiałaby,gdyby było mniej o Konopnickiej,a więcej o tym chłopaku,zwłaszcza,że koniec okazał się zaskakujący...

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina