Słyszeliście o Bezprymie? Obiło się coś o uszy?
Nie róbcie sobie wyrzutów, jeśli nie. Nawet historycy mają problem, bo zachowało się niewiele źródeł. Wiadomo tylko, że był najstarszym synem Bolesława Chrobrego i ojciec nie jemu, ale młodszemu synowi, znanemu jako Mieszko II, przekazał władzę. Dlaczego? Tajemnicza sprawa. Jednak przy odrobinie cierpliwości można sporo wyczytać ze średniowiecznych kronik. Informacje dotyczą szczególnie czasów, gdy Bezprym był nastolatkiem. Jeśli to, co wyśledzili historycy, jest choć po części prawdą, to życie tego chłopaka było niezwykłe.
Cofnijmy się o tysiąc lat i towarzyszmy przez chwilę chłopcu, który mógł być królem, a został Bezprymem.
Życzę miłego podróżowania w czasie.
Grażyna Bąkiewicz
Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2022-09-01
Kategoria: Inne
ISBN:
Liczba stron: 280
Książka świetnie się wpisuje w rozkwitający ostatnio nurt powieści historycznych dla młodzieży. Autorka stara się odwoływać do historii, przedstawiając przy tym różne średniowieczne krajobrazy, od powoli rozkwitających słowiańskich osad, przez ludny Rztm po ponurą i ascetyczną pustelnię. Przeszkadza mi jedynia olbrzymia stronniczość: królowa Emnilda, która słynie w historii z wielkiej łóagodności została tu przedstawiona jako wredna macocha, zaś przyszły Mieszko II, jako zarozumiały, nienadający się do niczego smarkacz.
Jak sie okazuje, historia Polski może być podana w lekkiej formie. Do Bezpryma czujemy od razu sympatię, niemal mozemy się z nim zaprzyjaźnic:P Tymczasem jego młodszy brat-Mieszko Lambert, to gówniarz i mały cwaniak, bardzo negatywnie tu przedstawiony. Czyta się szybciutko i bardzo przyjemnie.
Siedmioro dzieci króla bawełny - Ludwika Geyera - dowiaduje się przypadkiem o złotym dukacie. Ponoć diabły zapłaciły nim w karczmie, a ta - spłonęła...
Olek jest synem brutalnego gangstera, i nie gorszym od niego łobuzem. Nieraz ojciec dał psom w łapę, żeby nie wyciągały konsekwencji z jego brzydkich wybryków...