Dzisiejszy futbol to coś znacznie więcej niż zwykłe występy przed publicznością. To także wyjątkowi ludzie i wielkie legendy, które będą wspominane przez kolejne pokolenia. Bez wątpienia należą do nich dwaj niezwykli trenerzy, których zasługi, charyzma i talent sprawiają, że na zawsze zapisali się w historii futbolu.
José Mourinho i Pep Guardiola pod niemal każdym względem reprezentują całkowicie odmienne podejście do swojej roli. Mają różne sposoby prowadzenia drużyny, a ich osobowości są jak ogień i woda. Łączy ich jednak to, co najważniejsze: pragnienie wygrywania i sukcesy ich zespołów.
W niniejszej książce znajdziecie charakterystykę obu tych fascynujących postaci. Przeczytacie o tym, co je dzieli i co łączy, dowiecie się, w jaki sposób motywują swoich piłkarzy, jak analizują taktykę rywali, jak wyglądają ich relacje z mediami i jakie stosują strategie. Wnikliwie opisane wydarzenia z życia Mourinho i Guardioli autorzy wzbogacają przydatnymi i ciekawymi informacjami na temat ich pasjonującej, chociaż czasem trochę przeklętej profesji.
Ta książka pozwoli zrozumieć filozofię każdego z nich. Będzie wielką pomocą dla wszystkich, którzy kiedyś chcieliby się rzucić w wir pracy trenerskiej, kierować grupą i wydobyć z innych to, co najlepsze.
Dwie szkoły, dwa style pracy, dwa odmienne pochodzenia. Pep i Mou mają dobrych muzyków, dobre teatry, oddaną publiczność i emocjonujące partytury. Kto będzie grał lepiej w tym roku? Któremukolwiek się to uda – pewne jest, że będziemy się dobrze bawić.
Informacje dodatkowe o Mourinho vs. Guardiola:
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2013-08-28
Kategoria: Sport
ISBN:
978-83-63248-72-7
Liczba stron: 272
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2013-11-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Jednym słowem - futbol to biznes. Tu , by znajdować się czołówce trzeba zacisnąć zęby i walczyć, Sama walka nie wystarczy. Trzeba zwyciężać, i to nie raz , a wielokrotnie.
Gdyby zapytać o dwóch czołowych "graczy" w tym meczu, to odpowiedzi mogły by brzmieć tak - Jose Mourinho oraz Pepe Guardiola. Dwaj trenerzy. Dwaj rywale, Dwa odmienne charaktery. Dwa różne strategie "dowodzenia" swoją drużyną. Inni, ale mający taki sam cel - zdobywać kolejne trofea i wnoszenia drużyny na szczyt popularności i chwały.
Jose Mourinho jest synem piłkarza. Podobnie , jak ojcie Jose także chciał nim być. Jednak nie wykazywał się większymi umiejętnościami i zrezygnował z bycia piłkarzem I został trenerem.
Znany ze swojego ciętego, bezpośredniego słownictwa. Nawet za swoje słowne zaatakowanie sędziego podczas meczu został usunięty z ławki. Był trenerem Realu Madryt. W czerwcu tego roku, po odejściu Sir Alexa Fergusona przejął stanowisko trenera Chelsea.
Natomiast Josep "Pep" Guardiola, to nie tylko trener Bayern Monachium , ale także piłkarz, który na swoim koncie ma wiele sukcesów podczas gry w reprezentacji Hiszpanii.
Jest on postrzegany w środowisku, jako osoba spokojna, ceniąca swoich piłkarzy, ale umiejąca zagrzać ich do walki. Można tu przytoczyć przykład z 20 kwietnia 2010 roku, gdy w meczu Inter Mediolan- FC Barcelona , Barca była w defensywie.
Wówczas Pep Guardiola zamiast ostrej reprymendy podopiecznym podziękował im za cały wysiłek, który wkładają w tę grę. Wlał w ich serca otuchę oraz zapewnił, że nawet w sytuacji porazki świat się nie kończy. I będzie kolejny mecz i szansa na zwycięstwo.
Słowa uznania z ust trenera zmotywowały zespół i Barca wygrała.
I tak oto, te dwie odmienne postawy dwóch czołowych przywódców, dwóch najlepszych drużyn zachęciły Juana Carlosa Cubeiro oraz Leonor Gallardo do napisania książki pt. "Mourinho vs. Guardiola". Po tytule można by się spodziewać, że jest to książka biograficzna. Aczkolwiek polemizowałabym z takim stwierdzeniem. Wszak jest tu porównanie dwóch, różnorodnych podejść do "zarządzania zespołem", ale jest to bardziej książka naukowa, biznesowa, o prowadzeniu zespołów pracowników, aniżeli o sporcie.
Autorzy podzielili książkę na części- prolog, wstęp, czterech części oraz epilogu. Autorzy przytaczają myśli starożytnych filozofów, wyjaśniają naukowe pojęcia, ale także współczesnych specjalistów marketingu i zarządzania, jak np. Peter Drucker czy Warren Bennis.
Trenerzy stanowią tylko tło. Ich charakterystyka jest podstawą analizy i objaśnienia tez Cubeiro oraz Gallardo. Jest to książka bardziej przeznaczona dla ludzi, którzy zajmują się sprawami interpersonalnymi, aniżeli kibicami, którzy głębiej chcą poznać sylwetki swoich idoli.
NIe zmienia to faktu, że jest to ciekawa pozycja i może się spodobać, ale zależy to od tego, czego od pozycji oczekujemy.