Moulin Rouge

Ocena: 6 (1 głosów)
Zbeletryzowana biografia francuskiego malarza i grafika, Henri de Toulouse-Lautreca, artysty o światowej sławie, którego prace jeszcze za jego życia zawisły w Luwrze.

Informacje dodatkowe o Moulin Rouge:

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Data wydania: 1959-06-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-03-02783-2
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Moulin Rouge
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: Jadwiga Dmochowska
Ilustracje:Tomasz Porzycki

więcej

Kup książkę Moulin Rouge

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Moulin Rouge - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-06-17,
,,Nikt chyba tak nie pragnął żyć jak on, a nigdy nie zaznał życia." Młodziutki Henri de Toulouse-Lautrec w ciszy słonecznego, wrześniowego popołudnia 1872, maluje portret swojej ukochanej matki. Z pierwszych rozdziałów utworu bije ciepło domowe, pokój, atmosfera sielanki. Sielskie życie hrabiny i jej syna widzimy jakby zza firanki delikatnie unoszonej przez wiatr. Młody Henri leniuchuje, zajmuje się wszystkim tym, czym młodzi chłopcy w zamożnych domach rodzin o arystokratycznych korzeniach. Życie płynie w błogiej atmosferze a czas mija na obserwowaniu służby przy pracy i otoczenia drogiego sercu domowników. Już od początku dostrzegamy bezbrzeżną miłość Henryka do matki, tęsknotę i zafascynowanie wiecznie nieobecnym ojcem. W dalszej części obserwujemy Henryka uczęszczającego do szkoły w Paryżu, upadek podczas którego łamie nogę, długą rehabilitacje i kolejny wypadek. Młodemu chłopcu ciężko dostosować się do nowej sytuacji, a ból fizyczny dopełniany jest przez psychiczny - trudno młodzieńcowi oglądać cierpienie ukochanej matki. Wkrótce młody chłopak kochający malowanie przechodzi kryzys wiary, matka próbuje zachęcić go do znalezienia jakiejś rozrywki - ,,książki są wiernymi przyjaciółmi i źródłem trwałego szczęścia" - mówi. Henryk jednak nie poddaje się, chce malować i ostatecznie trafia do szkoły i pracowni pod czujne oko Rachou. Bezwstydny i pełen opiumowego dymu Paryż, jego upadek moralny, podejrzane miejsca, wybitni mieszkańcy, imigranci - wszytko to bez reszty pochłania młodego artystę, który pranie stać się częścią tego tętniącego życiem miasta. Henryk uosabia ducha paryskiej bohemy, odwiedza lokale o zachwianej reputacji, pije wszystko i z wszystkimi, popada wkrótce w alkoholizm. Wciąż szuka miłości, chociaż świadom jest swojej brzydoty i kalectwa. W utworze jesteśmy również świadkami rozmowy Toulouse-Lautreca z Zidlerem, który pragnie otworzyć w paryskiej dzielnicy Montmartre lokal rozrywkowy - ,,połączenie kawiarni, Sali tańca i burdelu", który chce nazwać Moulin Rouge. Henri tłumaczy Zidlerowi, że plakat który zachęca do odwiedzin jest wręcz niewidoczny i ginie na ulicach Paryża (dziewczyna siedząca na ośle głupio się uśmiecha i pokazuje łydki). Tak powstaje pomysł, że to właśnie on stworzy afisz promujący ten przybytek. Książka ta jest nie tylko zbeletryzowaną biografią wybitnego malarza, ale i historią cierpienia, wiecznego poszukiwania i odtrącenia. Fascynuje językiem, stylem, zadymionym i grzesznym Paryżem i jego barwnymi mieszkańcami. Przede wszystkim wyciska szczere łzy nad losem biednego artysty.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2018-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Genialna biografia przybliżająca nie tylko postać samego Toulouse-Lautreac, ale i całego światka XIX paryskich malarzy. Szczerze polecam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy