Motyl na wietrze

Ocena: 3.63 (8 głosów)
Wzruszająca opowieść o miłości aż po grób, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia "Tojin" Okichi, konkubiny, wbrew własnej woli, pierwszego amerykańskiego konsula w Japonii. Los obdarzył Okichi Saito, córkę ubogiego cieśli z japońskiego miasteczka Shimoda, niepospolitą urodą, która jednak nie przyniosła jej szczęścia. Tuż przed ślubem z ukochanym Tsurumatsu, Okichi przypadkiem wpadła w oko amerykańskiemu konsulowi generalnemu. Wbrew swej woli musiała zostać jego konkubiną i chociaż przyczyniła się do wynegocjowania korzystnych warunków traktatu między Ameryką a Japonią, już do końca życia prześladowała ją niechęć i pogarda rodaków. Rei Kimura - japońska dziennikarka i pisarka, z wykształcenia prawnik.

Informacje dodatkowe o Motyl na wietrze :

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7648-004-6
Liczba stron: 168

więcej

Kup książkę Motyl na wietrze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Motyl na wietrze - opinie o książce

Po zakończeniu lektury miałam bardzo mieszane uczucia. Pewne elementy powieści bardzo mi się podobały, ale inne nie do końca. Największym minusem dla mnie jest to, że odniosłam wrażenie jakby autorka tylko prześlizgnęła się po powierzchni historii. Akcja poruszała się tak szybko, że niekiedy pomiędzy jednym paragrafem a drugim mijało kilka lat i wszystko było bardzo uogólnione, z naprawdę niewieloma detalami. Podobnie, bohaterowie byli bardzo mało rozwinięci. Gdyby była to książka typowo historyczna, miałoby to sens, ale jako że jest to powieść, to odczuwałam braki w tych miejscach. Patrząc na pozytywy, choć styl autorki jest dość prosty, to były też fragmenty napisane pięknie, wręcz poetycko. Do tego sama historia Okichi, mimo że bardzo tragiczna, była interesująca i dzięki niej mogłam nauczyć się czegoś o historii i kulturze Japonii w XIX wieku.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Ocena: 4, Czytam,
Dobra literatura obyczajowa, ale głównie dla pań
Link do opinii
Avatar użytkownika - serenada
serenada
Przeczytane:2010-05-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
wzruszająca historia miłości.Bardzo bardzo mi się podobałą
Link do opinii

Ta książka MOGŁABY BYĆ znakomita. 

 

Historia opisana w książce to opowieść ze sporym potencjałem. Tojin Okichi to postać autentyczna, która - choć przyczyniła się do historii Japonii - była kobietą na wskroś nieszczęśliwą. Oceniana i wyszydzana na każdym kroku została doceniona - jak to zwykle bywa - dopiero po swojej śmierci. Do fatalnego przeznaczenia zaprowadziła ją... niezwykła uroda. 

 

Życie bohaterki to fala wzruszeń, emocji i...upadków. "Motyl na wietrze" jest jednak powieścią specyficznie napisaną, przez co autorka momentami skutecznie tę emocjonalność i chęć poznania jej dalszych losów hamuje. 

 

Chociaż powieść należy do beletrystyki, czytelnik ma wrażenie dokumentalnej formy. Widziałam dokumenty biograficzne prowadzone na taką modłę. Autorka postać gloryfikuje, przez co zdarza się tu patos (a on mnie irytuje bardzo mocno). Powtórzenia oraz zapowiedzi tego co ma nastąpić nie sprawiają, że powieść jest wartka i czyta się ją jednym tchem.

 

Powieść należy do kategorii tych mikroskopijnych, ale nieco ją zmęczyłam. Mam nadzieję, że ktoś jeszcze kiedyś pokusi się o opisanie tej historii... na inny sposób.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2011-12-12, Ocena: 2, Przeczytałam, ...Kraje Dalekiego Wschodu,

Powieść przenosi czytelnika do Japonii II połowy XIX w…
 
Do małego portowego miasteczka Shimoda przybywają na okrętach biali mężczyźni, wśród których znajduje się amerykański konsul generalny Townsend Harris. Od tego dnia życie pięknej, młodej, piętnastoletniej Okichi Saito zostaje oddane w ręce obcego dla niej mężczyzny i w dodatku cudzoziemca. Przestają mieć znaczenie wszystkie wcześniejsze plany i zamierzenia w stosunku do przyszłości dziewczyny. Biedni rodzice nie są w stanie przeciwstawić się władzy i Okichi zostaje konkubiną konsula. Choć jej pobyt u tego człowieka nie trwa długo to jednak odciska trwałe piętno na całym przyszłym życiu kobiety. Bohaterka zostaje potępiona i napiętnowana przez mieszkańców swojego miasteczka, zmaga się z samą sobą, nieszczęśliwą miłością do Tsurumatsu, a swoje smutki i rozterki topi w butelce sake, która staje się nieodłączną towarzyszką jej życia.

Opowiedziana historia to coś na pograniczu smutnej bajki, baśni i legendy. Dotyczy rzeczywistej postaci, która została pokazana jednak w sposób bezbarwny, płytki i nie budzący zainteresowania.

Sam wątek, oparty na wydarzeniach z dziejów Japonii II połowy XIX wieku jest bardzo ciekawy, ale został przedstawiony w kiepski sposób. Brak opisów i tła przedstawianych wydarzeń, telegraficzne skróty… Przez to otrzymujemy coś na kształt konspektu, a nie powieści. Do tego fatalne tłumaczenie wręcz bije po oczach. W trakcie opisywania kolejnych zdarzeń autorka kilkakrotnie wyprzedza fakty i sugeruje, podpowiada zakończenie. Tak naprawdę odebrało mi to całą przyjemność czytania. Zdecydowanie preferuję książki, w których czytelnik jest zaskakiwany, a nie jak w tym przypadku, wszystko co się dzieje, jest automatycznie odniesione do tego jak się skończy. Według mnie szkoda czasu na tę lekturę, ale oceńcie sami.

Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2018-10-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Avatar użytkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2015-07-18, Ocena: 3, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy