Koedycja z wydawnictwem Świat Literacki
Tanja Lučić przyjeżdża na uniwersytet w Amsterdamie, gdzie obejmuje prowadzenie wykładów z literatury jugosłowiańskiej. Jej studenci to uchodźcy z byłej Jugosławii, dla których studia są jedynie próbą legalizacji pobytu w Holandii. Na zajęciach spotykają się Serbowie, Chorwaci i Bośniacy, porozumiewający się między sobą nieistniejącym jugosłowiańskim językiem. Tanja Lučić, dostrzegając absurdalność sytuacji, w jakiej się znaleźli, inicjuje zebranie wspomnień w swoisty leksykon ex-jugosłowiańskiej mitologii. Wspomnienia odbudowują poczucie wspólnoty, jednocześnie ożywiając świeżą przeszłość i przypominając agresję, która zmusiła studentów do opuszczenia ojczyzny. Kilkoro z nich utrzymuje się, pracując równolegle w sexshopie o symbolicznej nazwie Ministerstwo Bólu. Niecodzienne zajęcia uniwersyteckie okazują się trudną i ryzykowną pseudoanalizą, zaś wspólne wspominanie nabiera oznak sadomasochistycznych.
"Powieść o życiu na obczyźnie, o rekonwalescencji emigrantów, opowieść o ludziach, którzy po utracie dotychczasowego życia szukają spokoju, o cienkiej linii pomiędzy nostalgią a depresją, o miłości w smutku... Powieść nie pasująca do żadnej kategorii."
99 stupnjeva
"Tanja Lučić, główna bohaterka Ministerstwa bólu, nowej powieści chorwackiej autorki Dubravki Ugresic (mieszkającej w Amsterdamie) to prawdziwy kobiecy odpowiednik Pnina."
Michel Krielaars
"Ona jest pisarką do naśladowania. Pisarką godną szacunku."
Susan Sontag
Wydawnictwo: Świat Literacki
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 259
Tytuł oryginału: Ministarstvo boli
Język oryginału: czeski
Tłumaczenie: Dorota Jovanka Ćirlić
"Chorwackie środowisko nie miało przecież copyright na nacjonalizm. "Kulturę kłamstwa" można czytać również jako analizę serbskiego nacjonalizmu...
Wątki: polityczny, kryminalny i miłosny, śmiech podszyty rozpaczą, ciepła ironia i bezlitosna drwina - to wszystko składa się na poruszający i zarazem...
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 5, Przeczytałem,