Miłość pod czerwoną gwiazdą

Młodość Soni Rusłanowny Gawriłowej, córki oddanego władzy naukowca z moskiewskiego uniwersytetu, przypada na najczarniejszy okres rządów Stalina. Dziewczyna z niepokojem obserwuje panujący wokół terror i czystki, których ofiarami padają jej znajomi. To także czas, kiedy musi podjąć decyzję dotyczącą swojej przyszłości. Po kłótni z ojcem postanawia wyjść za swojego przyjaciela, Olega Paszczenkę, którego zna od dzieciństwa i jest do niego bardzo przywiązana. Niestety, niedługo po ślubie zaczyna żałować swojego wyboru, ponieważ jej małżonek po awansie w NKWD zmienia się w bezdusznego potwora. Mimo że Sonia zawsze należała do osób niepokornych, teraz powoli godzi się ze swoim losem i mimo niechęci do poczynań Olega nie przeciwstawia się mężowi.

Tomasz Wyszomirski, Polak mieszkający w okolicach Mińska, z rekomendacją Raisy, wysoko postawionej aktywistki partyjnej, przenosi się do Moskwy. Podejmuje pracę jako asystent Gawriłowa, wciąż jednak nie może spać spokojnie, ponieważ każdy, kogo poznaje, może się okazać jego wrogiem. Pewnego dnia Tomasz poznaje córkę profesora, śliczną Sonię, i zakochuje się w niej bez pamięci. Młoda mężatka odwzajemnia uczucia Wyszomirskiego, ale oboje zdają sobie sprawę, że podejmują ryzykowną grę, w której stawką jest nie tylko ich wspólne szczęście, ale także życie.

Informacje dodatkowe o Miłość pod czerwoną gwiazdą:

Wydawnictwo: Flow
Data wydania: 2024-06-19

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Miłość pod czerwoną gwiazdą

Opinie o książce - Miłość pod czerwoną gwiazdą

Avatar użytkownika - anetaiksiazki
anetaiksiazki
Przeczytane:2024-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zatraciłam się w tej historii już po kilku stronach. Przeżywałam ją tak, jakbym była naocznym świadkiem  wydarzeń. Czułam strach, zwątpienie i czyhające na każdym kroku niebezpieczeństwo. To była niezapomniana lekcja historii, na tle której zrodziła się miłość. Piękna i zakazana jednocześnie. Potrzebuję drugiego tomu, bo zakończenie pierwszego zostawiło mnie z całym arsenałem pytań, które bombardują moją głowę.   „Miłość pod czerwoną gwiazdą” to pierwszy tom cyklu, którego fabuła osadzona jest w Rosji, w czasach twardych i okrutnych rządów Stalina. To historia zakazanej miłości, która na tle historycznych wydarzeń rozkwita mimo niebezpieczeństw, wbrew zdrowemu rozsądkowi.   Ta książka w moim odczuciu jest idealna pod każdym względem. Wszystko jest w niej wyważone, autentyczne  i skrupulatnie przedstawione.  Jestem zachwycona tłem historycznym i wiedzą Joanny Jax.  Opisy pozwalają na dogłębną analizę życia mieszkańców Rosji pod despotycznymi rządami, gdzie nie szanowano żadnej świętości i zasad moralnych. Z przerażeniem czytałam fragmenty o czystkach, torturach i sadystycznych zbrodniach.  W taki sposób można uczyć się historii i odczuwać ją wszystkimi zmysłami.  Oprócz świetnego zarysu historycznego  na uwagę zasługuje budowa postaci, która opiera się na psychologicznych aspektach. Mamy tutaj dużo trudnych i skomplikowanych relacji, które wpływają  na życie bohaterów.  Widać, jak  toczą każdego dnia wewnętrzną walkę

Moskwa i jej okolice, lata przedwojenne, okres rządów Stalina. Sonia jako córka oddanego władzy naukowca nie musi martwić się o przyszłość jak jej koleżanki i ich rodziny. Na złość ojcu postanawia wyjść za oficera NKWD, myśląc,że będzie mogła sama decydować o sobie, bardzo się myli. Oleg po ślubie wyjawia jej inne oblicze, a sama Sonia zakochuje się...tylko,że nie w bezwzględnym mężu...czy ta miłość ma rację bytu?

Pani Joanna kolejny raz udowadnia jak wielką pasją jest dla niej historia, którą z dużą dbałością wplata w losy fikcyjnych bohaterów. Tym razem przenosi nas do Związku Radzieckiego w latach 1936-37 gdzie nikt nie może być pewny jutra. Nawet jeśli kilka dni temu stałeś ramię w ramię z przywódcą, ten według swojego lub jemu podobnych widzimisię może skazać niewinnego człowieka na śmierć, a jego rodzinę na zesłanie.
Czasy kiedy ludzie aby wspiąć się wyżej lub aby pozostać na stanowisku bez mrugnięcia okiem oskarżą przyjaciół. Każde morderstwo ma swoje usprawiedliwienie w fałszywych powodach.
Jak w takich okolicznościach znaleźć miłość, skoro nikomu nie wolno zaufać... Jak wyplątać się ze związku na który sami daliśmy przyzwolenie?
Wciągająca, z cudownie nakreślonym tłem historycznym, okraszona ilustracjami praktycznie po każdym rozdziale. Pięknie wydana i świetnie się czytająca. Już nie mogę doczekać się drugiego tomu, jestem ciekawa jak i czy rozwinie się relacja Soni z Tomaszem. Obok niej nie można przejść obojętnie.

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2024-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

Umówmy się, naprawdę dobre powieści z historią w tle, nie zdarzają się zbyt często. Dość trudno trafić na książkę w tym gatunku, która połączy w sobie kilka ważnych dla czytelnika elementów. Będzie sprawnie, dobrze i rzetelnie napisana, nieść będzie naukę, pogłębiać wiedzę, a przy tym zawierać przekaz, nad którym warto się będzie pochylić. Najczęściej zdarza się tak, że w pojawiających się na ryku wydawniczym publikacjach, brakuje któregoś z tych elementów. Wtedy na scenę wkracza Ona - Joanna Jax. Pierwszą częścią nowej dylogii zatytułowanej ,,Miłość pod czerwoną gwiazdą" odkrywa przed czytelnikami kolejny już raz, swój wybitny kunszt pisarski.

Problem z autorką polega na tym, drodzy państwo, że nie potrafi ona napisać inaczej swoich książek, niż po prostu znakomicie! Czytam powieści Joanny Jax od początku jej drogi twórczej i jak dotąd, nigdy mnie nie zawiodła. Wśród współczesnych polskich pisarek znajduje się ona zawsze w najwyższej czołówce. Warsztat pisarski Jax nieustannie ewoluuje, ale emocje jakich dostarcza czytelnikom są wciąż takie same. Żywe, niezapomniane, jedyne w swoim rodzaju po prostu jaxowe.

,,Miłość pod czerwoną gwiazdą" to powieść żywa, porażająca okrucieństwem, tętniąca wydarzeniami historycznymi, o których rzadko się mówi, emocjami i uczuciami bohaterów, ich wyborami, decyzjami i konsekwencjami, z którymi przyjdzie im żyć. Fabuła książki osadzona jest w czasach wielkiego terroru w Związku Radzieckim. Autorka rzetelnie podchodząc do faktów historycznych przedstawia czytelnikowi mechanizm walki o władzę, liczne intrygi rosyjskich dygnitarzy, donosy, sfingowane procesy, brutalne przesłuchania mające na celu wymuszenie przyznania się do wyssanych z palca win i śmierć wielu niewinnych ludzi. Dzięki skrupulatności i pasji historycznej Joanny Jax, poznajemy czasy, w których oglądano się za siebie na każdym kroku, kiedy trudno było komukolwiek zaufać z obawy o życie swoje i bliskich, kiedy przyjaciel bez skrupułów stawał się wrogiem w imię dbania o swoje własne interesy i pozycję. To również czasy, w których w walce o przetrwanie pomagały koneksje, niekoniecznie idące w parze z sumieniem i wyznawanymi wartościami. Bezpieczniej było milczeć i nie przeciwstawiać się panującemu terrorowi i czystkom. Joanna Jax jednak nawet w tak przerażające czasy, potrafi wnieść iskierkę nadziei. Na tle okrucieństwa i bestialskich poczynań władzy, maluje obraz nieśmiało rozkwitającej miłości.

Sonia Rusłanowna Gawriłowa, jej mąż Oleg Paszczenko i miłość Tomasz Wyszomirski stanowią trójkąt, który dostarcza czytelnikowi niesamowitych emocji. Trudno pielęgnować uczucie, kiedy na każdym kroku trzeba obawiać się o swoje życie. Rodząca się miłość podejmuje jednak to wyzwanie wbrew zdrowemu rozsądkowi. Dokąd zaprowadzi bohaterów ta ryzykowna gra? Czy pisane jest im szczęśliwe zakończenie?

Cóż mogę dodać więcej? Joannie Jax należy się wielki ukłon i szacunek za to, że dla upowszechniania wiedzy o przeszłości w tak przystępny, poruszający i porywający sposób, uczyniła więcej niż podręczniki do historii czy nauczyciele. Czytajcie zatem ,,Miłość pod czerwoną gwiazdą" to kawał dobrej, rzetelnej literatury.

Polecam.

Zanim nadejdzie jutro. Tom 3: Druga strony nocy
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Zanim nadejdzie jutro. Tom 3: Druga strony nocy

Boleśnie doświadczeni, okaleczeni duchowo bohaterowie próbują odbudować własne życie. Desperacko szukają szczęścia i swojego miejsca na ziemi. Niektórzy...

Syn zakonnicy
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Syn zakonnicy

Historia fikcyjna, dla której inspiracją były wydarzenia, które mogły mieć miejsce w rzeczywistości. Zakazana miłość z czasów wojny, między oficerem niemieckim...

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun