Między prawem i sprawiedliwością

Ocena: 4 (1 głosów)

Wywiad rzeka z prof. Adamem Strzemboszem to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć głęboki spór polityczno-prawny, który podzielił dziś Polskę na pół. Nie bez powodu prof. Strzembosz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998, w ostatnich miesiącach stał się najważniejszym autorytetem protestujących w obronie niezawisłości sądów i trójpodziału władzy.

Biografia Profesora w naturalny sposób wprowadza do rozmowy tematy dotyczące systemu PRL i przemian ustrojowych, m.in. tworzenie polskiego sądownictwa, postawy sędziów wobec „Solidarności” i stanu wojennego, obrady Okrągłego Stołu czy wreszcie powstawanie ładu instytucjonalnego III Rzeczpospolitej. Są one dla rozmówców punktem wyjścia do refleksji nad wartościami takimi jak sprawiedliwość społeczna, granice władzy sędziowskiej czy stosunki między władzą świecką a duchowną.

Smaku dodają książce anegdoty z udziałem najważniejszych aktorów historii politycznej końca XX wieku: Wojciecha Jaruzelskiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika czy obu braci Kaczyńskich.

Informacje dodatkowe o Między prawem i sprawiedliwością:

Wydawnictwo: WIĘŹ
Data wydania: 2017-10-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788365424198
Liczba stron: 352

Tagi: polityka prawo

więcej

Kup książkę Między prawem i sprawiedliwością

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Między prawem i sprawiedliwością - opinie o książce

Książka, o której myślałam, że jest analizą współczesnej sytuacji politycznej, tej analizy ma 20 stron. Reszta to wywiad - rzeka z profesorem Strzemboszem. Sam wywiad ciągnie się przez opowieść o całym życiu profesora, od dzieciństwa przedwojennego, przez okupację, stalinizm, PRL, wolną Polskę i kończy się na czasach obecnych, a konkretnie na 2017 roku. 
Zalety tej książki to opisy realiów, w których profesorowi przyszło mieć dzieciństwo i dorastać, potem to opisy kulis 'Solidarności', Okrągłego Stołu i tworzenia wolnej Polski, to opowieści o tworzeniu konstytucji, o podstawach prawnych i sporach. Wszystko to jest dla Polaka ważną lekcją historii. Poza tym w tych rozmowach profesor daje poznać siebie, swój charakter, postawy, światopogląd. Rozmówca w ciekawy sposób pytał o kwestie sporne, a profesor odpowiadał. To ciekawa, choć monotonna książka. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy