Jonah Kirk dorastał w niezwykłej rodzinie – jego matka jest utalentowaną wokalistką jazzową, dziadek – światowej sławy pianistą. On sam jest muzycznym geniuszem, który właśnie zaczął odkrywać swoje umiejętności i przy okazji wpadł w niebezpieczne towarzystwo. Jeśli cokolwiek może mu pomóc w pokonaniu tych ludzi, to tylko sztuka, prawdziwi przyjaciele i miasto ze swoją duszą.
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-08-10
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: The City
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Ochab Janusz
Miasto tętni. Miasto żyje. Miasto przepełnia muzyka. śmiech i krzyk. Miasto to my.
Jestem pod wrażeniem, gdyż zupełnie nie tego spodziewałam się po książce autora, który przyzwyczaił czytelnika do książek typowo rozrywkowych, lekko mrocznych lecz lekkich. Tutaj mamy do czynienia z zupełnie innym stylem. "Miasto" to opowieść pięćdziesięcioletniego mężczyzny, który cofa się w czasie do lat swojego dzieciństwa, by opowiedzieć historię przepełnioną miłością, dobrocią, strachem, chwilami grozy i przede wszystkim muzyką. To opowieść o dobrych ludziach, na drodze których stanęło zło i o tym, jaki miało to na nich wpływ. To opowieść, w której króluje pozytywna energia, niosąca nadzieję ma to, iż dobro mimo wszystko może unicestwić zło. Trochę to bajkowo brzmi, jednak powieść ma naprawdę bardzo pozytywny wydźwięk i stawia na wartości, o których coraz częściej zapominamy. Rodzina, miłość, szczerość, bezinteresowna pomoc, przyjaźń, szacunek, życie w zgodzie z własnym sumieniem. Brnięcie do przodu pomimo trudności i wynoszenie z życia tego, co najlepsze. Radość z małych rzeczy i dostrzeganie ulotnych chwil szczęścia.
Jonasha Kirka poznajemy, gdy ma dziewięć lat. Mieszka z mamą, która występuje w nocnych lokalach jako wokalistka. Jego ojciec raz jest, raz go nie ma. Dziadek jest uznanym w swoich kręgach pianistą a sam chłopiec odznacza się niesamowitym talentem muzycznym. Rzecz dzieje się w latach sześćdziesiątych, gdy miastami Stanów Zjednoczonych targają niepokoje. Jonash daje nam w swej opowieści zarówno przekrój przez muzyków tego czasu, jak i wydarzenia obfitujące w tragiczne zakończenia. Do małego chłopca docierają informacje o strajkach, rozruchach i terrorystach. To czas walk rasistowskich, antywojennych deklaracji i niesamowitego rozwoju muzycznego. A Jonash żyje sobie spokojnie, wypełniony miłością matki i dziadków, bogaty w wiedzę i zdolności, nie odczuwający braków materialnych, choć lekko nie jest. Aż pewnego dnia spotyka Pearl, kobietę, która zmieni jego życie. Kobietę, która pokaże mu twarze zła, zmieni jego spokój w niepewność i strach. Kobietę, która sama siebie nazywa wcielonym duchem miasta. Czy tym jest naprawdę?
Drugim ważnym bohaterem tej powieści jest pewien Japończyk, sąsiad chłopca, człowiek skryty, spokojny i niesamowicie kulturalny. Staje się on zarówno przyjacielem, przewodnikiem, jak i pomocnikiem Jonasha w walce ze złem. Jego historia jest smutna i pozwoliła mi poznać fakty, o których nie miałam pojęcia. Osoba Pana Joshioki, wielbiciela haiku, człowieka pełnego pokory, zwykłego krawca, który ubiera się w garnitury, nie jest tak oczywista, jak wydaje się na początku.
No i zło w czystej postaci. Fiona, która w snach Jonasha znakomicie włada nożem a pewnego dnia okazuje się jego sąsiadką. Piętnastoletni chłopak mordujący swoich rodziców, dziś ponad dwudziestoletni terrorysta nie mający żadnych zasad. W mieście grasują mordercy, których twarze zna tylko chłopiec. Jego życie staje pod znakiem zapytania, podobnie jak życie jego bliskich.
"Miasto" to powieść, która całkowicie zaspokoiła moje czytelnicze potrzeby. Zaskoczenie zmienioną prozą autora zamieniło się w szczęście, gdyż jest to naprawdę bardzo dobrze napisana książka. Po pierwsze, jest to znakomite źródło wiedzy na tematy dotyczące muzyki tamtych czasów, niepokojów targających społeczeństwem oraz w mniejszym stopniu sztuki i architektury. Sporo smaczków historycznych. Po drugie, sposób narracji. Autor w sposób gawędziarski, w pierwszej osobie, opowiada o swoim życiu, próbując przywołać dziecięce uczucia i jednocześnie okraszając je swoją dojrzałością, przez co wydaje się, że bohater jest znacznie starszy. Naiwność pomieszana z mądrością. Do tego lekko magiczne wstawki, nadające książce niesamowitego klimatu. Zresztą cała powieść jest niezwykle klimatyczna. to po trzecie. Atmosfera tętni życiem, gwarem ulic, ludzkimi dramatami i radościami. Czasami jest bardzo smutno, czasami przepełnia nas miłość, by w następnej chwili odczuwać swoisty niepokój i niepewność. Po czwarte, polecam, naprawdę z całego serca polecam, chociaż nie jest to książka, w której szybkość akcji powala. Ta historia rozwija się powoli, lecz zupełnie nie nudzi, wręcz przeciwnie. Zostałam wciągnięta w dziwny świat Jonasha i nie chciałam z niego wyjść. To mądra, dobra książka, pełna fajnych cytatów, niosąca pociechę, pomimo tragicznych wydarzeń. To historia zmuszająca do przemyśleń, historia o każdym z nas, zagubionym w plątaninie ulic, szukających wyjścia po omacku, zmierzających do przodu czasami gubiąc cel.
Czytałam wszystkie książki Koontza. Bywały dobre, zwłaszcza te pierwsze. Bywały gnioty, które nie dawały nawet zwykłego relaksu. Ta jest zdecydowanie inna. Lepsza. Nie wiem czy nie najlepsza. Dojrzała, pouczająca, niezwykła. Być może dla niektórych nudna. Dla mnie idealna.
No proszę. Jeszcze nigdy czytając Koontza nie czułem tak bardzo wpływów Kinga. Koontzowi, pierwszy raz w czytanych przeze mnie jego książkach, udało się snuć opowieść powolutku, bez pośpiechu budując atmosferę i wciągając czytelnika w swój świat. Chyba jak dotąd to najlepsza książka autora. Polecam gorąco, szczególnie miłośnikom stylu Króla Stephena.
Nowe wydanie książki nominowanej do tytułu "ulubionej powieści Ameryki” w plebiscycie The Great American Read organizowanym przez sieć publicznych...
W życiu autora powieści grozy Martyego Stillwatera wszystko układa się doskonale. Wraz z kochającą żoną Paige i dwoma córkami tworzy modelową amerykańską...
Ocena: 5, Przeczytałem,
Miasto Dean Koontz
"Kiedy miałem osiem lat, poznałem kobietę, która twierdziła, że to ona jest miastem, choć wspomniała o tym dopiero po dwóch latach naszej znajomości. Mówiła, że miasta to przede wszystkim ludzie. Jasne, potrzebne są biurowce, parki, kluby nocne, muzea i cała reszta, ale ostatecznie to ludzie – i ich charakter – decydują o wyjątkowości miasta. Jeśli miasto jest wyjątkowe i wspaniałe, ma własną duszę, utkaną z nici milionów dusz, które mieszkały w nim dawniej i mieszkają teraz."
Tajemnica i groza pełznie ze strony na stronę coraz większa... Koontz nie wychodzi z wprawy:)
Jonah Kirk - muzyczny geniusz. Nic nie jest dla niego ważniejsze, niż jego rodzina i przyjaciele i elektryzująca moc muzyki.
Dzieciństwo Jonah było przerywane niezwykłymi momentami - tak jak pomoc tajemniczego nieznajomego w realizacji marzeń o nauce gry na fortepianie.
Ale teraz Jonasz sam ma przerażającą tajemnicę, którą dzieli z grupą niebezpiecznych i dziwnych ludzi... Poznaje on ciemną stronę Miasta, w którym mieszka - jego drugie, groźne i mroczne oblicze.
Polecam!!!!
MOJA OCENA: 9/10