reklama

Matki dzieci niezwykłych. Tom 2

Matki dzieci niezwykłych

– Ireny Solskiej, Stanisława Witkiewicza,

Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Lechonia, Zofii Nałkowskiej i Karola Szymanowskiego.

Jak wychowywano małego Stasia „Kalunia”, że wyrósł na ekscentrycznego Witkacego? Jak ubierała swoje dzieci mama Lechonia? Jak pomagały rodzicom Zosia i Hania Nałkowskie? Jak mały Karol Szymanowski „Katot” przepraszał mamę za… brata? Dzięki komu „Kot” Gałczyński nie został kolejarzem? Dlaczego dorosła Irena Solska, uprzedzona w dzieciństwie do mężczyzn, nie potrafiła ułożyć sobie szczęśliwego życia?

Otwierając tę książkę, wchodzimy do rodzinnych domów – do zwykłych miejskich mieszkań, do góralskiej chaty, do urokliwego „domu nad łąkami” czy wreszcie do wielkopańskiego dworu na „stepach Ukrainy”.

Bohaterkami książki są:

Bronisława Poświkowa – jedna z pierwszych Polek, która założyła własny biznes; Maria Witkiewiczowa – pianistka, która bez narzekania imała się wszelkich zajęć i hodowała kury dla utrzymania rodziny; Wanda Gałczyńska – zwykła kobieta, zmagająca się z życiowymi tragediami, alkoholizmem męża i syna; Maria Serafinowiczowa – skromna nauczycielka z ambicją, by wychować syna na „drugiego Słowackiego”; Anna Nałkowska – niezłomna „strażniczka idei”, wartości intelektualnych, nauki i postępu, a zarazem osoba ujmująca niezwykłym ciepłem i życzliwością; Anna Szymanowska – prawdziwa „wielka kresowa Pani”, która nawet po stracie majątku nie zgubiła nic ze swej królewskiej godności.

Wszystkie łączy jedno – były matkami niezwykłych córek i synów, wybitnych polskich artystów i literatów.

Informacje dodatkowe o Matki dzieci niezwykłych. Tom 2:

Wydawnictwo: Vectra
Data wydania: 2023-05-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Matki dzieci niezwykłych. Tom 2

Matki dzieci niezwykłych
Aleksandra J. Ostroch0
Okładka ksiązki - Matki dzieci niezwykłych

Matki dzieci niezwykłych – Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Stanisława Przybyszewskiego i...

Śląsk romantyczny
Aleksandra J. Ostroch0
Okładka ksiązki - Śląsk romantyczny

Stereotypowy, utrwalany od dziesięcioleci wizerunek Śląska ogranicza się niemal wyłącznie do pejzażu hałd i kominów oraz do specyficznego, barwnego folkloru...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung