Maria Skłodowska-Curie - Listy

Bogato ilustrowany album, którego szatę graficzną stworzył Michał Batory, jeden z najbardziej cenionych plakacistów na świecie, wydany w trzech językach – po polsku, francusku i angielsku

Maria Skłodowska-Curie. Pierwsza studentka Sorbony na wydziale nauk ścisłych. Pierwsza uczona uhonorowana dwiema Nagrodami Nobla. Pierwsza kobieta–profesor na Sorbonie. Jedyna kobieta, uczestnicząca w Konferencjach Solvayowskich. Pierwsza kobieta, która uzyskała prawo jazdy na samochody ciężarowe. Jedyna cudzoziemka, której prochy spoczęły w paryskim Panteonie wśród najznamienitszych Francuzów.

... Myślę, że w każdej epoce można mieć życie interesujące i użyteczne, a o to głównie chodzi, aby go nie zmarnować i móc sobie powiedzieć jak Romain Rolland: „Jak tylko mogłem”... pisała 6 stycznia 1913 roku. Nie tylko nie zmarnowała życia, lecz przetarła nam wiele szlaków.

Z bogatej korespondencji Marii z rodziną i przyjaciółmi Alicji Albrecht udało się dokonać wyboru setki listów, z których wyłania się prawdziwa Maria – twórcza, dociekliwa, pełna namiętności, nowoczesna w czasach, w których żyła i nowoczesna do dziś.

W książce znaleźć można ekskluzywny wywiad z Hélène Langevin-Joliot – 85-letnią wnuczką Marii, oraz niepublikowaną dotąd w Polsce korespondencję z Paulem Langevinem, z którym Maria przeżyła burzliwy romans – romans, który w 1911 roku nieomal zrujnował jej karierę.

Informacje dodatkowe o Maria Skłodowska-Curie - Listy:

Wydawnictwo: Drzewo Babel