UWIELBIANA, POŻĄDANA I SAMOTNA. PORYWAJĄCA BIOGRAFIA LEGENDARNEJ DIWY
Była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy.
Jaka jest prawda?
Ukochana primadonna, schodząc ze sceny, stawała się porywcza i wybuchowa. Z wyrachowaniem zdradzała męża. Los nie pozostawał jej dłużny. Arystoteles Onassis - najbogatszy wówczas człowiek na świecie - zmusił Callas do ukrywania ciąży, a później dziecka, które zmarło kilka dni po porodzie. Wreszcie porzucił ją dla Jacqueline Kennedy. Życie Callas to opowieść o wzlotach i upadkach. O licznych skandalach, samotności i odrzuceniu. O złotej erze opery, triumfach na legendarnych scenach La Scali i Metropolitan Opera oraz o współpracy z największymi artystami epoki.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2025-02-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 512
Uznawana za jedną z najpiękniejszych aktorek wszech czasów Vivien Leigh stworzyła wiele ról, które przeszły do historii. Sławę przyniosła...
Była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy. Kochana i uwielbiana, prywatnie była inna...
Przeczytane:2025-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2025 roku, 52 książki 2024, 52 książki 2025, 26 książek 2025, 12 książek 2025,
Marii Callas chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Wielka sopranistka, obdarzona niesamowitym głosem. Pięknie i wytwornie zachwycała śpiewem, ale czy miała życie udane i pełne szczęścia? Na pewno była podziwiana, ale czy kochała i była kochana? O tym, i o innych wydarzeniach z jej życia dowiecie się z najnowszej biografii artystki Maria Callas. Primadonna stulecia.
Maria Callas była jedną z najwybitniejszych sopranistek w historii opery, postacią o niezwykłym talencie i jednocześnie tragicznej osobowości. Urodziła się w 1923 roku w Nowym Jorku w rodzinie grecko-amerykańskiej, a jej prawdziwe imię to Sophia Cecelia Kalogeropoulou. Miała trudne i pełne napięcia relacje z matką, która z jednej strony miała wielki wpływ na jej karierę, z drugiej strony więź z matką była źródłem napięć i konfliktów. Ojciec Marii, George, był bardziej wycofany i mniej obecny w życiu córki. Miał problemy finansowe, które w pewnym momencie wpłynęły na życie rodziny. Relacje z ojcem były bardziej odległe, a Callas często wskazywała na ojca jako osobę, która nie była tak angażująca, jak jej matka.
Maria Callas była absolutną primadonną – nie tylko pod względem technicznym, ale także interpretacyjnym. Jej głos, choć na początku kariery uznawany za niestandardowy, z czasem stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w historii muzyki klasycznej. Potrafiła przekazać emocje w sposób, który nie miał sobie równych, łącząc perfekcję wokalną z głęboką, osobistą ekspresją. Jej role w operach Verdiego, Pucciniego czy Belliniego były uznawane za arcydzieła – śpiewała z pasją, która przenikała do serca każdej osoby słuchającej.
Poza sceną Callas była kobietą pełną sprzeczności. Z jednej strony była tytanem pracy, z drugiej – osobą, która borykała się z wieloma wewnętrznymi konfliktami. Często mówiła o tym, jak jej wygląd, zwłaszcza w kontekście nadwagi, miał wpływ na jej poczucie wartości. Choć była niekwestionowaną ikoną, nieustannie zmagała się z poczuciem nieadekwatności i presją doskonałości. Często była także bardzo samotna – mimo licznych romansów i wielkiego uwielbienia, którym cieszyła się wśród fanów, jej życie prywatne było pełne rozczarowań i tęsknoty za miłością.
Zdecydowanie najbardziej burzliwą częścią jej życia były relacje osobiste. Jej miłość do greckiego miliardera Aristotelisa Onassisa była jednym z najgłośniejszych epizodów w jej życiu. Była to relacja pełna pasji, ale również pełna cierpienia i zdrad, ponieważ Onassis ostatecznie poślubił Jacqueline Kennedy.
Maria Callas była osobą, która oddała całe swoje życie sztuce, a jej życie osobiste często przypominało dramat. Mimo gigantycznego sukcesu zawodowego, czuła się niezrozumiana, odrzucona i samotna. Często bywała postrzegana jako zimna i niedostępna, ale to wynikało z jej potrzeby kontroli nad własnym wizerunkiem, który stanowił nie tylko maskę, ale także formę ochrony przed światem.
Była kobietą, która żyła na krawędzi – pełną pasji i talentu artystką, ale także osobą pełną lęków, smutków i samotności. To właśnie ta sprzeczność między niezrównanym talentem a osobistymi tragediami, uczyniła ją tak fascynującą postacią, której życie i twórczość do dziś wzbudzają podziw i emocje.
Mimo tych wszystkich trudności, Callas pozostaje jedną z najważniejszych postaci w historii muzyki klasycznej. Jej sztuka, którą kultywowała przez całe życie, oraz jej wyjątkowa osobowość nadal inspirują kolejne pokolenia artystów i melomanów. Maria Callas zmarła w 1977 roku w Paryżu w wieku 53 lat, ale jej legenda nie umarła – jej nazwisko wciąż kojarzy się z najwyższym poziomem artystycznym i emocjonalną intensywnością na scenie operowej.
Nie można nie wspomnieć, że mamy przed sobą piękne i doniosłe wydanie tej biografii. Całość zamknięta w twardej oprawie, a wnętrze okraszone zdjęciami z życia artystki.
Wzruszająca, przepełniona emocjami bardzo wnikliwa biografia wielkiej artystki. Rzetelna i inspirująca. Wchłania w świat muzyki, której akordy jeszcze się unoszą w przestrzeni …