Malwina, czyli domyślność serca

Pierwszy z nowoczesnych romansów napisanych w języku polskim. Opowiada historię Malwiny i jej niezachwianej przez przeciwności miłości do Ludomira.

Informacje dodatkowe o Malwina, czyli domyślność serca:

Wydawnictwo: universitas
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
ISBN: 83-7052-510-5

Kup książkę Malwina, czyli domyślność serca

Malwina, czyli domyślność serca - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-05-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Książka przypomina mi "Cierpienia młodego Wertera" Goethego. To taki pierwszy harlequin w literaturze polskiej. Podobny jest czas powstania, forma (dla mnie trochę chaotyczna) i tematyka (tu akurat wspaniała!). "Malwina, czyli Domyślność serca" to opowieść o dwóch braciach bliźniakach rywalizujących o względy pięknej ziemianki, tytułowej Malwiny. Miłość Malwiny do Ludomira jest sentymentalna, a zatem szczera, niewinna oraz prostolinijna. Autorka wiele miejsca poświęciła na listy, które bohaterowie do siebie piszą. Bohaterowie książki są konkretni, osadzeni w realiach, a dzięki temu wiarygodniejsi. Jest to książka, którą można polecić nie tylko miłośnikom romansów i intryg, ale wszystkim miłośnikom dobrej literatury.

Nieco egzaltowana, klimatyczna opowieść o zmienności losu, różnych odcieniach miłości, zazdrości i zdradzie. Umiejętnie wplecione listy bohaterów wprowadzają nowe fakty, pozwalają lepiej zrozumieć motywy ich decyzji i działań. Warto ją przeczytać nie tylko dlatego, że jest pierwszą polską powieścią o miłości napisaną przez kobietę, ale też ze względu na piękno ówczesnego języka i sam pomysł na fabułę.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-05-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 2022, Literatura piękna, E-booki,
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski