Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia

Ocena: 0 (0 głosów)

Istnieją tematy, których nie można przemilczeć. Jednym z nich jest problem nadużyć seksualnych dotykający dzieci i młodzież. W książce Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia, opatrzonej wstępem ks. abp. Wojciecha Polaka, Joël Pralong oddaje głos siedmiu osobom wykorzystanym w dzieciństwie przez księży, wychowawców i ojców. Jako ksiądz łamie w ten sposób tabu i przerywa zmowę milczenia.

Autor zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że milczenie o własnej krzywdzie prowadzi ofiarę do depresji, poczucia osamotnienia, beznadziei, wstydu, pogardy i nienawiści wobec siebie. Wyjaśnia mechanizm tworzenia się toksycznej i opartej na manipulacji relacji pomiędzy przestępcą seksualnym a jego ofiarą. Proponuje ofiarom drogę uzdrowienia psychicznego i duchowego, które można osiągnąć poprzez modlitwę i pełne otwarcie się na Chrystusa. 

Informacje dodatkowe o Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia:

Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7906-354-3
Liczba stron: 152
Tytuł oryginału: Les larmes de l’innocence L’enfance abusée et maltraitée.Un chemin de reconstruction
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Dorota Samsel

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia - opinie o książce

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:2020-04-21,

Główne miejsce molestowania seksualnego stanowią rodziny. Właśnie tam, gdzie człowiek powinien czuć się bezpiecznie, najczęściej dochodzi do aktów wykorzystywania. Według statystyk, trzech pedofili przypada na tysiąc mieszkańców, natomiast osoby konsekrowane stanowią 4% duchowieństwa dopuszczającego się owych niegodnych czynów. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się książka Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia, z jednej strony bolesna w odbiorze, z drugiej natomiast przepełniona nadzieją zawsze prowadzącą ku światłu.

Joël Pralong, duchowny katolicki oraz ceniony duszpasterz, od dłuższego czasu aktywnie wspomaga osoby, które w dzieciństwie doświadczyły molestowania seksualnego. Wiedza, jaką w tym zakresie posiada, została mu przekazana przez samych pokrzywdzonych: podczas rekolekcji, konferencji duchowych, spowiedzi oraz w trakcie osobistych spotkań. Wszyscy rozmówcy zostali przez niego cierpliwie wysłuchani i mogą być pewni jego aktywnej pomocy oraz duchowego wsparcia.

W swojej książce autor przytacza świadectwa siedmiu skrzywdzonych osób (wszystkie posługują się pseudonimami). Wylicza odczuwane przez ofiary aktów pedofilskich  negatywne następstwa tamtych wydarzeń: wstyd, poczucie winy, przygnębienie, gniew, uczucie bycia brudnym (czasami dołączają myśli samobójcze). Ubolewa, iż tylko niektórym udało się wybrać rozwiązanie wyparcia. W cierpieniu tych osób dostrzega Chrystusa Ukrzyżowanego, ciesząc się równocześnie, że nie zawsze wiarę niszczy koszmar przemocy.

Przytoczenie przez Joëla Pralonga historii pokrzywdzonych ma pobudzić do konkretnego działania, wszak nie wolno być bezczynnym ani obojętnym na zło. Milczenie – w przypadku nadużyć seksualnych – absolutnie nie może być złotem. Należy więc mówić – głośno i wyraźnie – posiłkując się słowem Bożym, które umacnia i przywraca nadzieję cierpiącym oraz poszukującym sensu i pocieszenia. Wszystkie te zabiegi – według autora – w dużej mierze przyczynią się do oczyszczenia instytucji Kościoła.

Wiele miejsca w lekturze Joël Pralong poświęcił możliwym sposobom pomocy: psychoterapia, grupy wsparcia, jak najczęstsze rozmowy o problemie, opieka duszpasterska zranionych (i zgorszonych!), po czym barwnie opowiedział o Marcelu Vanie – pochodzącym z Wietnamu młodym chrześcijaninie, który mimo wyjątkowo trudnego dzieciństwa, bicia i molestowania seksualnego, wypełnił swoją codzienność słowem Bożym oraz praktyką chrześcijańskiego życia. W swoich rozważaniach autor skupił się również na sprawcach przestępstw seksualnych, dając im szansę oraz prawo do pomocy psychologicznej i duchowego wsparcia po odbyciu przez nich zasądzonej kary.

Całość lektury wzbogacają cytaty biblijne (wraz z siglami) zaczerpnięte z Pisma Świętego Starego- i Nowego Testamentu. Pomocą służą również przypisy i bibliografia (niestety, tylko obcojęzyczna). Dodatek stanowi wykaz organizacji działających na rzecz osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele w Polsce. Sugestywne zdjęcie na okładce jasno odzwierciedla treść.

Publikacja Wydawnictwa W drodze ma szerokie zastosowanie. Przeznaczona jest dla osób skrzywdzonych seksualnie w dzieciństwie oraz ich rodzin, psychoterapeutów, wychowawców, katechetów, a także spowiedników i duszpasterzy troszczących się o jak najbardziej skuteczny przebieg drogi duchowego uzdrowienia. Skorzystają z niej również ci, których wiara została znacznie osłabiona na skutek systematycznie ujawnianych skandali pedofilskich w Kościele. Tym ostatnim lektura uświadamia, że obok krzywdy i bólu istnieje nadzieja.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy