Lustrzana Kraina

Wciągający thriller psychologiczny opowiadający o siostrach bliźniaczkach, mężczyźnie, którego obiekochają, nawiedzonym domu i mrocznych tajemnicach z dzieciństwa

Pięknie opowiedziana i napisana z zegarmistrzowską precyzją książka.

Stephen King

Cat mieszka w Los Angeles, z dala od okazałego, gotyckiego domu w Edynburgu, w którym dorastała wraz z siostrą El. W dzieciństwie wymyśliły Lustrzaną Krainę - mroczne miejsce w spiżarni, zamieszkałe przez piratów, czarownice i klaunów. Teraz Cat rzadko wspomina o rodzinnym domu i o tym, że El mieszka tam teraz ze swoim mężem. Jednak kiedy El ginie w tajemniczych okolicznościach, Cat musi wrócić do Edynburga. Stary dom wciąż jest pełen ciemnych zakamarków, a Cat na każdym kroku napotyka dawne tajemnice i przerażające duchy z przeszłości - ktoś (El?) pozostawił jej wskazówki, które mają doprowadzić do Lustrzanej Krainy, gdzie pozna całą prawdę...

Lustrzana Kraina to mroczny i świetnie napisany thriller o miłości i zdradzie, odkupieniu i zemście, mocy wyobraźni i cenie wolności.

Informacje dodatkowe o Lustrzana Kraina:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-09-27
ISBN: 9788382026825
Tytuł oryginału: Mirrorland

Kup książkę Lustrzana Kraina

Lustrzana Kraina - opinie o książce

"Przestań bać się upadku. Inaczej nigdy nie zdobędziesz się na odwagę, by pofrunąć."

Cat i El dwie bliźniaczki jednojajowe, są swoim lustrzanym odbiciem. W dzieciństwie obiecały sobie, że nigdy się nie rozdzielą, zawsze będą trzymały się razem. Jednak na ich drodze pojawiły się koleiny bo Cat uciekała do Los Angeles a El wróciła do domu z dzieciństwa w Edynburgu. . Kiedy Cat dowiaduje się o śmierci swojej siostry wsiada do samolotu i wraca do miejsca, które opuściła dawno temu. El wypłynęła swoim jachtem "Odkupieniem" na morze i nie można jej znaleźć. Co się wydarzyło ? Czy El zaginęła, czy może już nie żyje? Co odkryje Cat kiedy wejdzie do swojego domu rodzinnego, który wywoła wspomnienia.

Lustrzana Kraina to genialna książka, dawno nie przeczytałam tak oryginalnej historii.

Dwie siostry bliźniaczki, które wychowywały się w domu wraz z dziadkiem, który kiedyś był rybakiem a po wypadkuna łodzi został w domu i matką, która uczyła ich w domu. Dzięki swojej matce, która wiecznie im coś czytała najpierw bajki, a później coraz mroczniejsze książki które miały nauczyć ich odwagi, dziewczynki stworzyły sobie własny świat. Pokoje nazwały przeróżnymi nazwami była Kawiarnia Klaunów, Wieża Księżniczek, Warsztat i Lustrzana Kraina. Ich wyobraźnia była tak wielka że w ich dziecięcym świecie była Wiedźma , Mysz, Bell, Wróżka Zębuszka i Czarnobrody. Ten wyimaginowany świat był ich bezpieczną przestrzenią w której się ukrywały. Każda postać miała prawdziwą twarz i to jest w tym genialne. Ukazanie dziecięcego świata w którym panuje dużo mroku przez postacie, które w realnym świecie miały prawdziwe twarze. Te dwa światy się przeplatały Matka wpajała im że każdy mężczyzna to pirat i zło. Aż pewnego razu w Lustrzanie Krainie pojawia się Ross chłopak, który zamieszkał za płotem, jest ich sekretem, przyjacielem dodatkowym towarzyszem wypraw w świat dziecięcej wyobraźni.
Drugi ciekawy aspekt to kiedy dorosła Cat musi wrócić do domu aby dowiedzieć się co stało się z jej siostrą. Nie wierzy w jej śmierć, twierdzi że jako bliźniaczka poczułaby kiedy coś stałoby się z jej siostra. W raz z powrotem dostaje dziwne emaile które są wskazówkami aby znaleźć kartki z pamiętnika jej zaginionej siostry. Zaginiona siostra nadal chce zmusić swoja siostrę do działania, przez zapisane strony chce aby Cat się nie bała i odkryła prawdziwe oblicze osoby o której zapomniała.

Lustrzana Kraina to nie jest łatwa lektura, postacie i nazwy pokoi najpierw wywołują chaos, Jednak im dalej to wszystko nabiera obrazu i czytelnik wraz z Cat odkrywa prawdę o ich dzieciństwie, poznaje powód ich rozstania, dowiaduje się co tak naprawdę działo się w życiu zaginionej siostry.

Lustrzana Kraina przeczołga czytelnika swoimi mocnymi, mrocznymi emocjami żal, gniew, strach, nienawiść, z szokuje wydarzeniami w życiu dwóch bliźniaczek, zaskoczy doskonale uknutym planem przez autorkę. Polecam.

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2023-01-15,

Okładka 10/10, opis 10/10. Uwielbiam thrillery psychologiczne to mój ulubiony gatunek, więc nie przeszłam obojętnie obok tej ksiażki!

👉Cat mieszka w Los Angeles, z dala od okazałego, gotyckiego domu w Edynburgu, w którym dorastała wraz z siostrą El. W dzieciństwie wymyśliły Lustrzaną Krainę – mroczne miejsce w spiżarni, zamieszkałe przez piratów, czarownice i klaunów. Teraz Cat rzadko wspomina o rodzinnym domu i o tym, że El mieszka tam teraz ze swoim mężem. Jednak kiedy El ginie w tajemniczych okolicznościach, Cat musi wrócić do Edynburga.

👉 Niebanalna, trzymająca w napięciu ŚWIETNA książka! Ostatnio mam farta, bo trafiam na same wciągające książki. Ta jest warta uwagi, a fani thrillerów powinni koniecznie ją przeczytać. GENIALNA!

❗ Ocena: 10/10

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-11-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

,, Rumienię się, przechodzą mnie ciarki. Ross mówi o niej w czasie przeszłym. Zastanawiam się, czy to dlatego, że jego zdaniem ona nie żyje, czy może dlatego, że ja i ona nie mamy już wspólnej teraźniejszości ".

Podobno thriller thrillerowi nie równy i teraz całkowicie przyznaję temu rację. No bo jak inaczej wytłumaczyć to napięcie podczas czytania, gdzie wciąż brodzimy między tym, że jednej bliźniaczki nie ma, a jednak jest. Niby wypowiadają się o niej jakby jej nie było, ale inni wiedzą, że jest, tylko podobno zaginęła. Wciąż trwają jej poszukiwania, lecz tak naprawdę długo nie wiemy co się z nią stało. Wiele jest opisanych miejsc, które ją przypominają, my bardzo dokładnie je widzimy. Klimat z każdą kolejną stroną robi się coraz gęściejszy i mroczniejszy. Wielka tajemnica wisi w powietrzu i choć jeszcze jej nie znamy, to bardzo chcemy poznać. Czekamy za nieuniknionym, bo każdy opis na to wskazuje. Piwnica czy spiżarnia zawsze w książkach kryła wiele tajemnic i już na samym wstępie poznamy historię dziecięcej zabawy, gdzie wyobraźnia miesza się z tym, co one tam widzą. Później następuje przejście do czasu ich dorosłości, kiedy właśnie jednej z nich już nie ma. A może jest, tylko nikt nie chce zdradzić gdzie? Siostry miały tutaj wyjątkowego pecha, gdyż obie wyjątkowe pokochały jednego mężczyznę, a on je z wzajemnością. Nie ciekawi was dlaczego jednak na swoją życiową kobietę wybrał tylko jedną? Czym się wyróżniała, skoro była taka sama jak druga? On jest tutaj bardzo podejrzaną postacią, gdyż czujemy jego niechęć do poszukiwania jego wybranki serca. Jest tu dla zmyłki, lub faktycznie coś ukrywa, jak sądzicie?
Ja bardzo lubię motyw listów w książkach, więc i tu byłam tym faktem zachwycona, tym bardziej, że to w nich była zawarta gra, którą tylko druga siostra potrafiła rozwiązać. Zagadki, szyfry i wszystko, by tylko coraz bardziej namieszać nam w głowach. Coś na granicy jawy i snu. Nie wierzcie tej książce, gdyż ma ona swój cel. Ogłupić czytać za na tyle, by uwierzył w jej wersję wydarzeń. Znakomita!

Tytuł recenzji: Kraina mroku

„Odstawiam szklankę. Wódka nic mi nie pomogła. Próbowałam utopić smutki. Lecz sukinsyny nauczyły się pływać” .

Z czym Wam kojarzy się dzieciństwo?

Dzieciństwo powinno kojarzyć się z brakiem problemów, nieprzejmowaniem się niczym, zabawą z przyjaciółmi, bieganiem po podwórku, jednym słowem mówiąc z beztroską. Niestety nie wszystkim dzieciom ta beztroska jest dana. Czasem to dzieciństwo, jest mroczne, pełne cierpienia i odciska piętno na całym dalszym życiu. Wydaje się to niemożliwe, że ludzie, którzy mają chronić, dbać i kochać stają się katami dla istot najbardziej bezbronnych na świecie. Krzywdzone i nieszczęśliwe dzieci, często tworzą alternatywną rzeczywistość, w której próbują się chronić przed złym traktowaniem. „Lustrzana kraina” to pokręcony thriller szkockiej autorki o siostrach bliźniaczkach i ich mrocznym dzieciństwie, którego nie mogą porzucić, o mocy wyobraźni i cenie wolności. Thriller trudny w odbiorze i wymagający niezwykłego skupienia podczas czytania. Dobra książka, ale nie dla każdego. Doceniam intencje i ciężką pracę autorki, ale powieść nie do końca jest taka, jak oczekiwałam. Przedstawia skomplikowane relacje rodzinne i wyimaginowany świat, który tak naprawdę istnieje tylko w głowie głównej bohaterki, co w efekcie powoduje, że była dla mnie mało wiarygodnym narratorem. Nie wiedziałam, w którym momencie zdarzenia są prawdziwe, a w którym tylko są wytworem jej wyobraźni. Zakończenie, które zapewne miało uspokoić wszystkie emocje po czytaniu książki, tak naprawdę w ogóle mnie nie obeszło i może lepiej gdyby było zupełnie inne. Chociaż książka do końca nie jest taka, jak oczekiwałam, to warto ją przeczytać i dać jej szansę. Główna bohaterka Cat, opowiada przerażającą, mrożącą krew w żyłach, złożoną historię w gotyckim, klaustrofobicznym klimacie, balansującą na granicy realizmu magicznego i thrillera psychologicznego.

Bliźniaczki El i Cat od dwunastu lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. W ich przeszłości zaszło coś, co je skutecznie poróżniło i od tej pory każda z nich żyje oddzielnie po swojemu, chociaż w dzieciństwie były nierozłączne. Cat mieszka w Kalifornii, natomiast El jest żoną Rossa, w którym obie kochały się, jako młode dziewczyny. Cat żyje z dala od siostry i szwagra, a El wraz z mężem mieszka w ich rodzinnym domu, który w pamięci Cat, zapisał się, jako miejsce niczym z horroru. Jako dzieci wymyśliły Lustrzaną krainę, mroczne, wyimaginowane miejsce pod schodami spiżarni, pełne piratów, czarownic i klaunów. Obecnie Cat rzadko myśli o swoim rodzinnym domu i o El mieszkającej tam teraz ze swoim mężem Rossem.

Cat nie chciała tu wracać i zapewne nigdy, by tego nie zrobiła, gdyby jej siostra pewnego dnia nie wypłynęła swoją żaglówką w rejs, z którego nie wróciła. Mimo szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej nie udaje się nic ustalić, bo po żaglówce i kobiecie wszelki ślad zaginął. Śledczy, a także zrozpaczony mąż, zdają sobie sprawę, że upływający czas nie działa na korzyść zaginionej i wątpią, by udało się ją odnaleźć żywą. Cat nie wierzy w śmierć El, bo doskonale zna swoją siostrę i musi dowiedzieć się, gdzie jest naprawdę. Gdy miała dwanaście lat, uciekła od mamy i dziadka, gdy miała dziewiętnaście od Eli i Rossa, lecz tym razem nie zamierza uciekać, zanim nie pozna prawdy.

Gdy tylko Cat pojawia się w domu, bolesne wspomnienia z dzieciństwa zaczynają odżywać w jej pamięci, ale wszystko, co pamięta, wydaje się jej zniekształcone i urojone. Dostaje od kogoś wiadomości, w postaci listów i maili ze wskazówkami do faktów z przeszłości, które tylko siostry znały, więc kobieta sądzi, że siostra jednak żyje i próbuje się z nią w ten sposób skontaktować. Stary dom od dwudziestu lat prawie się nie zmienił, wciąż jest pełen mrocznych zakamarków, gdzie na każdym kroku Cat natyka się na długo skrywane sekrety i przerażające duchy z przeszłości, nie wie, co jest prawdą, a co wytworem wyobraźni, bo jej umysł ledwo odróżnia rzeczywistość od snu.
W końcu uświadamia sobie, że wracając do miejsca, w którym zaczął się jej największy koszmar w życiu, jest najniebezpieczniejszym wyborem, jakiego dokonała i teraz może zapłacić za to życiem.

Wielowarstwowa, mroczna, mądra, ale wyczerpująca historia, która sprawiała, że ​​czułam się tak zagubiona w labiryntach mrocznych lęków Cat, z którego wydawało mi się, że nie ma wyjścia. Nie mogłam zdecydować się, czy jej wierzyć, czy wszystko, na co się kobieta natyka, żyje tylko w jej głowie.

Nie była to lektura lekka, łatwa i przyjemna. Musiałam książkę czytać w ciszy i skupieniu, by wyłapać wszystkie szczegóły i ich znaczenie w historii bliźniaczek. Trzeba dać tej książce szansę, bo bardzo trudny i powolny początek, może zniechęcić do dalszego czytania. Gdy się go już przebrnie, można cieszyć się wciągającą historią, w której kolejne elementy układanki, stopniowo trafiają na swoje miejsce.

Kreacja głównej bohaterki wzbudzała we mnie sprzeczne uczucia. Z jednej strony jej współczułam, bo traumatyczne przeżycia z przeszłości sprawiły, że była zagubiona i zawieszona pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością, a z drugiej bardzo irytowała mnie swoją naiwnością. Cat przeżywała istną emocjonalną huśtawkę, która mi się w końcu udzieliła. Myślę, że autorka celowo tak stworzyła tę postać, aby zarazić czytającego nieustannym niepokojem i lękiem, ale przeciąganie tego w czasie, było dla mnie zbyt męczące.

Muszę przyznać, że trudno mi było wgryźć się w tę historię, zwłaszcza na początku. Podobało mi się prowadzone śledztwo, ale kiedy fabuła przeszła do krainy na pograniczu jawy i snu, poczułam się zagubiona i zdezorientowana. Wydawało mi się, że książka zawiera zbyt duży nacisk na realizm magiczny, czyli na to, co tak naprawdę działo się w głowie Cat. Czasem miałam problem z nadążaniem za tym, co chciała przekazać autorka.

Zajęło mi sporo czasu, nim ta historia mnie wciągnęła, ale gdy to nastąpiło, to ostatecznie trudno mi było książkę odłożyć. „Lustrzana kraina”, to bardzo klimatyczna opowieść, miejscami nawet przerażająca, w której autorka sprawnie łączy fantazje z dzieciństwa z koszmarem współczesności. W tej klaustrofobicznej przestrzeni i dusznej atmosferze, prawda powoli wychodzi na jaw, a niektóre fakty z przeszłości są szokujące i brutalne. Końcowy zwrot akcji jest zaskakujący i w zasadzie pozytywnie kończy książkę, jeśli oczywiście uwierzy się narratorce, bo wątpliwości jednak pozostały.

To powieść o przyczynach dziecięcych fantazji i ich wpływie na dorosłość, o miłości i zdradzie, rodzinnym poświęceniu, oszustwie i o uwolnieniu się z żelaznych kajdan przeszłości. Miejscami porywająca i szokująca, chwilami powodująca, że wątpi się we wszystko, co się wcześniej przeczytało.

To błyskotliwie napisana powieść o przemocy w rodzinie, miłości, zazdrości, zdradzie, zemście i odkupieniu. To historia lustrzanych bliźniaczek El i Kat, które zawierają pakt w dzieciństwie, że ​​„Ty nie zostawisz mnie, a ja ciebie. Aż po życia kres”. Kręta, mroczna, porywająca historia, w której fantazje i koszmary dzieciństwa dziewczyn, spotykają się z rzeczywistością zafundowaną im przez dorosłych. Ta książka to gratka dla wielbicieli nieoczywistych thrillerów, którzy szukają oryginalnych i kreatywnych fabuł, zamiast tych szablonowych i przewidywalnych. Autorka stworzyła nieoczywisty równoległy świat, w którym osoba, kochana przez dzieci, była potworem, a lustrzane odbicie kłamało.

„Wracam […]do tego dziecka, które wolało wierzyć w superbohaterów i baśniowych złoczyńców niż w rzeczywistość. Niż w cokolwiek wystarczająco ostrego, by ranić, by zostawiać blizny, o których nie zdoła zapomnieć. Których nie da się odzobaczyć”.

Avatar użytkownika - meridaikniga
meridaikniga
Przeczytane:2022-10-30,

Spoglądam na egzemplarz książki i na pierwszy plan moim oczom ukazuje się piękna okładka. Jest jak magnes, przyciąga uwagę i zachęca do wtargnięcia do “ Lustrzanej Krainy” Carole Johnstone.

El i Cat bliźniaczki to główne bohaterki tej powieści. Mama powtarzała im, że są wyjątkowe, gdyż są swoim lustrzanym odbiciem. W domu, w którym mieszkały, znajdowała się wymyślona lustrzana kraina, pełna piratów, klaunów i czarownic. Ich towarzyszem zabaw był chłopiec o imieniu Ross. Spędzali dużo czasu na zabawie, było to miejsce odgradzające ich od reszty świta. Życie sióstr podzieliło się na to sprzed piątego września 1998 roku i to po. Co wydarzyło się tego dnia? Czy można się wyćwiczyć w zapominaniu tego, czego nie chce się pamiętać? Co poróżniło siostry, że Cat uciekła i żyły z dala od siebie. Przestały się kontaktować, rozstały się w gniewie i wzajemnej niechęci. Po wielu latach Cat zjawia się w rodzinnym domu. Jej siostra zaginęła i najprawdopodobniej nie żyje. Kobieta nie wierzy w śmierć El. Ktoś zostawia Cat tajemnicze wiadomości, ze wskazówkami, zaprasza ją do gry i powrotu do wymyślonego miejsca, domagając się, by wróciła pamięcią do dziecięcych czasów i odkryła zapomnianą prawdę.

Ta książka może namieszać w głowie, czułam się zagubiona na kartach powieści. Lektura wymagała ode mnie bardzo dużo skupienia, gdyż każdy detal był ważny w zrozumieniu historii. Mieszały mi się światy bohaterów, łatwo było pomylić się, w którym momencie byłam w krainie, a kiedy w realnym świecie. Błądziłam jak dziecko we mgle, nie rozumiejąc, o co chodzi, ale z każdą przeczytaną stroną odkrywałam prawdę, tak jak Cat docierałam do wskazówek, by wyłonił się klarowny obraz opowieści, a wszystkie elementy układanki zaczęły same wskakiwać na swoje miejsce, odsłaniając tajemnice pogrzebane w przeszłości.

Postaci i wydarzenia z wymyślonej krainy wkroczyły do mojego świata, stając się bardziej realne i przerażające niż fikcja. Szczegółowo opisane dziecięce fantazje, czasami mroczne i straszne, sprawiły, że miałam wrażenie, iż jestem w samym sercu wydarzeń. Łatwiej było uwierzyć w kłamstwo niż dopuścić do siebie prawdę. Choć początek nie napawał optymizmem i w pewnym momencie myślałam, że na dobre utknęłam w tej historii, to jednak okazało się niezwykle ciekawą podróżą do krainy dziecięcej wyobraźni z dreszczykiem emocji i gęsiej skórki. Do końca nie wiedziałam czego się spodziewać po lekturze.

Ta książka jest jak pudełko puzzli, wszystko ma swój czas i miejsce, a z każdym odkrytym elementem układamy obrazek. Historia dopracowana w najdrobniejszym szczególe pełna fantazji, magii, ale także emocjonalnych przeżyć, blizn z przeszłości, pełna mrocznych kłamstw i niedomówień.

Książkę do recenzji otrzymałam z Klubu Recenzentaz serwisu nakanapie.pl

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-10-23,

Siostry bliźniaczki, mężczyzna, którego obie kochają. Nawiedzony dom i mroczne tajemnice z dzieciństwa i do tego tajemnicza Lustrzana Kraina.

„Lustrzana kraina” to jedno wielkie wooow! Autorka świetnie buduje napięcie i przeplata ze sobą przeszłość oraz teraźniejszość. Widać, że cała fabuła została bardzo dobrze przemyślana, a tajemnicza Lustrzana kraina została zbudowana genialnie. Całość czyta się naprawdę świetnie i co najważniejsze z ogromnym zainteresowaniem. Książkę należy czytać ze skupieniem i zaangażowaniem, bo tutaj każdy szczegół ma znaczenie. Retrospekcje czasowe przenoszące nas do czasów ze światem pełnych duchów, dziwnych postaci, niebezpiecznych przygód powodują, że czytelnik odczuwa niepokój, ale pozwala nam to poznać przeszłość dziewczyn, która odgrywa tutaj szczególną rolę. Przeszłość pełną przemocy, która odcisnęła na ich życiu ogromne piętno. Autorka bardzo dobrze pokazuje nam jak traumy z dzieciństwa mogą nam zniszczyć życie.

„Lustrzana kraina” sprawiła, że z niecierpliwością przewracałam kartki książki i chciałam poznać jej zakończenie. Wiele rzeczy było tutaj niejednoznacznych, choć musze przyznać, że zakończenia się domyśliłam. Jednak kompletnie nie przeszkadzało mi to w odbiorze całej książki. Zdecydowanie polecam, bo jest to jeden z lepszych thrillerów psychologicznych jakie czytałam.

Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2022-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Są domy pełne ciepła, miłości i gwaru, niosące cudowne wspomnienia i przyciągające by do nich wrócić. Są jednak domy pełne mroku, tajemnic i bólu, których widok przyprawia o ciarki. Sekrety w nich trzymane, za zamkniętymi drzwiami, niosą ze sobą cierpienie mieszkańców, wpływają na percepcję i zwyczajnie krzywdzą, raz za razem, pomimo upływu lat. I nawet moc fantazji nie jest w stanie przykryć dokładnie tego dramatu, którego świadkiem były nieme ściany. Tylko czy to duchy przeszłości wciąż krzyczą o uwolnienie, a może to wszystko sprawka ludzi, którzy swoim bestialstwem wyzwolili demony, których nie można się pozbyć? Cat i El to bliźniaczki jednojajowe, będące dosłownie swoim lustrzanym odbiciem. Jako dzieci były nierozłączne, ich identyczny wygląd potęgowały tożsame ubrania. Cały dom był dla nich niczym plac zabaw, ukryte przejścia i pokoje stanowiły pole popisu dla nieokiełznanej wyobraźni. To El, starsza o całe cztery minuty, zawsze była prowodyrem gier, zdawała się tą silniejszą, bardziej nieokiełznaną, gotową czerpać z życia całymi garściami. Lecz potem coś poszło nie tak i nieodstępujące od siebie na krok siostry rozpoczęły swoje egzystencje w pojedynkę. El pozostała w Edynburgu, szczęśliwa, wraz z kochającym ją mężem i rozwijającą się karierą. Cat wyjechała do Los Angeles, zarabiając na życie poprzez pisanie i starając się wyprzeć z pamięci wszystko, co związane z Europą. Po dwunastu latach jednak zmuszona jest wrócić, bowiem jej siostra zaginęła. Czy to samobójstwo, porwanie, morderstwo? Poszlak jest mnóstwo, a jednak sprawa wydaje się nie do rozwiązania.

"Lustrzana kraina" to bez miar wciągająca powieść, utkana tak precyzyjnie, a jednocześnie oryginalnie, że trudno szukać jej podobnych. Tu świat iluzji, dziecięcej fantazji i wypaczonych wspomnień zderza się z teraźniejszością i dramatami dotykającymi Cat. Jednak ona przestaje ufać nawet samej sobie, mając problem z tym, by oddzielić realia od fikcji. Jej pamięć płata jej figle, a reminiscencje dzieciństwa wracają do niej jak bumerang, gdy jest zmuszona przekroczyć próg domu, do którego nie sądziła, że będzie musiała kiedykolwiek wrócić. Większość pojawiających się retrospekcji traktujemy niczym baśń, niewinne dziecięce zabawy, podsycane nieograniczoną pomysłowością. Lecz im bardziej brniemy w zakurzone meandry wspomnień Cat, tym bardziej odkrywamy jak życie jej i siostry było dziwne. Podobnie jak dom, który przyprawia o ciarki swoimi pokojami, ich zawartością, niedostępnymi na pierwszy rzut oka pomieszczeniami. Jednak czy przeszłość ma jakikolwiek związek z toczącym się śledztwem w sprawie zaginięcia El? Przez brak kontaktu z siostrą nie mamy pojęcia o tym, jak wyglądało jej życie, choć wiele wskazuje na udane i pełne szczęścia dni, o czym świadczy chociażby rozpacz męża. Pojawiające się głosy innych osób, znających El, wprowadzają jedynie jeszcze większy zamęt, podobnie jak kolejne wpisy z jej pamiętnika i niepokojące wiadomości. Wraz z Cat, narratorką powieści, błądzimy niczym dzieci we mgle, potykając się o to, co nasuwają retrospekcje, o realną sytuację, której wraz z nią doświadczamy, gubiąc się coraz bardziej. A i tak nikt nie jest przygotowany na misternie utkaną sieć i rozwiązanie całej sprawy, które z jednej strony jest wręcz szalone, a z drugiej genialne. To historia pełna mroku, osobliwego klimatu i bólu, powoli odkrywanych sekretów, wywołująca ogromne napięcie ale i nie dająca się odłożyć. Jak dla mnie to thriller idealny, a dzięki lekkiemu, emocjonalnemu i pełnemu fantazji stylowi pisania Autorki czyta się wręcz wspaniale. Polecam!

,,Lustrzana Kraina" to thriller, który trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. Mroczna opowieść o dwóch siostrach i ich przeszłości stopniowo odsłania przed czytelnikiem różne sekrety, zaskakując i niepokojąc. Zakończenie okazuje się wisienką na torcie.

Cat i El to bliźniaczki, które w dzieciństwie były bardzo zżyte. Mieszkały w Edynburgu neogotyckim domu pełnym zakamarków. W jednym z zapomnianych przez domowników pomieszczeń urządziły sobie miejsce zabaw. Nazwały je Lustrzaną Krainą, gdyż uważały się za lustrzane siostry.

Pewnego dnia drogi bliźniaczek się rozeszły. Cat wyjechała do Los Angeles. Teraz wraca do Edynburga, gdy dowiaduje się, że jej siostra zaginęła.
Wiele osób, łącznie z Rossem, mężem El, sądzi, że kobieta może już nie żyć, jednak Cat jest innego zadania. Zawsze potrafiła wyczuć nastroje siostry, nawet gdy nie były razem...

Po przybyciu do rodzinnego domu Cat zaczyna wspominać czasy dzieciństwa, dzięki czemu sporo dowiadujemy się na temat jej relacji z zaginioną.
Wkrótce kobieta odnajduje fragmenty dziennika El. Dostaje też tajemnicze wiadomości, z których jednoznacznie wynika, że jej siostra została zamordowana. Nadawca pisze nawet, kto jest zabójcą...

Czy listy zawierają prawdę?
Czy może El zniknęła, by zwrócić na siebie uwagę - jak sądzi Cat.
Na odpowiedzi trzeba poczekać, gdyż autorka stopniowo podgrzewa napięcie i systematycznie wprowadza nowe fabularne niespodzianki. Dużą rolę w tym odgrywają retrospekcje, które pozwalają czytelnikowi poznać przeszłość sióstr. Powrót do ich dzieciństwa to wyprawa w świat pełen duchów, wyimaginowanych postaci i niebezpiecznych przygód. Teraz demony wracają...

Czyta się tę powieść z niesłabnącym zainteresowaniem i z niepokojem. Niepokój - to uczucie towarzyszyło mi cały czas podczas lektury, każąc jednocześnie niecierpliwie odwracać kartki.

Bardzo ciekawie zostały wykreowane postacie, które są niejednoznaczne i budzą w czytelniku skrajne emocje.
Równie interesująco wypadają relacje między bohaterami - złożone, spowite mgłą tajemnic, zaskakujące...
Jeśli lubicie psychologiczne thrillery, sekrety z przeszłości, suspens - to ta książka jest dla Was.

BEATA IGIELSKA

Nowe życie Kariny