Ludwik Rajchman. Życie w służbie ludzkości

Ocena: 0 (0 głosów)
Pierwsza biografia Ludwika Rajchmana przypomina postać wielkiego Polaka, założyciela UNICEF, tajemniczego emisariusza chińskiego rządu w USA, bakteriologa i humanisty. Książka napisana przez jego prawnuczkę Martę Balińską, wybitną flecistkę, to nie tylko historia jednego człowieka, ale i walki o godność ludzkiego życia, którą Rajchman prowadził od Polski przez Chiny i Japonię po Stany Zjednoczone.

Ludwik Rajchmann urodził się 1881 roku w Warszawie, w żydowskiej rodzinie głęboko zasymilowanej i przywiązanej do kultury polskiej. Jego rodzice oddani muzyce, organizowali cotygodniowe „czarne kawy” podczas, których salon ich rodzinnego domu zamieniał się w salę koncertową prezentującą młode talenty muzyczne. Pasja i zawziętość były cechami wpisanymi w historię rodziny. Ojciec Rajchmana doprowadził do powstania Filharmonii Warszawskiej i został jej pierwszym dyrektorem. Ludwik Rajchman, poświęcił swoje życie inicjowaniu międzynarodowych działań mających na celu poprawę jakości życia zwykłych ludzi na całym świecie. Często angażował się w kwestie polityczne, rozumiejąc, że bez naprawy funkcjonowania państwa nie jest możliwa poprawa warunków życia jego obywateli. Nieugięty w realizacji swoich ideałów. Kiedy pokochał Chiny, był w stanie poświęcić swoja pozycję w Lidze Narodów, dla nagłośnienia japońskich dążeń do odcięcia Chin od międzynarodowej pomocy. Zachwycony potencjałem państwa Chińskiego poświęcił mu wiele lat swojego życia, pracując nad projektem odbudowy kraju i wspierając rząd w walce z coraz silniejszą partią komunistyczną.

Historia życia Ludwika Rajchmana to literacki samograj, świetny materiał na biografię, która nie dostarcza suchych faktów ale wciąga w opowieść o człowieku – wizjonerze, działaczu daleko wyprzedzającego swoje czasy. Głęboka wiara w siłę globalnych działań, jednoczących narody wokół humanitaryzmu i humanistycznej idei, były często niewygodne dla polityków, którym nie mieściła się w głowie możliwość współpracy z wrogimi narodami. Jednak dzięki dużej determinacji, inteligencji i erudycji, doceniany przez wielkich tego świata Rajchman zdołał spełnić swoje marzenia.

Jako Polak żydowskiego pochodzenia zawsze pamiętał o swojej ojczyźnie. Działania podejmowane przez niego za pośrednictwem instytucji międzynarodowych przynosiły Polsce niejednokrotnie duże korzyści. Mimo że po studiach zamieszkał poza granicami kraju i od tej pory nigdy już na stałe w nim nie zamieszkał, nie zdecydował się na przyjęcie statusu emigranta i zachował polskie obywatelstwo.

Do grona najbliższych przyjaciół i współpracowników Rajchmana należeli, ojciec zjednoczonej Europy Jean Monnet, który widział w nim rzadki przykład „poczucia tego, co uniwersalne”, wybitny pediatra Robert Debré oraz jeden z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX – wieku Louis-Ferdinand Céline. Céline, zagorzały antysemita, mimo, że w swojej rasistowskiej sztuce L'Eglise jednym z głównych bohaterów czyni Rajchmana, zawsze wyrażał się o nim jako o swoim Mistrzu. Natomiast Rajchman posiadał do pisarza iście ojcowski stosunek, utrzymując z nim stały, korespondencyjny kontakt. Ludwik Rajchman zmarł 13 lipca 1965 r. w swoim domu w Departamencie Farthe we Francji, złożony ciężką chorobą Parkinsona. Podczas pogrzebu na małym cmentarzu Chenu przemawiały tylko dwie osoby: właśnie oni – Robert Debré, Jean Monnet.

Marta Aleksandra Balińska, urodzona w Stanach Zjednoczonych, studiowała w Paryżu języki słowiańskie, ukończyła Szkołę Nauk Politycznych, doktoryzowała się we Francji gdzie mieszka do dziś. Zaangażowana w sprawy Filharmonii Narodowej w Polsce – jako praprawnuczka jej założyciela, Aleksandra Rajchmana, brała udział w organizowaniu 100-lecia tej instytucji.

Informacje dodatkowe o Ludwik Rajchman. Życie w służbie ludzkości:

Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2012-03-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-62304-43-1
Liczba stron: 373

więcej

Kup książkę Ludwik Rajchman. Życie w służbie ludzkości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ludwik Rajchman. Życie w służbie ludzkości - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy