Ludwik Rajchman. Życie w służbie ludzkości

Ocena: 0 (0 głosów)
Pierwsza biografia Ludwika Rajchmana przypomina postać wielkiego Polaka, założyciela UNICEF, tajemniczego emisariusza chińskiego rządu w USA, bakteriologa i humanisty. Książka napisana przez jego prawnuczkę Martę Balińską, wybitną flecistkę, to nie tylko historia jednego człowieka, ale i walki o godność ludzkiego życia, którą Rajchman prowadził od Polski przez Chiny i Japonię po Stany Zjednoczone.

Ludwik Rajchmann urodził się 1881 roku w Warszawie, w żydowskiej rodzinie głęboko zasymilowanej i przywiązanej do kultury polskiej. Jego rodzice oddani muzyce, organizowali cotygodniowe „czarne kawy” podczas, których salon ich rodzinnego domu zamieniał się w salę koncertową prezentującą młode talenty muzyczne. Pasja i zawziętość były cechami wpisanymi w historię rodziny. Ojciec Rajchmana doprowadził do powstania Filharmonii Warszawskiej i został jej pierwszym dyrektorem. Ludwik Rajchman, poświęcił swoje życie inicjowaniu międzynarodowych działań mających na celu poprawę jakości życia zwykłych ludzi na całym świecie. Często angażował się w kwestie polityczne, rozumiejąc, że bez naprawy funkcjonowania państwa nie jest możliwa poprawa warunków życia jego obywateli. Nieugięty w realizacji swoich ideałów. Kiedy pokochał Chiny, był w stanie poświęcić swoja pozycję w Lidze Narodów, dla nagłośnienia japońskich dążeń do odcięcia Chin od międzynarodowej pomocy. Zachwycony potencjałem państwa Chińskiego poświęcił mu wiele lat swojego życia, pracując nad projektem odbudowy kraju i wspierając rząd w walce z coraz silniejszą partią komunistyczną.

Historia życia Ludwika Rajchmana to literacki samograj, świetny materiał na biografię, która nie dostarcza suchych faktów ale wciąga w opowieść o człowieku – wizjonerze, działaczu daleko wyprzedzającego swoje czasy. Głęboka wiara w siłę globalnych działań, jednoczących narody wokół humanitaryzmu i humanistycznej idei, były często niewygodne dla polityków, którym nie mieściła się w głowie możliwość współpracy z wrogimi narodami. Jednak dzięki dużej determinacji, inteligencji i erudycji, doceniany przez wielkich tego świata Rajchman zdołał spełnić swoje marzenia.

Jako Polak żydowskiego pochodzenia zawsze pamiętał o swojej ojczyźnie. Działania podejmowane przez niego za pośrednictwem instytucji międzynarodowych przynosiły Polsce niejednokrotnie duże korzyści. Mimo że po studiach zamieszkał poza granicami kraju i od tej pory nigdy już na stałe w nim nie zamieszkał, nie zdecydował się na przyjęcie statusu emigranta i zachował polskie obywatelstwo.

Do grona najbliższych przyjaciół i współpracowników Rajchmana należeli, ojciec zjednoczonej Europy Jean Monnet, który widział w nim rzadki przykład „poczucia tego, co uniwersalne”, wybitny pediatra Robert Debré oraz jeden z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX – wieku Louis-Ferdinand Céline. Céline, zagorzały antysemita, mimo, że w swojej rasistowskiej sztuce L'Eglise jednym z głównych bohaterów czyni Rajchmana, zawsze wyrażał się o nim jako o swoim Mistrzu. Natomiast Rajchman posiadał do pisarza iście ojcowski stosunek, utrzymując z nim stały, korespondencyjny kontakt. Ludwik Rajchman zmarł 13 lipca 1965 r. w swoim domu w Departamencie Farthe we Francji, złożony ciężką chorobą Parkinsona. Podczas pogrzebu na małym cmentarzu Chenu przemawiały tylko dwie osoby: właśnie oni – Robert Debré, Jean Monnet.

Marta Aleksandra Balińska, urodzona w Stanach Zjednoczonych, studiowała w Paryżu języki słowiańskie, ukończyła Szkołę Nauk Politycznych, doktoryzowała się we Francji gdzie mieszka do dziś. Zaangażowana w sprawy Filharmonii Narodowej w Polsce – jako praprawnuczka jej założyciela, Aleksandra Rajchmana, brała udział w organizowaniu 100-lecia tej instytucji.

Informacje dodatkowe o Ludwik Rajchman. Życie w służbie ludzkości:

Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2012-03-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-62304-43-1
Liczba stron: 373

więcej

Kup książkę Ludwik Rajchman. Życie w służbie ludzkości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ludwik Rajchman. Życie w służbie ludzkości - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy