Dwutomowa publikacja: Literatura a religia - wyzwania epoki świeckiej to pierwsze w języku polskim kompendium wiedzy z zakresu badań nad relacją ,,literatura a religia" na miarę humanistyki XXI wieku. O jego randze decyduje międzynarodowy i różnorodny zespół, w którym znaleźli się najwybitniejsi badacze związków literatury i religii, a także światowej sławy myśliciele, zajmujący się konsekwencjami procesów ,,odczarowania". Temu pionierskiemu projektowi patronuje Charles Taylor, którego monumentalne studium A Secular Age (,,Epoka świecka") zrewolucjonizowało studia nad religią w XX i XXI wieku, wykazując, że modernizacja nie eliminuje religii, a świeckość wynika z opcjonalności religijnych światopoglądów, a nie z ich anachronizmu.
Na drugi tom (historycznoliteracki) składają się artykuły o wybranych pisarzach polskich tworzących po 1945 roku, których twórczość wyznacza punkty orientacyjne na literackiej mapie wiary i niewiary. Pojawiają się tu autorzy odżegnujący się od religii (Gombrowicz, Lem, Szymborska), spierający się z ortodoksją (Miłosz), żarliwi katolicy (ksiądz Twardowski i Brandstaetter), ale także ci, którzy wymykają się prostej alternatywie: wierzący/niewierzący (Barańczak, Herbert, Pankowski). Całość tworzy fascynującą panoramę polskiej literatury tworzonej w cieniu Auschwitz i Kołymy. Książka jest adresowana do humanistów reprezentujących różne dyscypliny (literaturoznawstwo, religioznawstwo, filozofię religii, socjologię religii), których interesuje wszechstronne i wolne od uprzedzeń ujęcie obecności religii w kulturze współczesnej.
To pierwsze tego rodzaju, wszechstronne i interdyscyplinarne ujęcie obecności religii w kulturze, łączące tradycję badań nad związkami literatury i religii z perspektywą współczesnej humanistyki po tzw. ,,zwrocie etycznym" i ,,zwrocie postsekularnym". Publikacja powinna mieć pierwszorzędne znaczenie nie tylko dla badań humanistycznych - wypracowana przez autorów formuła badawcza jest bowiem otwarta na rzeczywistość społeczną i palące problemy współczesności.
Prof. Joanna Zach
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2020-12-21
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 734
Życie Modiglianiego to metafora tragicznego losu artysty przeklętego - skupionego na sztuce, bezkompromisowego outsidera niezrozumianego i niedocenionego...
Kajko i Kokosz - Zamach na Milusza (czyli Zamach na Milusia) to drugi album przetłumaczony na język kaszubski (przed laty nakładem wydawnictwa Egmont...
Chcę przeczytać,