Listy starego diabła do młodego. Audiobook

Ocena: 5.14 (7 głosów)
Inne wydania:

Jedna z dwóch wydanych przez wydawnictwo Media Rodzina klasycznych książek filozoficzno-teologicznych autora sławetnego cyklu "Opowieści z Narnii", C.S. Lewisa. Korespondencja między młodym diabłem i jego wujem zawiera wiele "przydatnych" podpowiedzi i wskazówek, które mają "pomóc" początkującemu "urzędnikowi" w jego karierze. Zbigniew Zapasiewicz interpretuje dzieło Lewisa, po raz kolejny użyczając swego głosu.

Informacje dodatkowe o Listy starego diabła do młodego. Audiobook:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2008-10-24
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788372782991
Czyta: Zbigniew Zapasiewicz

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Listy starego diabła do młodego. Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Listy starego diabła do młodego. Audiobook - opinie o książce

Rewelacyjna powieść epistolarna, która pokazuje nam jak zło próbuje zniszczyć wszystko, co dostaliśmy od Boga. Wspaniała książka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Agaba
Agaba
Przeczytane:2015-06-05,
Jak w sposób interesujący opisać pokusy szatańskie? Ano właśnie tak, jak to zrobił C.S.Lewis. Kiedy na religii czy w kościele słyszymy o pokusach to bardzo często słowa wchodzą do jednego ucha a wychodzą drugim. Bo raczej nie chcemy o tym myśleć. Często nie myślimy o tym, że przy nasz jest Anioł Stróż a tym bardziej szatan, który kusi. W rewelacyjnej powieści Lewisa czytamy listy szatana Krętacza, który pracuje gdzieś w piekielnym biurze. Pisze on listy do swojego bratanka Piołuna, który jest początkującym kusicielem. Dostał on w przydziale jakiegoś śmiertelnika, który dopiero co został chrześcijaninem. Początki życia Bożego w człowieku są radosne, mężczyzna jest pełen entuzjazmu a ,,troskliwy" stryj tłumaczy jakie pokusy wtedy zastosować. Na człowieka przychodzą też i trudne chwile na zasadzie prawa falowania (oby tylko ludzie się o nim nie dowiedzieli). W modlitwie raz jest odczuwalna bliskość Boga a raz oschłość. Jak to wykorzystać opisuje Krętacz. Lewis poprzez diabły pokazuje również zależność stanu naszej duszy od ludzi, wśród których przebywamy. Człowiek jest istotą społeczną i bardzo często wkraczając w jakąś grupę stara się ją naśladować. Czasem to dobre, a czasem złe. Wybucha wojna, która dla diabłów jest pewnym zagrożeniem. W obliczu prawdopodobieństwa śmierci ludzie zwracają się częściej do Boga, odnajdują w sobie pokłady dobroci dla innych i umierając idą do Boga. Dlatego Krętacz przestrzega Piołuna by nie cieszył się zbytnio z wojny lecz zajął się swoim ,,pacjentem". A ,,pacjent" się zakochuje. Słowem w tej książce można znaleźć demaskację wielu pokus. Czasem nawet drobnych i do malutkich rzeczy. Ale jeśli przyzwyczai się człowiek do tzw. małych grzeszków łatwiej będzie mu popełniać większe. A to droga do piekła. Książkę przeczytałam w jeden dzień. Naprawdę wciąga i budzi zainteresowanie. Polecam każdemu, też niewierzącemu. Na koniec cytat, który można nazwać najlepszym streszczeniem książki i całego kuszenia szatana: Doprawdy, najpewniejszą drogą do Piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2013-10-04,
Ciekawa książka, trochę moralizatorska, ale z perspektywy diabelskiej...
Link do opinii
Chcę przeczytać? - Nie... Ja muszę to zrobić! :)
Link do opinii
Autor miał świetny pomysł na tę książkę - przedstawienie różnych aspektów wiary katolickiej w trochę przewrotny sposób, bo poprzez listy diabła Krętacza do jego siostrzeńca Piołuna, dopiero co zaczynającego swoją piekielna karierę. Dlaczego w pokrętny sposób? Gdyż Nieprzyjacielem jest tam nazywany Bóg, a czytając diabelską korespondencję, w której wytłumaczone jest postępowanie ludzi i rady starszego rangą diabła do młodszego dotyczące kuszenia i kierowania ludzi (a dokładniej "pacjenta" Piołuna) na złą drogę rozpoznajemy w nich błędy popełniane przez siebie i zatrzymujemy się na chwilę zadumy. Jedynym zarzutem, jaki mogę postawić tej książce jest to, że nie mogłam jej czytać dłuższy czas bez przerwy, gdyż zaczynała mnie wtedy męczyć. I ewentualnie to, że jest za krótka ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2021-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Świetna filozoficzna książka, nie tylko dla osoby wierzącej, ale dla każdej lubiącej zagadnienia filozoficzne i posiadającej jakiekolwiek życie wewnętrzne. Pozwala spojrzeć na wiele spraw w sposób, w jaki się do tej pory nie patrzyło. Polecam każdemu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2019-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Normalnie Wow, rewelacyjne spojrzenie na sprawy, które dotykają każdego

Link do opinii

Powieść po raz pierwszy ukazała się w 1942 r., autor zadedykował ją Tolkienowi. To zbiór listów, jakie stary diabeł Krętacz pisze do młodego kusiciela Piołuna. Krętacz daje rozliczne wskazówki, jak kusić ludzi “dla wypaczenia ich życia duchowego”. Robi to w sposób pełen błyskotliwego humoru i ciętej satyry. Autor w centrum refleksji stawia problem zła i różnych aspektów jego istnienia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - anna_
anna_
Przeczytane:2011-08-30, Przeczytałem,
Inne książki autora
O modlitwie. Listy do Malkolma
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - O modlitwie. Listy do Malkolma

O modlitwie. Listy do Malkolma to ostatnia ukończona przez Lewisa książka, wydana drukiem już po jego śmierci. Pomyślana jako zbiór osobistej...

Nieodparte racje
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Nieodparte racje

"Zagadnienie postępu zmusza nas do zadania sobie pytania, czy potrafimy znaleĽć jakikolwiek sposób, by podporz dkować się wiatowemu systemowi paternalistycznej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy