Listopad

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Zbiór onirycznych historii będących literacką próbą wejrzenia w szczeliny rzeczywistości, gdzie melancholia przeplata się z ludyczną grozą. Autorka mierzy się z nieuchwytnością czasu, rzeczami ulotnymi i niezwykłymi. Snuje opowieści refleksyjne, często ponure, przesiąknięte dawnymi mitami, które odsłaniają wielowymiarowość i dziwność istnienia. Jest to realizm magiczny w nieco mroczniejszym wydaniu.

A.J. Kuchmister - absolwentka polonistyki i dziennikarstwa, autorka blogów Refleksje Niesymetryczne i Whole World in My Head.

Informacje dodatkowe o Listopad:

Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2020-07-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381592925
Liczba stron: 186

Tagi: bóg Literaturoznawstwo

więcej

Kup książkę Listopad

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Listopad - opinie o książce

Ten niepozorny zbiór opowiadań wpadł w moje ręce (a właściwie do czytnika) trochę przypadkiem. Najpierw wzrok przykuła świetna okładka, później pozytywna opinia czytelniczki. Opowiadania od razu znalazły się na czytniku i zostały przeczytane przeze mnie w tempie ekspresowym! Początek jest bowiem tak hipnotyzujący i porywający, że nie sposób odłożyć lektury.

„Listopad” to niezwykłe opowiadania, pełne magii i pachnące listopadową mgłą. Świetnie się je czyta właśnie teraz, gdy za oknem szaro i ponuro. To realizm magiczny w nieco mroczniejszej odsłonie, pięknie napisany, poruszający, przywołujący wspomnienia. To lektura obowiązkowa dla fanów „Starej Słaboniowej”, dla lubiących motyw wsi w literaturze, wsi niekoniecznie spokojnej i wesołej. Ta listopadowa wieś pełna jest tajemnic, czarów, można też spotkać diabła czy czarownicę. Można się wzruszyć, przestraszyć i zadumać. To niezwykła, bardzo klimatyczna lektura, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie!

Bardzo polecam!

Link do opinii

Ten objętościowo niepozorny zbiorek opowiadań otuli Was płaszczykiem przejmującym całe ciało mgiełką oniryzmu i melancholii.

Przeniesiemy się w tu mroczny i baśniowy świat, niekoniecznie osadzony w dawnych czasach, ale i we współczesnych realiach, gdzie wiara w różne gusła szeptana od pokoleń wciąż się tli. Dawne mity nie dają o sobie zapomnieć. Mocą tych opowiadań nie jest fabuła, ale klimat, który poczujecie całym sobą. Między snem a jawą, otoczeni aurą tajemniczości, doznacie rzeczy efemerycznych i magicznych, a jednak sprawiające wrażenie realnych. Pełno tu ukrytej symboliki, niedopowiedzeń, które wzbudzają niepokój. Melancholia wyziera tu z każdej historii. Tajemnica ma ogromną moc.

Ta bardzo klimatyczna i nastrojowa książka jest niczym powrót do dzieciństwa, do wieczorów podczas, których słuchaliśmy bajań dziadków ostrzegających przed złem czającym się w zakamarkach mroku. Któż z nas nie zna tego dziecięcego lęku przed tym, co skrywa las? Znacie to uczucie, że coś Was obserwuje, a gdy tylko zerkacie w ową stronę, macie wrażenie, że rozmyło się niczym mgła?

Opowiadania te są genialnym połączeniem literatury pięknej z grozą. Niewątpliwą ich zaletą jest przepiękna, poprawna polszczyzna, niedzisiejsza i poetycka, którą pragnie się delektować. Coś niesamowitego!

Polecam Wam z całego serducha!
Jestem oczarowana nią!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Salome
Salome
Przeczytane:2020-10-01, Ocena: 5, Przeczytałem,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy