Listonoszka z Apulii

Ocena: 5 (2 głosów)

Znalazłam w szufladzie wizytówkę mojej prababci Anny. Oczywiście wiedziałam, kim była, ale nie znałam jej historii. Pomyślałam, że w tej szufladzie, wśród notatek, zdjęć, dokumentów i listów, jest życie do opowiedzenia.

Francesca Giannone, wywiad dla ,,Corriere della Sera"

Włochy, lata trzydzieste.

Maleńka społeczność na południu i niezależna kobieta z północy.

Anna jest tam nowa i inna. Kocha książki, zna francuski, nie chodzi do kościoła, nie plotkuje, zawsze mówi to, co myśli. A myśli odważnie. W dodatku zostaje listonoszką, choć praca w męskim fachu ,,nie przystoi kobiecie"!

Doręcza listy miłosne, pocztówki, pisma urzędowe, wiadomości z frontu i emigracji. Rozmawia z adresatami, a niepiśmiennym czyta listy i pomaga na nie odpisywać, nikt więc nie wie o życiu Lizzanello tyle co ona.

Autorka tej wielokrotnie nagradzanej bestsellerowej powieści przedstawia nie tylko portret kobiety, która chciała żyć na własnych warunkach, ale też trzy dekady losów włoskiej rodziny i miasteczka. A w tle rodzący się faszyzm, wojnę i rewolucję obyczajową.

To historia ludzi i epoki, latami skrywanych sekretów i miłości niemożliwych, które nie powinny były się wydarzyć... i nie mogły spełnić.

Informacje dodatkowe o Listonoszka z Apulii:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-07-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324094783
Liczba stron: 464

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Listonoszka z Apulii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Listonoszka z Apulii - opinie o książce

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-07-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Listonoszka z Apulii” autorstwa Franceski Giannone to powieść osadzona w malowniczych realiach południowych Włoch w latach trzydziestych. Główna bohaterka, Anna, postanawiam opuścić północne Włochy i osiedlić się w małej, konserwatywnej społeczności na południu kraju. Zderzenie dwóch różnych światów jakiego tam doświadcza staje się kanwą dla opowieści o kobiecie, która odważnie wyłamuje się z obowiązujących norm i stereotypów.

 
Anna to niezależna i wykształcona kobieta, pasjonująca się literaturą i znająca język francuski. Gdy przybywa do w Lizzanello, które jest miasteczkiem żyjącym według tradycji, wzbudza w jego mieszkańcach mieszane uczucia. Zaczyna tam pracę jako listonoszka, co w tamtych czasach było uważane za nietypowe i nieodpowiednie dla kobiety, co z pozoru nie wróży nic dobrego. Jednak Anna w swojej pracy nie tylko doręcza korespondencję, ale również wspiera mieszkańców na różne sposoby – czyta listy osobom niepiśmiennym, pomaga w odpisywaniu na nie, a nawet przemyca wiadomości pod znaczkami, pomagając kochankom utrzymać kontakt.

 
Czy mała konserwatywna społeczności przyjmie i zaakceptuje Annę? Czy Anna poczuje się tam jak w domu?

 
Narracja płynie niespiesznie, pozwalając nam zanurzyć się w atmosferę małego włoskiego miasteczka, gdzie każdy zna każdego, a tradycja miesza się z nowoczesnością. Giannone umiejętnie łączy historię osobistą z szerokim kontekstem historycznym, przedstawiając zmiany społeczne, polityczne i obyczajowe, jakie zachodziły wtedy we Włoszech. Anna, jako centralna postać, mimo licznych wyzwań i przeciwności, staje się ważną postacią w miasteczku. Jest powierniczką sekretów mieszkańców, a jej rola w społeczności wykracza poza doręczanie listów – pomaga analfabetom, wspiera emocjonalnie, a jej niekonwencjonalne podejście do życia stanowi inspiracje dla innych kobiet do myślenia o sobie inaczej i do dążenia do własnych celów. Dzięki temu historia ta zyskuje głębię i autentyczność, ukazując zmieniające się role kobiet w społeczeństwie oraz ich dążenie do samodzielności i równości.

 
Powieść jest również sagą rodzinną, przedstawiająca losy kilku pokoleń i ich skomplikowane relacje, skrywane sekrety, niespełnione miłości i trudne wybory, które ich ukształtowały. Na tle codziennych dramatów rodzinnych, autorka wprowadza również ważne wątki takie jak wojna, faszyzm, powojenne odbudowywanie kraju oraz rewolucja obyczajowa i emancypacja kobiet, które wpływają na losy bohaterów, nadając ich życiorysom głębszy sens. Zmiany społeczne i polityczne nie tylko kształtują codzienność mieszkańców, ale także zmuszają ich do podejmowania trudnych decyzji i stawiania czoła nowym wyzwaniom. Nie brakuje tu także wątków takich jak przekazywanie wartości i tradycji z pokolenia na pokolenie, relacji między rodzicami a dziećmi oraz o poczuciu przynależności do rodziny, miłości i lojalności.

 
„Listonoszki z Apulii" to opowieść o sile ducha, miłości, przyjaźni i trudnych wyborach, które kształtują nasze życie. Książka jest zarówno emocjonalną podróżą, jak i refleksją nad społecznymi zmianami, jakie zaszły w ciągu trzech dekad we Włoszech. Mimo osadzenia w konkretnym kontekście historycznym, porusza tematy aktualne i bliskie każdemu. Dla miłośników literatury pięknej, sag rodzinnych, historii i socjologii, ta powieść może być prawdziwą perełką, oferującą wgląd w życie i przemiany społeczne we Włoszech, a jednocześnie ukazującą uniwersalne wartości i wyzwania, z jakimi ludzie borykają się na całym świecie. Przyjemna z wyczuwalnym włoskim klimatem, jak dla mnie idealna na lato ☀🇮🇹.

 
Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa Znak Koncept @wydawnictwoznakpl (współpraca reklamowa) 🩷.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na rowerze
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Andrzej Marek Grabowski
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
OdNowa
Anna Kasiuk ;
OdNowa
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Opowieści o porach roku
Karine Tercier
Opowieści o porach roku
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy