Lista śmierci

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Brak weny twórczej daje się Mattowi Wellsowi, pisarzowi z Londynu, coraz bardziej we znaki. Kiedyś jego kryminały gościły na listach bestsellerów, dzisiaj już prawie nikt o nim nie pamięta. Jedyną pociechą dla Matta są e-maile od wiernych czytelników, jednak jeden z jego fanów, ukrywający się pod pseudonimem Biały Diabeł, zaczyna wysuwać coraz dziwaczniejsze żądania... Używając szantażu i gróźb, zmusza pisarza, by spisał jego przerażającą biografię. Matt szybko przekonuje się, że Biały Diabeł to pozbawiony skrupułów morderca. Szczegółowo informuje Matta o swoich licznych zbrodniach, śledzi każdy jego krok, podsłuchuje wszystkie rozmowy. Kolejne ofiary Białego Diabła giną w taki sam sposób, jak bohaterowie z kart powieści Matta, w dodatku wśród zamordowanych jest coraz więcej jego osobistych wrogów. Nic dziwnego, że wkrótce pisarz staje się głównym podejrzanym. Jeżeli chce przeżyć i ocalić najbliższych, musi samotnie stanąć do śmiertelnej rozgrywki ze zbrodniarzem.

Informacje dodatkowe o Lista śmierci:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-238-5313-8
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Lista śmierci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Lista śmierci - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-08-13, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Lista śmierci” Paula Johnstona to mocny kryminał, pełen trupów, krwi i okrucieństwa (ale takiego przez duże O: wylatujące wnętrzności, zmasakrowane ciała, tortury, powolne zabijanie, najwymyślniejsze metody uśmiercania). Zbrodnie są makabryczne, opisy drastyczne – więc uwaga – nie dla wrażliwców.

Główny bohater – Matt Wells – jest pisarzem, który cierpi na niemoc twórczą. Wydawcy, krytycy, nawet agent literacki – odsunęli się od niego, a on sam pogrążył się w bezradności. Co dzień odprowadza córeczkę do szkoły, a potem wraca do pustego mieszkania. Do czasu, gdy dostaje intrygujący temat na powieść. Ma to być historia oparta na faktach – historia życia psychopatycznego zabójcy, który zaczął zabijać będąc dzieckiem! I niestety – nie prosi on grzecznie Matta, aby zgodził się napisać jego krwawą biografię – lecz grozi jemu i jego najbliższym. Zleceniodawca nazywa siebie Białym Diabłem i nie pozostaje gołosłownym, jeśli chodzi o groźby – Matt zostaje przez niego osaczony, prześladowca zdaje się znać każdy jego krok i każde słowo, a nawet… myśli. Na dodatek, zabijając kolejne osoby ze swojej „Listy śmierci” (są na niej ci, którzy prześladowali go w czasach szkolnych, a także w późniejszym życiu), robi to, wykorzystując wymyślne sposoby uśmiercania ludzi opisane przez Matta w jego książkach. Matt boi się o życie swojej córki i przyjaciół, a także o to, że Biały Diabeł wrobi go w morderstwa…

Książka bardzo mnie wciągnęła. Podobał mi się sposób narracji – pisarz wypowiada się w pierwszej osobie, a oprócz tego mamy relację z tego, co dzieje się w śledztwie, no i z poczynań mordercy oraz tajemniczej grupy świetnie wyszkolonych mężczyzn, którzy najwyraźniej próbują dotrzeć do Białego Diabła. Jest tutaj mnóstwo ciekawych postaci – przyjaciele Matta to bardzo oryginalna gromadka, bardzo podobała mi się też postać policjantki – detektyw Karen Oates, obdarzonej bystrym umysłem i świetną intuicją. Nie ma tutaj „dłużyzn”, zbędnych opisów (no, może autor mógł sobie darować część wyprutych flaków, ale nie będę się czepiać…). Jest szybka akcja i dużo działania. No i świetny zabieg zastosowany przez autora w prologu – bo powieść zaczyna się od śmierci mężczyzny – a my nie mamy pojęcia, kim on jest, i kiedy znajdzie się jakiś związek (oprócz pary policjantów, którzy zajmują się tymi sprawami) między nim a tym, co obecnie spotyka Matta. Czy w ogóle jakiś związek istnieje? Nic tutaj nie jest oczywiste, a zakończenie naprawdę trudno było przewidzieć. 

Nie do końca przekonała mnie logika postępowania głównego bohatera, który początkowo decyduje się być posłusznym zabójcy i ukrywa wszystko przed najbliższymi (nie mówiąc już o tym, że nie powiadamia policji, choć ma do tego wszelkie powody); nie spodobała mi się też wszechwiedza Białego Diabła – nie lubię, gdy przedstawia się zabójcę jako kogoś, kto zawsze jest o kilka kroków przed wszystkimi. Ale nie zmienia to faktu, że powieść mi się podobała. Polecam wszystkim, którzy lubią mocne sceny i nastrój osaczenia, zagrożenia, narastającego napięcia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2012-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,
Inne książki autora
Ostatnia czerwona śmierć
Paul Johnston0
Okładka ksiązki - Ostatnia czerwona śmierć

W 1976 roku członkowie greckiej grupy terrorystycznej w okrutny sposób mordują amerykańskiego dyplomatę Trenta Helmera na oczach jego córeczki Grace. Ćwierć...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy