Linux Kernel. Przewodnik programisty

Dołącz do grona twórców popularności Linuksa

Fenomen Linuksa polega na tym, że jest on dziełem programistów z całego świata. Każdy może dopisać do niego nową funkcję lub udoskonalić istniejące. Jeśli Linux nie obsługuje urządzenia zainstalowanego w Twoim komputerze -- możesz zaimplementować jego obsługę, pisząc własny moduł jądra.

Programowanie jądra systemu Linux nie wymaga żadnych niezwykłych zdolności. Choć jest ono rozległym projektem informatycznym, w żaden sposób nie różni się od innych projektów tego typu. Oczywiście, samodzielne napisanie choćby kawałka kodu jądra wymaga nauki, ale napisany dotychczas kod nie jest w żaden sposób wyjątkowy ani niezrozumiały. Podstawowym materiałem pomocniczym, niezwykle przydatnym przy opanowywaniu tajników programowania jądra, jest istniejący już kod źródłowy, dostępny dla wszystkich. Jednakże samo poznawanie kodu nie wystarczy -- należy również zdobyć wiedzę dotyczącą zasad funkcjonowania systemu operacyjnego i pełnionych przez niego funkcji.

Książka "Linux Kernel. Przewodnik programisty" została napisana po to, aby pomóc programistom w poznaniu zasad tworzenia kodu modułów jądra. Szczegółowo omawia podsystemy i funkcje jądra Linuksa, ich projekt i implementację. Autor książki porusza również zagadnienia związane z projektowaniem systemów operacyjnych.

Książka opiera się na wersji 2.6 jądra systemu Linux i zawiera informacje dotyczące następujących tematów: Podstawowe zasady programowania jądra Zarządzanie procesami Algorytmy szeregowania zadań Wywołania systemowe Przerwania Metody synchronizacji jądra Zarządzanie czasem i pamięcią Operacje wejścia -- wyjścia Diagnostyka kodu jądra Przenośność kodu

Stwórz poprawne funkcje jądra Linuksa i zaimplementuj je w odpowiedni sposób.

Informacje dodatkowe o Linux Kernel. Przewodnik programisty:

Wydawnictwo: Helion